Z malé obce na vrcholku Krkonoš se opět stal cíl skokanských nadšenců.

Mistrovství světa, které se do Harrachova vrátilo po dvanácti letech, ale přálo počasí jen po dva z původně plánovaných čtyř závodních dní. Desetitisíce fanoušků o víkendu proudily do hor marně.

Páteční dvě kola přitom nabídla skvělou podívanou. Tradičně větrný areál na Čertově hoře byl překvapivě milosrdný a diváci se kochali i dvousetmetrovými výkony! Po úvodním dni vedl Němec Severin Freund před druhým Andersem Bardalem z Norska. Pozici lídra z prvního kola neuhájil slovinský mladík Peter Prevc, jenž byl třetí.

Češi uléhali ke spánku 
v rozdílných náladách. Koudelka si plnil sen šestým místem, čtrnáctý Matura potlačoval mírně zklamání. A Hájek, který s Jandou sdílel 21. příčku? Ten byl hlavně rád, že se jeho nešťastný pád při dojezdu obešel bez následků.

Nakonec se pořadí už neměnilo. V sobotu se totiž 
v Harrachově vystřídaly všechny vrtochy počasí. Jen stálejší bezvětří chybělo…

Smůla. I tentokrát sexy podnik zhatilo počasí. Pro jakýkoliv závod pořádaný na „Čerťáku" ovšem tradice.
Fanoušci, mezi nimiž dominovaly polské barvy, žili dlouho v naději. Start třetího 
z původně čtyř plánovaných kol se půlhodinu po půlhodině odkládal, a tak se alespoň bavili doprovodným programem. A i když se první skokané v sobotu nakonec přece jen na můstek vydali, rychle se vrátili do tepla.

„V pátek se odjel úplně regulérní závod. Na Harrachov až hodně spravedlivý. Pokud by rozhodčí pustili letce do sobotního počasí, byl by z výsledků guláš a celé mistrovství by bylo znehodnocené," řekl trenér české reprezentace David Jiroutek.

A i když se už další skoky nekonaly, česká enkláva 
v hledišti se radovala. Roman Koudelka dal šestým místem snad definitivně vale zdravotním patáliím a dokázal, že patří ke světové špičce. Pak si užíval ovace na malém pódiu.

„Je to pro mě hodně emotivní. Užívám si každou sekundu. Byl jsem vystrašený, když se v sobotu na můstek mělo vyjet, ale nahoře bylo jasné, že na mě řada nevyjde určitě. Kdyby se létalo, bylo by spousta pádů a stejně by se to nakonec muselo zrušit. Doufám, že v budoucnu zabojuji ještě o lepší než šesté místo," řekl s pohárem v ruce nadšený a usměvavý Koudelka.

Nedělní týmový závod byl zrušen zcela. Vítr ještě zesílil.

Rozhovor s Romanem Koudelkou najdete  ZDE: