Čtyři dny dřiny, kdy účastníka každý den čeká zdolat dva a půl tisíce výškových metrů, nekonečné výstupy a neopakovatelné sjezdy. Juniorské kategorie mají pouze dvoudenní klání a zlatým písmem se do historie Pierra Menty zapsal i první Čech v historii – šestnáctiletý kadet z Janských Lázní Dominik Sádlo, jenž startoval ve dvojici s letošním mistrem Evropy Thomasem Corthayem.

Do francouzského střediska Arechech, centra závodu Pierra Menta pojmenovaného podle stejnojmenného vrcholu, odcestovala trojice Miloslav Rousek, Michal Veselý a Dominik Sádlo kvůli důležité aklimatizaci už v pondělí 12. března. Úterý a středu strávili vysoko v horách, aby si zvykli na nadmořskou výšku, ve které se závodí. Ve čtvrtek už čekala dvojici Rousek – Veselý stejně jako dalších 250 týmů první etapa. V neděli po čtyřech etapách se vítězným týmem Pierra Menty 2012 v hlavní kategorii mužů stali Italové Lorenzo Hozknecht a Manfred Rechegger. Česká dvojice obsadila 84. příčku.

Čech od začátku na čele závodu

Také kategorii žen ovládla italská dvojice, radovaly se Roberta Pedrandzini – Francesca Martinelli. Sobotní a nedělní etapy byly určeny i pro juniorské a kadetské kategorie. Zde se představila česko-švýcarská dvojice Dominik Sádlo – Thomas Corthay. Dvojice, která se dala dohromady na letošním Mistrovství Evropy ve francouzském Pelvoux. V sobotu tak nastoupili na start závodu a hned od začátku se drželi na čele. Na trati je nepotkaly žádné problémy a v cíli sobotní etapy měli na druhou domácí dvojici v pořadí Bellabouvier – Chavanes neuvěřitelný náskok více jak pěti minut.

Do nedělní etapy tak mohli nastoupit v klidu. Zpočátku se přetahovali o pořadí na čele se španělskou dvojicí Picon Bravo – Domenech, ale v posledním výstupu si Dominik s Thomasem vytvořili rozhodující náskok. Kousek pod vrškem český borec zlomil hůl a duo se rázem ocitlo v ohrožení. Naštěstí jeden z diváků poskytl janskolázeňskému závodníkovi svoji hůl a férově tak zachránil vedoucí dvojici.

V posledním sjezdu si Dominik s Thomasem věřili a ještě svůj náskok dokázali navýšit na celkových šest a tři čtvrtě minuty. Dominik Sádlo a Thomas Corthay se tak stali vítězi Pierra Menty 2012 v kategorii kadetů.

Výsledek je to výborný i s ohledem na poslední kolo Světového poháru Marmotta Trophy, které hostí Itálie.

(ple, to)