„Lidé nás hodně nakopli. Byli naši hnací sílou,“ usmívala Kateřina Elhotová, která v poslední minutě převracelaskóre na stranu českého týmu.

Utkání začalo impozantním nástupemdomácí výběru, který se dostal až do vedení 16:2. V posledních dvou minutách úvodní periodyse však čínské družstvo z útlumu probralo a naopak střelecká deka padla na domácí výběr. Ve 14. minutě byl tak rázem stav 17:20 a o pár minut později dokonce 24:37. České hráčky mezi sebou několikrát nenašly pochopení v útoku a za druhou čtvrtinu dalypouhých devět bodů.

Ve druhém poločase si Čína udržovala devíti desetibodové vedení, v závěru třetí desetiminutovky však tým trenéra Blažka nakoply trojky Peckové a Hartigové. A právěještě donedávna trutnovská pivotkase rozehrála ke skvělému výkonu a s 16 body byla nejlepší střelkyní v utkání.

Čínský náskok se postupně zmenšoval a ve 33. minutě Hejdovávýsledek otočila- 56:54. Diváci už pomalu začínali oslavovat české vítězství, když Burgrová zvyšovala na 64:60.V tom však začala úřadovat čínská pivotka z WNBA, Chen Nanová. Tasvou minisérii tří košů strhla vedenízpět na stranuasijskéhodružstva(66:67).

Úplná koncovka však patřila Češkám. V poslední minutě zamířila přesně Elhotová. Bojovná hra českých reprezentatek v obraně pak slavila úspěch, navíc přišel faul na Horákovou. Třináct vteřin před koncem proměnila jeden z trestných hodů- 69:67.Poslední útok Číňankám nevyšel.Po vypršení hrací doby zaokrouhlila výhru domácí reprezentace Pecková jednou šestkou.

„Co rozhodlo v závěru? Maličkosti… jelikož zápas skončil pouze o tři body. Všichni jste viděli ty tři čínské střely, které tam letěly za stavu, kdy to bylo o dva body a všechny tři tam mohly spadnout. V takových koncovkách je to i otázka štěstí,“ poznamenal asistent trenéra české reprezentace Ivan Beneš.

ČESKÁ REPUBLIKA - ČÍNA70:67 (17:9, 26:37, 48:50). Body: Hartigová 16, Elhotová 11, Hejdová 9, Burgrová 8, Horáková 7, Pecková 6, Hanušová a Večeřová 4, Zohnová 3, Šujanová 2 – Weiová 15, Nanová 13, Liweiová 9, Xiaoliová, Hanlanová a Lijieová 5, Jaunová 4, Xiaojiová 1. Rozhodčí: Vyklický, Vrážel, Hruša. Fauly: 15:19. Trojky: 4:4. Trestné hody: 16/12 – 8/7. Diváci: 1250.

Ivan Beneš, asistent trenéra České republiky: "Celý zápas byl velice dobrý pro diváky, pro nás navíc s krásnou tečkou, že byl vítězný. O naší výhře v závěru rozhodly maličkosti. Tři čínské střely letěly na náš koš, všechny nám tam mohly spadnout, ale nestalo se tak. Na začátku bylo vidět, že se naše holky těšily, že chtěly hrát a Číně to trochu nešlo. Pak jsme protočili sestavu, soupeř velice dobře bránil, my se neprosazovali v útoku, z toho vznikl ten rozdíl. Jako trenéři jsme byli spokojení s tím, že mančaft nedal hlavu dolů, když prohrával o deset, dvanáct bodů, byla tam chuť vyhrát. Nechtěli jsme hrát jen hezký zápas, ale vyhrát."

Sun Fengwu, trenér Číny: "Oba týmy hrály dnes výborně, dopadlo to tak, že český tým vyhrál. Zápas hodnotím jako velmi dobrý. V týmu máme zkušené hráčky, ale poměrně mladé. Výkyvy ve skóre v takovém utkání nejsou tedy nic neočekávaného. V tomto složení hrál náš tým jeden z prvních společných zápasů."