Luboši, kde se ve vás vzalo odhodlání porvat se světovou špičkou na blížícím se šampionátu?
Závěrem loňského roku se mi povedlo dostat do boxerského kempu Vladimíra Klička, kde jsem poznal světovou úroveň boxu a nové metody tréninku. Byl jsem představen Vladimírovým trenérům, přičemž proběhla i krátká diskuze. Dá se říci, že tento krátký pobyt mezi boxerskou světovou špičkou mi dal chuť v boxu něco dokázat.

Jak zatím probíhá vaše sezona, kde jste letos už boxoval?
Průběžně jsem trénoval v Praze u trenéra Míti Soukupa, kde byly začátkem roku tréninky stále intenzivnější a tvrdší. Na jaře jsem se zúčastnil tréninku s Mikem Tysonem, jenž mi prozradil něco víc o technice, boxerské taktice i o jeho těžkých začátcích. To byly věci, které člověka hodně podpoří a dodají mu energii. Na jaře jsem vítězně odboxoval dvě utkání za prvoligovou Plzeň, zúčastnil se mezinárodního sparingu v Ústí proti Tunisku a na základě tamních výkonů si mě všiml reprezentační trenér Vrba, s nímž jsem se začal bavit o reprezentačních soustředěním a testech.

Na konci září vás čeká mistrovství světa. Kudy vedla cesta do reprezentačního výběru?
Ve druhé polovině srpna se mi podařilo vyhrát kvalifikační turnaj v Maďarsku. To se jinému Čechovi nepovedlo. Porazil jsem domácího olympionika z Pekingu Darmose přesvědčivě na body, v prvním kole knokautoval mistra Anglie a finále porazil i českého soka Vladimíra Řezníčka. Právě díky tomu jsem se kvalifikoval na MS do Ázerbájdžánu.

Než k šampionátu dojde, co vše máte v plánu?
Od začátku prázdnin jsem prakticky v kuse s českou reprezentací na soustředění. Jen jsme si odskočili do Maďarska a máme volné některé víkendy. Podobný program mě čeká až do odjezdu na MS. Tréninky jsou třikrát denně a vše je zaměřeno jen na blížící se šampionát.

Kdo všechno bude v Ázerbájdžánu naši republiku reprezentovat a kdy odlétáte?
Do Baku odlétáme už 22. září a z celkových osmi reprezentantů náš prošlo sítem do užšího výběru pět. Vedle mne to budou Zdeněk Chládek, Robert Bilík, Miroslav Šerban a Dominik Musil.

Jaké si kladete v konkurenci světové špičky cíle?
Úspěchem pro mě je už start na této akci. Šampionát je jednou za čtyři roky kvalifikačním na olympiádu a vyšlo to právě na letošek. V každé váhové kategorii bude 64 boxerů a prvních osm se automaticky kvalifikuje na Olympijské hry do Londýna. Nevím, jaké mám šance, ale když už jsem se dostal tak daleko, budu se rvát. Na OH chce každý, ať už vítěz z Pekingu, mistr světa nebo mistr Evropy. Dám do toho vše a pokusím se o malý zázrak.

Prozraďte, kdo vlastně stojí za vašimi úspěchy?
Takových lidí je spousta. Boxovat mě naučil můj otec, bez něho by se celá tahle paráda nekonala. Hodně mi dává Míťa Soukup v Praze a reprezentační kouč Vrba. Poděkovat bych ale chtěl také hlavně Georgiosu Karadzosovi a jeho firmě. Nejen, že je organizačně schopný a umí zařídit spoustu věcí, ale hlavně mi pomáhá finančně a bez jeho podpory bych se bohužel neobešel.

Kdo je Luboš Velecký:

boxer kategorie TĚŽKÁ VÁHA, tzn. do 91 kilogramů

6 x mistr České republiky
2 x vicemistr České republiky
2 x bronzový na mistrovství republiky
vítěz několika mezinárodních turnajů
vítěz několika mezinárodních utkání (Francie, Litva, Anglie, Itálie, Německo, Polsko, Slovensko, Kazachstán a další)
účastník MS v Jižní Korei a Maďarsku
vítěz kvalifikačního turnaje v Maďarsku na MS do Ázerbájdžánu 2011