Přesto je na prahu pokusu o obhajobu připravena znovu překonat všechny překážky, které ji trať v Pchjongčchangu postaví do cesty. 

Jedna radostná chvíle ovšem snowboardcrossařku čeká už v pátek. Bude vlajkonoškou české výpravy na slavnostním zahájení sportovního svátku! "Je to čest," řekla 24letá rodačka z Vrchlabí.

Na rozdíl od některých dalších hvězd nemá s účastí na ceremoniálu problém. "Do závodu budeme mít spoustu času. Po zapálení ohně si člověk uvědomí, že hry opravdu začaly," uvedla žena, jež dostala důvěru v hlasování všech sportovců.

S jakými ambicemi na olympiádu odlétáte?
Podobnou otázku jsme vůbec nečekala (usmívá se). S jiným cílem, než skončit na bedně, se už účastnit nemůžu a ani nechci. Poslední dobou mě ježdění opravdu bavilo, generálka v Turecku navíc výsledkově vyšla. Styl ještě samozřejmě není zcela ideální, ale v Koreji mám k dispozici ještě týden na rozježdění. Uplynulé dny jsme strávili ježděním v Rakousku, cítím se teď opravdu dobře a těším se.

Kvůli přípravě v rakouském Flachau jste dokonce vynechala závod SP ve Feldbergu…
Získali jsme ale do týmu potřebnou pohodu. Jenom jsme jezdili a skákali, na místě nebyla ani závodní trať. Vyvarovali jsme se jakémukoliv stresu, připadala jsem si jako v partě za starých časů.

Máte dlouhodobě problémy s ramenem. Nyní je v pořádku?
Zlobí mě víceméně obě, a jak jsem se dozvěděla, zcela v pořádku nebudou asi nikdy. Komplikace mám vrozené, ale naučila jsem se s nimi žít a fungovat. Ramena vypadnou, pak chvilku bolí, načež jsou zase chvíli dobré. V Soči mě to postihlo při posledním tréninku před závodem a nakonec jsem vyhrála, proto se nebojím.

Ani strašidelně působícího startu, jenž vás při závodě v Koreji čeká?
Start jsem nacvičovala před SP v Turecku, na Dolní Moravě jsem strávila čtyři dny. Rampu jsme ještě trochu upravovali, maximálně jsme ji tak přiblížili podmínkám v Pchjongčchangu. Jestli ji pořadatelé postaví tak dobře jako my, bude se startovat v pohodě.

Každý rok má jilemnický Krakonoš trochu jinou podobu, letos je nejmenší ze všech, které na náměstí výtvarník Josef Dufek se dvěma pomocníky od roku 1997 vytvořil.
Krakonošovi do spony opasku vetkl číslici svého letošního jubilea

Jakákoliv zmínka o olympijských hrách byla ve vašem týmu dlouho zakázaná. Už toto tabu skončilo?
V týmu jsme nevybírali pokuty, jako tomu bylo u Ester Ledecké, ale jejich rozhodnutí chápu. Okolí kolem vás téma her do nekonečna omílá, poslední půlrok prakticky nic jiného neslyšíte. Pomáhá tak mít klid alespoň v týmu. V olympijské vesnici už je situace příjemnější, jste odříznutí od světa a máte konečně klid.

Na atmosféru her se tedy těšíte?
Náladu ve vesnici je výjimečná, kamarádíte se s ostatními sportovci, které běžně nepotkáte. Při normálních pohárových zastávkách člověk přijede, absolvuje závod a zase odjíždí pryč. Tady máte šanci podívat se na jiné soutěže a fandit kamarádům. Jejich podporování a úspěchy jsou pro mě ještě příjemnější, než když zápolím sama.

Koho se vydáte podpořit?
Určitě půjdeme na hokej. Ráda bych viděla Káju Erbanovou, jež znám ze školy. Naposledy jsme vůbec neviděli ani biatlon, proto bych se chtěla dostat i tam.

Stoupá s postupem času nervozita?
Snažím se, aby mě nervozita nesvazovala, nechci být neklidnější než na ostatních závodech. Když se něco nepodaří, jedno vítězství už pořád mám. Stále pak můžu v budoucnu vyhrát ještě něco jiného, případně se zúčastnit dalších her. Nejsem ještě tak stará. Moc se ale těším na závodní trať. Je veliká a skvělá, jízdy na ní se mi navíc minule dařily.

Máte vzkaz pro české fanoušky? Letos vás asi budou podporovat hlavně z domova.
Už nyní od nich dostávám plno vzkazů. Všichni mě moc podporují a slibují, že budou v noci poctivě vstávat. Alespoň budou mít delší den a já se vynasnažím, aby pro ně začal dobře.

„Vyraší“ vám pod nosem opět knír?
Určitě ano. Měla jsem ho už v Turecku, kde byl naprosto strašný. Fixa se rozpila a ozdoba pod nosem připomínala velký párek. Kluci ale určitě nakoupí barvy a stejně jako v Soči bych chtěla mít vyvedenou trikoloru.

Andrea Vacková (v bílém)
Vacková po Ostravě: Čekala jsem těžší zápas