O víkendu vyvrcholil pětidenní závod v downhillovém skateboardingu Kozákov Challenge 2014. Na zastávku seriálu mistrovství světa se sjelo na 160 jezdců ze všech koutů planety. O stupně vítězů se utkali jezdci v kategoriích Open, Ženy, Junioři, Street Luge a Classic Luge. Vítězem nejprestižnější prvně jmenované kategorie se stal Sebastian Hertler.

Závod se skládal z časové kvalifikace a vyřazovacího turnaje. Do té postoupili v konkurenci světové špičky hned tři čeští jezdci. Nejlépe se v Open umístil Pavel Zajíc, který se probojoval mezi 32 nejlepších.

Tatáž kategorie přichystala několik velkých překvapení, když ve čtvrtfinále vypadl nejrychlejší jezdec kvalifikace Kevin Reimer. Oproti tomu šestnáctiletý Connor Fergusson, který jako jediný z juniorů postoupil do vyřazovací části, prošel až do finále. K vítězství ve své kategorii tak přidal ještě stříbrnou medaili z elitního pelotonu.

Ženská část závodní nabídky potom dopadla podle očekávání, když si stupně vítězů rozebraly favoritky. Jako první dojela suverénní Elena Corrigal, následovaná Tamarou Prader a Marií Bougord. Kategorii street luge i classic luge opanoval Mikel Echegaray Diez.

I když se čeští jezdci na stupně vítězů nedostali, příjemně překvapil Vojta Žáček v juniorech a Jaroslav Kafka v classic luge, když se oběma podařilo postoupit do semifinále. Žáček nakonec skončil sedmý, Kafka šestý.

Již šestý ročník Kozákov Challenge opět přilákal desítky jezdců z Evropy, Ameriky, Kanady, Asie i Austrálie. Nechyběli mezi nimi nejlepší jezdci světového žebříčku v čele s vedoucím Patrickem Switzerem. Účastnila se i česká špička v čele s Pavlem Zajícem a Michalem Sliveneckým, kteří se jako první Češi zúčastnili nejrychlejšího závodu světa Teutonia, kde se rychlost závodníků pohybuje kolem až kolem hranice 120 kilometrů v hodině.

Trať na Kozákově jezdce pravidelně láká na kombinaci rychlosti a technických zatáček. Rychlost na longboardu, kdy jezdci na svém prkně stojí, dosahuje rychlosti až 90 km/h. V obou disciplínách vleže jezdci snadno přesáhnout „stovku".

Kozákov Challenge 2014

OPEN
1. Sebastian Hertler
2. Connor Ferguson
3. Patrick Switzer
4. Carlos Paixăo

ŽENY
1. Elena Corrigall
2. Tamara Prader
3. Marie Bougord
4. Emina Andersson

JUNIOŘI
1. Connor Ferguson
2. Philipp Schickor
3. Gustav Funck Norrhall
4. Garino Giorgio
… 7. Vojta Žáček

STREET LUGE
1. Mikel Echegaray Diez
2. Abdil Mahdzan
3. David Dean
4. Jan Tarradas

CLASSIC LUGE
1. Mikel Echegaray Diez
2. Jan Tarradas
3. Konstantin Weigl
4. Lars Aspevik Martinsen
… 6. Jaroslav Kafka