V závodě na 1000 metrů na šampionátu v Heerenveenu si vyjela bronz, když svým nejrychlejším časem sezony 1:15,26 nestačila jen na favorizované Američanky Heather Richardsonovou a vítězku Brittany Boweovou.

Dvaadvacetiletá Erbanová se v této sezoně už třikrát probojovala na stupně vítězů ve Světovém poháru, naposledy před týdnem právě v Heerenveenu, kde se díky působení v nizozemském týmu Continu stabilně připravuje. A svou formu potvrdila i na mistrovství světa.

Erbanové vyšel skvěle start, na kterém byla nejrychlejší ze všech. Ještě na druhém mezičase ztrácela na Boweovou jen 14 setin, jenže v posledním kole ji trochu docházely síly a na vítězku nabrala více než vteřinovou ztrátu. V přímém souboji s další favoritkou Ireen Wüstovou z Nizozemska však vybojovala třetí pozici.

Získala tak druhou českou medaili na šampionátu po čtvrtečním zlatu Martiny Sáblíkové na 3000 metrů. Trojnásobná olympijská vítězka dnes bude o další zlato bojovat na své parádní trati 5000 m.

Erbanová se na MS představí ještě v sobotním závodě na 500 metrů a v neděli na 1500 metrů.

Erbanová po loňské změně trenéra slaví první medaili na MS

Vizitka rychlobruslařky Karolíny Erbanové (22), která získala poprvé v kariéře medaili na mistrovství světa:

Datum a místo narození: 27. října 1992, Vrchlabí

Výška a váha: 176 cm, 66 kg

Klub: Team Continu

Trenér: Marianne Timmerová

Největší úspěchy: bronz na MS 2015 na 1000 m; třetí místo v celkovém pořadí SP 2013 na 1000 m; vítězka jednoho závodu SP; šestinásobná juniorská mistryně světa

Ocenění: dvojnásobná vítězka ankety Sportovec roku ČR v juniorské kategorii (2011–12)

Ostatní:

specializuje se hlavně na krátké a střední tratě;

v dětství závodně lyžovala a hrála tenis a hokej, s rychlobruslením začala ve 14 letech pod vedením trenéra Petra Nováka;

ve Světovém poháru debutovala v sezoně 2008/09; z juniorských světových šampionátů má šest zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile; v roce 2010 startovala ve svých 17 letech na olympijských hrách ve Vancouveru, jejím nejlepším umístěním byla 12. příčka v závodě na 1000 m; na mistrovství světa na jednotlivých tratích v Heerenveenu 2012 se díky osmému místu na pětistovce poprvé probojovala do elitní desítky MS; na loňských olympijských hrách v Soči obsadila desáté místo na tratích 500 a 1000 metrů;

v této sezoně se ve Světovém poháru na tratích 500 a 1000 metrů třikrát prosadila mezi trojici nejlepších, naposledy před týdnem právě v Heerenveenu, kde se díky působení v nizozemském týmu Continu stabilně připravuje; z kilometrové trati má ve sbírce i po jednom zlatu a stříbru ze sezony 2012/13.

vloni v květnu odešla od trenéra Petra Nováka, jehož nejslavnější svěřenkyní je Martina Sáblíková, a přešla do nizozemského týmu Continu; důvodem bylo, že se chtěla více zaměřit na sprinterské tratě; „Rozhodla se takhle a udělala to. Pro nás to není jednoduché, ale věřím, že si s tím poradíme," řekl tehdy Novák ČTK.

Je to pěkný příběh, radovala se po životní medaili Erbanová

Rychlobruslařka Karolína Erbanová se na mistrovství světa v Heerenveenu dočkala životního úspěchu. Dvaadvacetiletá česká reprezentantka potvrdila skvělé výsledky z této sezony a na trati 1000 metrů získala bronzovou medaili. Šestinásobná světová juniorská šampionka tak poprvé vystoupila na stupně vítězů i mezi seniory.

„Jsem přepadlá, vůbec mi to nedochází. První velká dospělácká medaile… Je to neuvěřitelný zážitek. Nevím, co k tomu říct," tvrdila Erbanová ještě několik desítek minut po skončení závodu.

Vyrovnala se i s tím, že startovala v poslední dvojici a věděla, že k zisku medaile musí zajet svůj nejlepší čas sezony. „Věděla jsem, že musím jet od začátku naplno a každý krok musí být stoprocentní. Na začátku to bylo dobré, pak jsem se snažila dát vše do druhého kola," řekla Erbanová, kterou přímo na dráze vedl reprezentační kouč Petr Novák, z jehož tréninkové skupiny loni v létě odešla.

Wüstovou poté vedla Marianne Timmerová, pod níž se Erbanová momentálně připravuje v nizozemském týmu Continu. „V sezoně už se nám to stalo. Přijde mi to fajn. Petr je reprezentační trenér, před závodem je tam Marianne, která se se mnou teď po závodech i při tréninku pohybuje. Pro mě skvělý pocit," pousmála se dvaadvacetiletá rychlobruslařka, která si po projetí cíle „plácla" s oběma. „To se tady jen tak někomu nestane. I oni vědí, že jsem musela trochu mentálně vyspět," přiznala.

Stejně jako po svém odchodu od Nováka zdůraznila, že i on má na jejích výsledcích a posunu do světové špičky velkou zásluhu. „Když se podívám osm let zpět, tak začátek je u Petra. V týmu, ve kterém byli u kluci, kteří dnes už nejezdí. A pak kousek i odsud, kde jsem dostala něco nového. Trochu jiný pohled na bruslení. Po úspěchu, jako kdyby mi prolítlo všech těch osm let zpátky, všichni lidi. Na tolik kousků tu medaili ani nemůžu rozdělit," řekla.

Erbanová se tak v krátké době stala druhou Češkou, která připravila zklamání Wüstové. Ve čtvrtek ji Martina Sáblíková porazila v přímém souboji na trati 3000 metrů a získala zlato, dnes ji Erbanová také v poslední jízdě disciplíny pokořila a odsunula na čtvrté místo.

„Je to takový blbý… Jsem ráda, že taková malá země dokáže takové věci. Je to pěkný příběh. Jsem pyšná, že jsem z České republiky a že to takhle vyšlo. Ireen to má takové blbé. Dva páry, dva s Češkami, dvakrát ji porazily," pokrčila rameny. Díky tomu, že uspěla v pátek třináctého, začne tento den považovat za šťastný, i když pro řadu lidí je smolný.

Erbanová si životní úspěch připsala v Heerenveenu, kde se momentálně připravuje a hala Thialf je tak její domácím prostředím. Před týdnem zde uspěla i ve Světovém poháru. „To mi nalilo dost pozitivní energie, hlavně sebevědomí. Chvilku mi trvalo, než se tam člověk dostane mentálně. Člověk si musí uvědomit, že o medaili může jet. Jinak ho tam tělo nepustí," vysvětlovala rodačka z Vrchlabí.

Na MS nakonec nestačila pouze na Američanky Brittany Boweovou a Heather Richardsonovou. „Ty jsou hodně odstřelené, jejich level je vysoký. Věřím ale, že jednou je porazit bude možné," řekla Erbanová, která před startem své rozjížďky věděla, že k zisku medaile musí zajet svůj nejlepší čas sezony.

„Na to jsem se snažila nemyslet. Když chodím na led, tak se soustředím jen na jízdu a ne čas. Dnes s časem nejsem úplně spokojená, ještě by to šlo rychleji," uvedla sebekriticky. Chybu podle svých slov udělala v technice v závěrečném kole.

Erbanovou na MS čekají ještě starty na trati 500 a 1500 metrů. Dnešní výborný začátek zvýšil její šance i na sprintu. „Na sobotu ale teď nemyslím, snažím se zvyknout si na tohle," smála se s medailí v kapse. „Ale jo, spadlo to ze mě. Pocit, že na ně máte fyzicky, technicky i mentálně, je skvělý. Je to úplně jiný pohled na závodění," usmívala se Erbanová.