Kulturně-společenská akce se v posledních třech letech konala postupně v Lomnici nad Popelkou, Semilech a Jilemnici, aby se letos přestěhovala do srdce Českého ráje. Zde sympaticky zaplněný sál kulturního domu přivítal Radek Šilhan, jenž už roky slavnostním vyhlášením ankety provází.

„V některých oblastech se podobná vyhlášení konají rok co rok na stejném místě. Já zde děkuji, že díky vám mohu pokaždé zavítat jinam a poznávat mnohem více míst vašeho regionu,“ potěšil diváky úvodním slovem ostřílený moderátor.

Také jeho zásluhou se pak celý večer nesl v dobré náladě. Na pódiu se v roli předávajících objevila v regionu známá jména. Od olympionika Pavla Ploce, přes starosty a starostky zmiňovaných měst, až po zástupce partnerů celé akce. Hlavně se tu ale vystřídaly desítky oceněných sportovců. V některých případech je v nepřítomnosti nahradili rodiče či obětaví trenéři.

Tak jako například maminka sdruženáře Tomáše Portyka, jenž se v hlavní kategorii umístil na třetím místě. Evě Portykové se před publikum vůbec nechtělo, Radkem Šilhanem se však nechala přemluvit a za potlesku diváků si výšlap schůdků v průběhu večera dokonce i zopakovala.

O vůbec první úsměvný moment se v mládežnické kategorii postaral talentovaný skokan na lyžích David Rygl. Toho si moderátor po převzetí ceny za třetí místo mezi kolektivy vyžádal zpět na pódium, aby všem předvedl seskok nejen s řádnou přípravou, ale i telemarkem.

Výrazně sál pobavila také v hlavní kategorii desátá musherka Veronika Navrátilová. Ta prozradila, že své psí parťáky po závodech odměňuje společným noclehem ve velké posteli. Že s ní ložnici sdílí hned sedm hafanů, s tím je smířen i životní partner, taktéž milovník psích spřežení.

U zpovědního pultu mimo jiné své dětství popisovala dvojčata Zárybnická. Julii s Lucií od sebe dělí dvě a půl minuty. Zatímco v mládí se obě sympatické slečny praly mezi sebou, teď coby vyznavačky juda bojují každá v jiné kategorii. Jak přiznaly, jsou za to jen a jen rády. Mezi jednotlivci se na Semilsku podělily o druhé a třetí místo za vítězným Vítězslavem Hornigem.

Mezi vyhlašováním jednotlivých kategorií se turnovské publikum ani chvíli nenudilo. Pestrý kulturní program obohatila dvojím vystoupením zpěvačka Brigita Klementová, nechyběla taneční ani kaskadérská vložka. O zábavu bylo rozhodně postaráno.

Úplný vrchol pak publiku dopřál samotný vítěz hlavní kategorie alpinista Zdeněk Hák. Ten bavil diváky už loni v Semilech, kde popisoval, jak si při zdolávání nejvyšší hory Afghánistánu zapomněl vzít českou vlajku a na vrcholku se vyfotil alespoň s Kazachstánskou.

MÍSTO VOUSŮ RAMPOUCHY. Zdeněk Hák z krkonošské Rokytnice společně Markem Holečkem jako první na světě pokořili osmitisícový Gasherbrum I nejtěžší trasou.
Snědli kozu. A pokořili osmitisícovku prvovýstupem

Letos prozradil, že mu při prvovýstupu na Gasherbgum (8068 m. n. m.) na trati fandila „leda zubatá“. Stihl také zmínit, jak moc si váží toho, že v anketě přeskočil i skokana na lyžích Romana Koudelku. Jak by ne, vždyť přerušil jeho dlouho osm (!) let trvající nadvládu.

Nejúspěšnější sportovec okresu Semily za rok 2017

Dospělí – jednotlivci

1. Zdeněk Hák (TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou, alpinismus) 49, 2. Roman Koudelka (LSK Lomnice n. P., skoky na lyžích) 48, 3. Tomáš Portyk (LSK Lomnice n. P., severská kombinace) 42, 4. Šárka Jiroušová (OSH Semily, požární sport) 33, 5. Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích) 26, 6. Josef Egrt (AC Turnov, atletika) 18, 7. Michaela Omová (TJ Turnov, radiový orientační běh) 12, 8. Kateřina Janatová (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích) 12, 9. Marta Křepelková (TJ Jiskra Harrachov, skoky na lyžích) 8, 10. Veronika Navrátilová (TJ Turnov, mushing) 6 bodů.

Dospělí – kolektivy

1. TJ Zikuda Turnov (volejbal, muži) 83 bodů, 2. ČKS SKI Jilemnice (běh na lyžích, ženy) 72, 3. ŠK Zikuda Turnov (šachy, muži) 65, 4. ČKS SKI Jilemnice (běh na lyžích, dospělí) 44, 5. HC Lomnice nad Popelkou (lední hokej, muži) 36 bodů.

Mládež – jednotlivci

1. Vítězslav Hornig (KB Jilemnice, biatlon) 111 bodů, 2. Lucie Zárybnická (TSC Turnov, judo) 97, 3. Julie Zárybnická (TSC Turnov, judo) 84, 4. František Holík (LSK Lomnice nad Popelkou, skoky na lyžích) 67, 5. Michal Hanyk (AC Turnov, atletika) 65, 6. Adam Matouš (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích) 58, 7. Tereza Rybová (Powerlifting Semily, silový trojboj) 56, 8. Tereza Chrástová (Sportovní klub Studenec, orientační sporty) 46, 9. Tereza Voborníková (KB Jilemnice, biatlon) 44, 10. Patrik Tomáš (Powerlifting Semily, silový trojboj) 43 bodů.

Mládež – družstva

1. TJ Jiskra Harrachov (skoky na lyžích, dorostenci) 41 bodů, 2. ČKS SKI Jilemnice (běh na lyžích, starší žákyně) 37, 3. LSK Lomnice nad Popelkou (skoky na lyžích, žáci) 34, 4. TSC Turnov (judo, starší žákyně a dorostenky) 34, 5. ČKS SKI Jilemnice (běh na lyžích, starší dorostenky) 30 bodů.

Další kategorie

Hendikepovaný sportovec: 1. Matěj Ponocný (SKI klub Masters Rokytnice, alpské lyžování, atletika) 19 bodů. Trenéři – profesionálové: 1. Tomáš Portyk st. (LSK Lomnice n. P., skoky na lyžích) 37 bodů, 2. Václav Haman (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích) 26 bodů. Trenéři – amatéři: 1. Miroslav Reichl (AC Turnov, atletika) 44 bodů, 2. Tomáš Berger (LSK Lomnice nad Popelkou, běh na lyžích) 37 bodů. Masters: 1. Petr Čech (KB Jilemnice, biatlon) 16 bodů, 2. Stanislav Hajský (TJ Semily, rafty) 15 bodů.

Hvězda Krkonošského deníku: Šárka Jiroušová. Síň slávy: Jan Kubica (In memoriam), Jiří Stehlík (3. 2. 1942), Jiří Prousek (26. 9. 1945).

Ocenění pro Nejúspěšnější dospělý kolektiv roku 2017 převzal hráč TJ Zikuda Turnov Petr Šén..

Starali se o kulturní program:

·         taneční pár Adriana Šulcová (11 let) a Tomáš Müller (12 let)

·         taneční a Pohybová škola ILMA Mgr. Ilony Šulcové, Turnov

·         zpěvačka Brigita Klementová

·         artista Pavel Kaiser

·         pool dance Katarina Rochowská

·         celým večerem provázel moderátor Radek Šilhan

„Ligový titul s Turnovem řadím nejvýš“

Nejúspěšnějším kolektivem roku 2017 se na Semilsku mohla stát řada družstev. Skvělých výsledků v tomto období bylo hodně. Jilemničtí běžci na lyžích, hokejisté Lomnice a co teprve šachisté ŠK Zikuda Turnov, kteří prožili nejúspěšnější sezonu v historii!
Nakonec se ale z triumfu stejně jako za rok 2015 radují turnovští volejbalisté. Tým, který na konci března do posledního místa vyprodal sportovní halu ve Skálově ulici, aby zde před nadšeným publikem oslavil prvoligový titul.

Převzít ocenění na pódium přišel člen vítězného mužstva PETR ŠÉN, jenž navíc odpověděl na pět otázek Deníku.

Jako vyslanec turnovského volejbalu jste se v úterý zúčastnil slavnostního vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec okresu Semily za rok 2017. Jak se vám celý večer v kulturním domě Střelnice líbil?
Jestli se nepletu, tak anketa slaví letos 20. výročí, což je samo o sobě úžasné. Já si pamatuji její první ročník jako junior liberecké Dukly, kdy jsme se umístili v kategorii kolektivů mládeže na předních příčkách. Prostředí kulturního domu Střelnice je k vyhlášení takové ankety přímo předurčené a domnívám se, že je jedno z nejhezčích v rámci celého Libereckého kraje. Znám ho i z plesů, které zde pořádá náš sportovní oddíl.

Nejúspěšnější sportovec Semilska za rok 2017Zdroj: Zdeněk MaturaVedle kulturního zážitku jste si odnesl také cenu pro vítěze kategorie dospělý kolektiv roku. Očekával jste podobné ocenění? Přece jen na Semilsku, ba i přímo v Turnově, bylo v loňském roce hodně úspěšných družstev.
Ocenění nás všechny velmi těší. Myslím si, že je to taková třešnička na dortu. V anketě jsme se objevovali i v předchozích ročnících a vyhráli ji už před dvěma lety. Těší to o to víc, když je to v tak nabité konkurenci špičkových sportovců, které má tento region.

Pro vás byl rok 2017 historicky úspěšný. Hlavně jeho začátek. Stali jste se vítězem I. ligy mužů. Jak dnes na tento čin vzpomínáte a šlo také o váš osobní životní úspěch?
Po sportovní stránce to byl pro nás všechny obrovský úspěch a velmi úspěšná sezona. Vždyť první ligu jsme v Turnově hráli teprve třetí sezonu. Samozřejmě nám k titulu pomohly extraligové posily v osobě Jakuba Vencovského a Ondry Fučíka, ale volejbal je hlavně týmová hra. Já si troufnu říci, že jsme titul vyhráli kromě volejbalového umu i výbornou partou v šatně a měli jsme k celkovému úspěchu skvělé podmínky. Pro mě osobně to byl zcela jistě životní úspěch. Titul mistra ČR jsem si užil dvakrát v juniorské kategorii, ale toto vítězství mezi dospělými řadím asi nejvýše. Jsem rád, že jsem u toho v Turnově mohl být, protože na sobě cítím, že je potřeba dát v mužstvu prostor mladším hráčům (úsměv).

Čas ale běží rychle, titul je již záležitostí minulé sezony a vy už zažíváte novou. Po základní části třetí místo a před play off jistě vysoké ambice. V čem si jsou aktuální a minulá sezona podobné?
Letošní ročník jde pomalu do finále a čeká nás první kolo play off. Někomu by se mohlo zdát, že na třetím místě trochu za očekáváním zaostáváme. Ale vzhledem k tomu, že nás v průběhu podzimu potkalo mnoho komplikací (zranění, pracovní povinnosti atd.) a několikrát jsme na zápas jeli jen v sedmi lidech, je umístění po základní části ještě velmi solidní.

Už v pátek a sobotu rozehrajete čtvrtfinálovou sérii s Nymburkem. Na co byste rád publikum z širokého okolí pozval? Věříte, že byste i letos mohli pomýšlet na prvoligový titul?
Věřím, že pokud budeme kompletní a zdravotně fit, tak můžeme uchazeče o extraligu z Beskyd a letošní favority z Dobřichovic ještě potrápit. Rád bych tímto pozval všechny diváky, aby nás přišli podpořit nejen o tomto víkendu, ale i v každém dalším domácím zápase. My se budeme snažit na palubovce nechat vše a udělat i v letošní sezoně dobrý výsledek.