Vancouver má za sebou lyžařsky podařenou generálku na olympijské hry 2010. Tomáš Kraus bojoval ve finále s třemi Kanaďany a skončil po smolné jízdě čtvrtý. Rodák ze Svobody, Zdeněk Šafář, obsadil devatenáctou pozici a získal první dva body pro kvalifikaci na ZOH. Právě jeho jízdu provázelo veliké drama – rozhodčí Šafáře zaměnili s jiným závodníkem a chtěli ho diskvalifikovat. Nakonec se vše vysvětlilo.

Olympijská trať ve Vancouveru je trochu pomalejší a dá se o ní říct, že je víc boardercrossova nez skicrossova, nejspíš právě proto, že se na ní při ZOH pojedou obě disciplíny. „Je to tak trochu hybrid, ihned po startu následuje hodně technická pasáž, pomalé vysoké skoky proložené ostrými, klopenými zatáčkami. Potom trať zvolňuje, skoky jsou dlouhé, zatáčky hodně ostře klopené. Vyhovují mi také velké cílové skoky s dlouhým dopadem,“ popisuje olympijskou trať Zdeněk Šafář, jenž v kvalifikaci Světového poháru zajel čas 1:14,50, který mu zajistil hladký postup do závodu.

„První technická pasáž po startu se mi nepodařila podle mých představ, jel jsem na čtvrté pozici a snažil se předjet velmi zkušené zavodníky Darona Rhalvese z USA a Kanaďana Dunncena, ale nedařilo se. A tak až na cílovém skoku jsem předhonil Rhalvese a na Duncena mi chybělo asi osm metrů. Tím pádem jsem bohužel nepostoupil do další rozjížďky a figuroval jsem na celkovém devatenáctém místě,“ okomentoval Šafář svůj výkon, aniž by věděl, že to pravé drama teprve přijde.

Ve výsledcích totiž Zdeňek Šafář původně figuroval jako diskvalifikovaný – traťový rozhodčí si totož spletl jeho zelený dres s modrým dresem jiného závodníka a neprávem tak českého závodníka nezapočítali do výsledkového pořadí. Vše se ale nakonece vysvětlilo a Zdeněk Šafář tak s devatenáctou pozicí získal první body pro kvalifikaci na ZOH 2010.

Výsledky SP skicrossařů Vancouver: 1. Christopher Delbosco (Kanada), 2. Stanley Hayer (Kanada), 3. Barr Davey (Kanada), 4. Kraus Tomáš (ČR), 5. Niederer Armin (Švýcarsko) ….. 19. Šafář Zdeněk (ČR)