Počátkem letošního roku vyvolalo bouři nevole nové pravidlo Světové antidopingové agentury (WADA), podle něhož musejí sportovci tři měsíce dopředu hlásit místo svého pobytu. Pokud tak neučiní, budou potrestáni, jako kdyby dopovali. Ihned přišla vlna protestů, nyní je klid.

„Podmínky antidopingové agentury zůstávají v platnosti. Protesty sportovních federací a jednotlivců jsou zbytečné,“ říká šéflékař české atletické reprezentace Jiří Neumann.

Královéhradecký lékař v tomto směru vyvíjel činnost.

„V této souvislosti jsem se spojil s kanceláří paní Bobošíkové. Stejně tak Poláci a Maďaři sondovali na půdě Evropského parlamentu, zda na to mají komisaři právo. Evropská unie agenturu plně podpořila a dala jí v tomto ohledu zelenou. Vše je v kompetenci Antidopingové agentury a tato pravidla jsou de facto zákon,“ říká Neumann.

Právě kvůli porušení nového pravidla byli nedávno potrestáni belgičtí tenisté Yanina Wickmayerová a Xavier Malisse. Oba třikrát neoznámili místo svého pobytu, což je bráno jako doping. Za porušení antidopingových pravidel vyfasovali od Vlámského dopingového tribunálu roční trest. Hlavně dvacetiletá Wickemayerová nesla trest velmi těžko.

„Chápu rozhořčení sportovců. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že pokud sportovci využívají ke své přípravě státních peněz, ať plynou z reprezentačních úseku, olympijského svazu a podobně, měli by dodržovat pravidla,“ říká majitel zdravotnického střediska Sportklinik na Novém Hradci Králové, jež se zabývá léčbou pohybového aparátu.

„Dovedu si představit snad jen nějaký právní precedens, že by sportovec byl vyloženě amatér a nevyužil státních prostředků. Jedině takhle. I to je však těžké, protože využíváte halu, tartanové ovály, které jsou ve správě měst,“ zamýšlí se hradecký sportovní lékař.
Jediní, kdo podle lékaře unikají spárům antidopingových komisařů, jsou kulturisté.

„Oni se víceméně vyčlenili a jedou si po svém. Mají svá pravidla a Antidopingová agentura na ně moc nemůže. Pravda je, že do kulturistiky plyne minimum státních peněz,“ domnívá se Jiří Neumann.

Světovou atletikou v uplynulém roce hýbal případ jihoafrické běžkyně Caster Semenyaové. Mistryně světa v běhu na 800 metrů z letošního šampionátu v Berlíně byla obviněna z toho, že je muž, a měla by ji být odebrána zlatá medaile. Ač nedopovala, přesto byl na osmnáctiletou atletku pořádán doslova hon. Musela podstoupit ponižující sextesty.

„Byla vláčena a obviňována. Prožila si své. Můj názor je ten, že pokud má ženské přirození, tak je to žena. A medaile jí patří,“ uvedl šéflékař atletů.
Australský list Sydney Morning Herald přišel s tím, že testy prý odhalily fakt, že Semenyaová má mužské i ženské pohlavní orgány. Podle deníku prý nemá vaječníky, ale varlata. Také má údajně třikrát vyšší hladinu testosteronu v těle, než je u žen běžné.

Mezinárodní atletická federace (IAAF) tyto informace nepotvrdila a také se k nim odmítla vyjádřit. Rozhodla však, že Semenyaové medaile zůstane, bez ohledu na testy.

„Pokud jí medaile zůstala, měla by závodit dál. O tom není sporu. Otázkou je, jak ona sama se s tím srovná,“ podotkl.

„Vzpomínám, že v sedmdesátých letech závodila polská sprinterka, byla držitelkou rekordu na sto metrů. Tenkrát byly sextesty běžné a ona jimi neprošla. Byla prohlášena za muže, odebrali jí medaili a ona se z toho psychicky zhroutila. Jenže o čtyři roky později se jí narodil syn! Takže pozor na to. Teď si musíme položit otázku. Je to žena? No, ano. Když přece porodila syna, tak musí být,“ uvádí příklad Neumann.

„Žádný člověk nemůže vědět, jestli nemá nějaký ten chromozom navíc. Bacha na to. Musíme být na straně pravdy. Dnes se už sextesty nedělají. Kdyby se tehdy ta Polka soudila, byla by z toho obrovská kampaň a senzace,“ upozorňuje Jiří Neumann.

„Média chtějí jakoukoliv senzaci a je jim jedno, o co jde. Semenyaová to vnímala velmi negativně. Záleží na ní, jestli se cítí být ženou, ale pokud má ženské genitálie, tak je žena. Uvidíme v další sezoně,“ dodal.

V příštím roce čekají atlety tři velké podniky. V březnu se koná halové mistrovství světa v katarském Dauhá, na přelomu července a srpna evropský šampionát v Barceloně a poté mistrovství Evropy družstev.

Sportovní úsek už má na starost nový šéftrenér, bývalý desetibojař Tomáš Dvořák.

„Ve funkci je teprve dva měsíce. Zásadní věci se měnit nebudou. Za bývalého šéftrenéra Fišera všechno fungovalo. Když Tomáš Dvořák přebíral otěže, bylo všechno připravené. Změny budou jen částečné. Je zde třeba snaha vytvořit společná soustředění, centrální kempy či delší aklimatizační pobyty před závody. Vše nastane až od další sezony 2011,“ vysvětlil Jiří Neumann.