Prvním dílem byl v sobotu závod v Jesenném. Na startu se prezentovalo celkem 65 posádek, jejichž zápolení sledovalo přes 1000 diváků kolem trati. Až na výjimky se dařilo všem favoritům, ve dvoukolkách byla nejlepší dvojice Kudrnáč – Fuksa a ve čtyřkolkách dvojice R. Plichta – Machačný.

Trať v Jesenném patří mezi nejrychlejší v seriálu, při sjezdu k cíli zde nejlepší posádky překonávají rychlost 100 km/h. Vzhledem k vysokému počtu startujících se jelo po třech posádkách v rozjížďce, ve finále pak osm nejlepších čtyřkolek a 18 nejrychlejších dvoukolek.

Sněhové podmínky nebyly ideální, ale pořadatelé z AMK v Jesenném si dali opravdu záležet na úpravě trati a zejména rozšíření a srovnání sjezdu směrem k cíli velmi přispělo ke zlepšení bezpečnosti posádek. Zároveň přesunuli depo závodních strojů do středu okruhu a vytvořili bezpečné prostory pro diváky, s dostatečným odstupem od závodní trati.

„Musím říct, že jsme s průběhem závodu spokojeni, provedené změny se osvědčily. Celou soutěž jsme připravovali více než týden a i nyní je ve službě více než 25 lidí, kterým musím poděkovat,“ zhodnotil závod jeho tajemník Miroslav Berka.

Velká smůla potkala v závodě dva hlavní pořadatele – ředitele závodu Pavla Chluma a jeho zástupce Miroslava Berku. Oba jezdí na společném vozidle a v hlavní jízdě obsadili druhé a čtvrté místo. Technická závada na vozidle jim ovšem znemožnila absolvovat finále, a tak zůstali na konci první patnáctky, u loni druhého Berky je to velká ztráta hned na začátku hodnocení seriálu.

V kategorii čtyřkolek se čekalo na premiéru auta loňských suverénů, bratří Plichtových. Jejich novinka se jmenuje Subaru Impreza Sti a pro soupeře je to asi jediná změna. Nové vozidlo totiž nic nezměnilo na dominanci obou bratrů v závodním poli, tentokrát zvítězil Radek před Alešem.

Jedinou stinnou stránkou závodu se stalo zranění lyžaře Ondřeje Novotného, kterému přítomná zdravotní služba neprodleně po pádu poskytla první pomoc a poté byl po krátkém převozu transportován vrtulníkem do liberecké nemocnice k dalšímu vyšetření. „Věříme, že bude Ondra v pořádku, tímto ho chci pozdravovat a popřát mu brzké uzdravení,“ uvedl za pořadatelský tým Berka.

Další kolo Krkonošského poháru v autoskijöringu se koná již v neděli 24. ledna na Kozákově, tradičním pořadatelem je Motorsport Chuchelna a tréninky začínají opět od časných ranních hodin.

Výsledky (První uvedený řidič, druhý lyžař): Kategorie 1 – jedna hnací náprava – dvoukolky: 1. Kudrnáč Tomáš, Fuksa Radek, 3:36,66, 2. Saska Martin, Vaněk Jaroslav, 3:58,50, 3. Nosek Jan, Nosek Josef, 4:05,75, 4. Novotný Petr, Prskavec Lukáš, 4:07,19, 5. Salaba Karel, Bartoníček Tomáš, 4:10,98. Kategorie 2 - dvě hnací nápravy – čtyřkolky: 1. Plichta Radek, Machačný Jiří, 3:30,07, 2. Plichta Aleš, Buriánek Michal 3:31,39, 3. Dolenský Martin, Buriánek Michal 3:45,47, 4. Boháček Vlastimil, Hašek Lukáš, 3:47,54, 5. Žáček Petr, Drahoňovský Tomáš, 3:48,30.

Karel Čermák