Víkendového běžkařského klání se totiž zúčastnilo více než šest stovek spokojených závodníků.

Sluníčka využili Dvořák a Schützová

Sobotní závod na 20 kilometrů volně ozdobilo tříčlenné mužské reprezentační zastoupení doprovázené trenérem Ladislavem Ryglem mladším, dlouholetým úspěšným reprezentantem v severské kombinaci a obhájcem vítězství na této trati z roku 2013. Stylem start – cíl zvítězil v sobotní dvacítce český reprezentant v severské kombinaci Miroslav Dvořák. Jeho výsledný čas se zastavil na cifře 48:16. Mezi ženami to byla Sandra Schützová z Dukly Liberec, která stejnou trať jako muži dokázala zvládnout za 52:56 minut.

„Byli jsme teď na týden v Harrachově a tenhle závod nám krásně zapadl do našeho běžeckého bloku. Trať byla delší, než jsme zvyklí trénovat, jezdíme tak polovinu, ale s výsledky kluků jsem spokojený," hodnotil úvodní závod Jilemnické 50 trenér Ladislav Rygl.

„Pořád říkám, že nejlepší trénink je závod. A závod to byl nádherný, počasí vyšlo, škoda, že sněhu nebylo víc, ale tomu člověk neporučí. Pořadatelé udělali výbornou trať a odvedli pořádný kus práce. Jsem rád, že to Mirek zkusil sám, napálil to a nevezl se s ostatními. Pak mu sice ke konci docházelo, ale vydržel to. Spokojený jsem i s výsledky ostatních, kteří jsou v první desítce," pokračoval Rygl.

Vítězi hlavního klání Pšenička a Matrasová

V neděli byla na pořadu klasika. Během závodu se několikrát vystřídalo slunce s větrnou bouří. Ukázalo se, že rozhodující pro rychlé zdolání obou tratí bude máza. Nahladko namazané lyže člena domácího klubu SKI Jilemnice Jakuba Pšeničky proběhly bílou tmou na delší trati klasicky nejrychleji v čase 2:29:18,1. Na stejné trase doběhlo do cíle pět závodnic. Nejen vítězka Kateřina Matrasová (SK Chrast), ale všechny účastnice zasloužily absolutorium.

„Sobotní závod se mi moc nepovedl, o to lepší to bylo v neděli. Všichni se mě ptají, jestli mi ten silný vítr a drsné podmínky nevadily. Ale mně takové podmínky nevadí, vyhovují mi," usmíval se po vítězné radosti Jakub Pšenička.

„Soupažoval jsem celý závod, a tak jsem byl i rád, že je trasa o něco zkrácená. Ke konci jsem toho měl plný zuby. Výběr hladkých lyží byl hodně znát, ujel jsem balíku a musel jsem jet sám, i když jsem to původně vůbec neměl v úmyslu. Hlavně kopec po občerstvovačce mě hodně bolel, podruhé jsem půlku vyskákal. Musím říct, že v rámci podmínek to ze strany organizátorů bylo úplně suprový," popsal Pšenička cestu za triumfem a nezapomněl poděkovat organizátorům Jilemnické 50.

Na zkrácené dvacetikilometrové trase zvítězil mezi muži Lukáš Slavík (Krkonoše Vrchlabí). Mezi ženami pak zopakovala vítězství ze sobotního závodu volnou technikou Sandra Sützová (Dukla Liberec) před bývalou reprezentantkou Zuzanou Kocumovou.

„Sobota byla super. Krásné počasí i trať, zmrzlá a rychlá. V podstatě pro mě závod start – cíl. Já mám normálně radši klasiku, ale tentokrát tomu tak nebylo, neděle byla hodně náročná. Pro mě šlo sice o domácí trať, ale kvůli silnému větru s prudkými poryvy sněhu jsem často ani nevěděla, kam jedu, stopa se brzy ztrácela. A protože jsem se ani v sobotu nešetřila, bylo to v neděli o to náročnější. Jsem ráda, jak to dopadlo," těšilo první místo Sandru Schützovou.

Závodníci, i ti co se přišli jen podívat nebo povzbudit, poprvé zažili profesionální zázemí závodu s pestrou paletou služeb pro závodníky, které seriál Stopa pro život nabízí na všech svých akcích.

(to, čer)