Extraliga šachistů má o prázdninách volno, hráči ale právě v tento čas mají jedinečnou možnost poměřit síly na celé řadě domácích i mezinárodních turnajů. Největším českým kláním bylo Czech Open 2012, které se odehrálo v Pardubicích.Jak již Krkonošský deník informoval, turnovský celek obhájil republikové prvenství v turnaji čtyřčlenných družstev. Nyní se s mezinárodním mistrem šachu Petrem Neumanem k celému festivalu ještě jednou vrací.

Právě člen extraligového družstva Turnova poskytl své komentáře nejen k otevřenému mistrovství týmů, ale také k jednotlivým individuálním turnajům, jichž se v Pardubicích zúčastnil.

OTEVŘENÉ MISTROVSTVÍ ČR

ČTYŘČLENNÝCH DRUŽSTEV

Turnov v otevřeném mistrovství skončil druhý, nestačil pouze na obhájce trofeje z Ukrajiny. Obhájil ale republikový titul, úspěch navíc podtrhl B tým, který skončil celkově šestý.

„Přestože jsme skončili celkově druzí, tak tentokrát to nepovažuji za úspěch. Byli jsme nasazená jednička, a tak se tento výsledek víceméně očekával. Turnaj se rozhodoval v zápase s pozdějším vítězem, ukrajinským družstvem Dněpr. V něm jsme měli celý zápas navrch, na všech šachovnicích jsme stáli trochu lépe, ale za stavu 2:1 v náš prospěch nezvládl Martin Petr svou partii a místo předpokládaného vítězství prohrál. Utkání tak skončilo remízou. Poté jsme ztratili ještě jednu remízu v zápase s Třebíčí a bylo po nadějích na 1. místo. Osobně se mi vcelku dařilo, ale po prohře s Červeným z Polabin z toho byl jen průměrný výkon 4,5 z 6 možných bodů."

Výsledky: 1. Dněpr (UKR) 13 bodů, 2. Zikuda Turnov A (MCR) 12, 3. Yamal (RUS) 11, 4. SK Lipa A (MCR) 11, 5. TJ Pankrac (MCR) 116, 6. Zikuda Turnov B (MCR) 11.

ONLINE MČR V BLESKOVÉM ŠACHU (5 MINUT)

Šachy bez osobního kontaktu? To je internetový turnaj. První ročník mistrovství České republiky v online bleskovém pětiminutovém šachu Petr Neuman ovládl. Po úspěšně zvládnutých třech červnových kvalifikacích ve dvanáctičlenném finále získal 7,5 bodu. Kromě pětiminutového intervalu se online MČR hrálo také v kategoriích na jednu a tři minuty.

„Hrálo se na online v Aréně Šachového svazu ČR. Turnaj na 5 minut byl hodně silně obsazen a čekal se vcelku vyrovnaný průběh, což se nakonec naplnilo. Na začátku se ujal vedení Petr Pisk, ale od prohry se mnou jakoby ztratil tah na branku. Většinu turnaje pak vedl Lukáš Černoušek, ale hrubě se mu nepovedl konec. Já jsem sice zbytečně prohrál se Zwardoněm, ale pak jsem už podával vyrovnané výkony a neprohrál jsem. Nakonec z toho bylo samostatné 1. místo a druhý titul přeborníka České republiky ve dvou dnech. Tohoto vítězství si cením asi nejvíc."

Výsledky: 1. Petr Neuman 7,5 bodu, 2. Vojtěch Zwardoň 7,0, 3. Miloš Jirovský 6,5, 4. Petr Pisk 6,5, 5. Luk. Černoušek 6,5.

BLESKOVÝ MARATON

Čtyřiadvacetihodinový šachový maraton se odehrál především pod taktovkou Ukrajinců, Petr Neuman v něm ale získal další prvenství mezi domácími hráči.

„Trochu extrémní záležitost. Za 24 hodin jsme odehráli téměř 120 partií. Turnaj mě nepotkal v nejlepší fyzické formě a přestože jsem po první části (70 kol) ztrácel jen půl bodu na průběžně prvního Kononenka a měl slušný náskok na ostatní, tak ve druhé části jsem měl problémy. Musel jsem se hodně hlídat, abych neusnul a svoji dobrou pozici ztratil. Nakonec jsem byl rád, že jsem skončil aspoň třetí a zároveň potřetí v řadě vyhrál přeborníka Čech."

Výsledky: 1. Dmitry Kononenko (UKR) 111,5, 2. Dmitry Maximov (UKR) 110, 3. Petr Neuman (ČR) 108, 4. Aleksei Kireev (RUS) 107,5, 5. Mikhail Simantsev (UKR) 103, 6. Jan Turner (ČR) 101,5.

SUPERBLESKOVÝ ŠACH

Z devíti kol postupovalo do závěrečného finále deset šachistů. Ačkoliv Neuman zprvu mezi elitou nefiguroval, nakonec si odvezl třetí místo.

„Tuto disciplínu považuji za svou nejsilnější, a proto jsem se na turnaj docela těšil. Do finále jsem se dostal až na poslední chvíli, kdy jsem musel porazit GM Simatseva. To se podařilo. Finále jsem začal ve velkém stylu, když jsem uhrál 5,5 bodu z šesti možných. Potom mě však opustilo štěstí a prohrál jsem zbývající 3 partie."

Výsledky: 1. Gyula Pap (MAĎ) 8.0 bodu, 2. Gennadi Gutman (UKR) 7.0, 3. Petr Neuman (ČR) 5.5, 4. Igor Malakhov 5.5, 5. Aleksei Kireev 4.5.

RAPID ŠACH (2x15 min + 10s/tah)

Hlavní turnaj se konal až na závěr celého pardubického festivalu. Hráči tak obvykle přisedají také k rapid šachu, ve kterém tentokrát na nejvyšší příčku usedl Chorvat Lalic.

„Tradičně silně obsazený turnaj v rapidu bývá ideální k rozehrání. I když se mi zdálo, že je účast slabší, než v minulých letech. Po dvou výhrách jsem ztratil poslední partii prvního dne a prohrál s GM Novikovem. Druhý den jsem zahájil podobně, jako jsem první skončil, ale v závěru jsem uhrál 3,5 bodu ze čtyř a nakonec z toho bylo 29. místo a cena za umístění mezi pěti nejlepšími Čechy," řekl Neuman.

Cennou výhrou pro hráče Turnova je jistě také fakt, že v osmém kole rapidu přehrál pozdějšího vítěze hlavního turnaje Tamira Nabatyho z Izraele.

Výsledky: 1. Bogdan Lalic (CHOR) 7.5 bodu, 2. Rainer Buhmann (NĚM) 7.5, 3. David Arutinian (GRUZ) 7.0, 4. Martyn Kravtsiv (UKR) 7.0, 5. Philipp Schlosser (NĚM) 7.0, 6. David Navara (ČR) 7.0… 29. Petr Neuman (ČR) 6.0.

PADUBICE OPEN

Hlavní turnaj celého festivalu přinesl Neumanovi velice silný los. Z devíti odehraných zápasů turnovský hráč třikrát zvítězil, pětkrát remizoval a pouze jednou prohrál. Přesto mu tento výsledek nestačil na více, než třiapadesáté místo.Více se tentokrát dařilo jinému hráči z Turnova. Polák Pawel Jaracz skončil patnáctý se ziskem 6,5 bodu. Nejlepším domácím šachistou se stal Vítězslav Rašík, který se sedmi body bral 2. místo.

Výsledky: 1. Tamir Nabaty (ISR) 7.5, 2. Vítězslav Rašík (ČR) 7.0, 3. Chanda Sandipan (IND) 7.0, 4. Alexandre Danin (RUS) 7.0, 5. Liviu-Dieter Nisipeanu (RUM) 6.5… 53. Petr Neuman (ČR) 5,5.