Čekejte pořádně napínavou řež.

O slávu.

O velký mejdan.

O bronz v Ženské basketbalové lize!

Ve vypjaté sérii si to rozdají Hradec Králové s Trutnovem.

Jeden bude prožívat pocity totální štěstí, druhý hořkého zklamání.

Sada medailí je určena pro toho, kdo rivalky dokáže položit třikrát na lopatky. „Šance jsou vyrovnané, uvidíme, jak  to dopadne," říká zkušená pivotka Hradce Michala Hartigová. Měla by hrát jednu z hlavních rolí, držet v ruce prapor a troubit na zteč.

Má toho za sebou už hodně, doma se jí houpá zlato z mistrovství Evropy z roku 2005. Jednou reprezentovala na olympiádě. Teď přichází její chvíle. Bude tlačit svoje Lvice k medaili.

Mohla by se série protáhnout na pět zápasů?
Vyloučené to rozhodně není. Bitva o třetí místo bude hodně napínavá a namáhavá.

Je velkou výhodou, že začínáte dvakrát doma?
Nevím, ale je to rozhodně lepší, než abychom začínaly v Trutnově (usmívá se).

Čekáte v souboji o bronz hodně emocí?
Těžko říct, možná ano. Medaili si chtějí na krk pověsit oba týmy. Nikdo nechce být ten, kdo se jenom kouká, jak se na druhé půlce slaví.

Cítíte už ze spoluhráček totální odhodlání, že se pro „placku" přetrhnou?
Navenek to asi vidět není, spíš to držíme v sobě. Ale věřím, že každá z nás do toho dá všechno a ta ozdoba se bude houpat na krku nám.

Trutnov vás v nadstavbové části dokázal dvakrát porazit. Neděsí vás tahle bilance?
My jsme ho  zase dokázaly porážet v základní části. Každý zápas je úplně jiný. Teď se bude hrát o všechno, bude rozhodovat momentální forma a určitě štěstí.

Od koho bude hrozit největší nebezpečí?
Trutnov má hodně kvalitní tým, který je vyrovnaný na všech postech. Jeho silnou stránkou je, že body může dávat prakticky kdokoliv.

Vy jste právě z Trutnova vylétla do světa velkého basketbalu. Jsou souboje s ním pořád zvláštní, nebo tohle už přešlo?
Jsem pryč už víc než deset let, navíc si myslím, že nikdy jsem to nebrala nějak dramaticky. Když jsem tam jezdila jako soupeřka, byl to pro mě spíš takový příjemný návrat, bylo to tam fajn, Trutnov má navíc skvělé fanoušky.

To je hezké. Jenže vy se je teď budete snažit pořádně naštvat…
(usmívá se) Tak to chodí. A ti naši jsou ještě lepší.

„Uděláme maximum pro to, aby medaile skončila v Trutnově"

Také některé hráčky podkrkonošského klubu nosily před nedávnem dres nynějšího rivala. Jednou z nich je také kapitánka Kary Kateřina Nováková. Trutnovská pivotka odehrála všechna dosavadní klání v play off a svůj tým dovedla až do bitev o bronz. Cenný kov za konečné třetí místo je velkým snem celého kolektivu a po dvou sezonách bez medaile by se Kara ráda vrátila mezi elitu Ženské basketbalové ligy. Zda se to kolektivu trenéra Martina Petrovického povede, to napoví již dnešní úvodní duel v hradecké sokolovně. Pod pokličku trutnovského týmu dala nahlédnout právě osmadvacetiletá pivotka.

Kateřino, jak se v týmu těšíte na vyvrcholení sezony, které navíc přinese velké derby?
Na boj o bronzovou medaili se samozřejmě těšíme všichni. Přáním celého týmu je získat medaili zpátky pro Trutnov. Navíc díky našim, ale také hradeckým, příznivcům bývá v tomto ročníku na každém derby parádní atmosféra, takže hrát takto důležité zápasy před podobnou diváckou kulisou bude pro oba kolektivy úžasné.

Myslíte, že může hrát roli domácí prostředí nebo v soubojích těchto dvou rivalů až tak nerozhoduje?
Domácí prostředí může být výhodou, ale obě družstva letos ukázala, že dokáží zvítězit i na venkovním hřišti, takže šance jsou v tomto směru vyrovnané. Věřím, že se naši fanoušci vydají na zápasy do Hradce ve velkém počtu a pomůžou nám vytvořit „domácí" prostředí i tam.

Je pro vás dobře, že jste poslední vzájemné duely vyhrály? Věříte si na soupeře o to víc?
Je to rozhodně příjemné povzbuzení, že jsme v nadstavbové části dokázaly Hradec dvakrát porazit. Po psychické stránce nám to může pomoct. Ale v play off už jdou všechna předchozí vítězství stranou a začíná se znovu od nuly. Oba týmy chtějí urvat medaili pro svoje barvy, a tak musí myslet jen na další zápasy.

Probíhá nějaké hecování se soupeřkami nebo se soustředíte jen a jen na zisk bronzu?
S nikým z Hradce jsme se vzájemně nehecovaly. Nemá cenu vypisovat nějaké sázky nebo něco podobného, bronzová medaile je sama o sobě tou největší motivací a odměnou za celoroční práci. Uděláme pro to maximum, aby skončila v Trutnově!

Program
23. 4.: Hradec – Trutnov (18.30)
24. 4.: Hradec – Trutnov (18.30)
27. 4.: Trutnov – Hradec (17.30)

Případné 4. a 5. zápasy:
28. 4.: Trutnov – Hradec (16.30)
1. 5.: Hradec – Trutnov (18.30)