V polovině září probíhalo v americkém státě Nevada mistrovství světa v silovém trojboji a benchpressu. Závody se konaly v proslulém centru zábavy a hazardních her, v Las Vegas.

Do soutěže mimo jiné nastoupili tři reprezentanti TJ Powerlifting Trutnov pro Českou republiku získali čtyři zlaté medaile a tím i čtyři tituly mistra světa.

Soutěž začínala bechpressem. Zde měl Trutnov jediného zástupce Josefa Hakla, jenž závodil v kategorii veteráni 65 – 69 let do 125 kg RAW (bez dresu). Na první pokus úspěšně zapsal 155 kilogramů, na druhý zkusil 165, což je nový evropský rekord. Bohužel, pro odraz od hrudníku byl pokus neplatný, i tak mu ale zapsaných 155 kg stačilo na první místo. Na závěr šampionátu si Hakl ještě zazávodil v kategorii EQUIP (v dresech) a zde si hned na druhý pokus zapsal 195 kg, což je zároveň nový evropský rekord v této kategorii benchpressu. Další zlato!

V silovém trojboji EQUIP byli pouze dva čeští reprezentanti. Libor a Martin Hurdálkovi. Libor startoval v kategorii veteráni 60 – 64 let do 100 kg. V dřepu zapsal 250 kg, v bechpressu zatlačil 155 kg. Napotřetí se pokusil pokořit činku o váze 165 kg, kterou však technicky nezvládl a pokus byl neplatný. Na mrtvý tah bez problému pozvedl 225 kg. Součtem trojboje 630 kg tak potvrdil svou kvalitu i v jednašedesáti letech a získal první místo ve své kategorii.
Martin Hurdálek v kategorii EQUIP do 100 kg zapsal v dřepu pouze základní pokus 300 kg. Na benči si spravil chuť a po velice kvalitním výkonu (250 kg) si před ostatními soupeři vytvořil veliký náskok. Tento pokus pak znamenal i nový národní rekord. Po následujícím mrtvém tahu o výkonu 250 kg si Martin náskok udržel a součtem 800 kg za trojboj si vychutnal první místo.

Trutnovská výprava na světovém šampionátu v Las Vegas tak byla velice úspěšná. Sezona však pro TJ Powerlifting Trutnov zdaleka nekončí. Již na konci října se řada tamních siláků zúčastní mezinárodní soutěže, jež proběhne v trutnovské sportovní hale Na Nivách za účasti zástupců osmi evropských zemí. Mezi nimi se představí i úspěšní mistři světa a další elita středoevropského powerliftingu.

Otec se synem zviditelnili Semily

Vedle trutnovských siláků uspěli na světovém podniku ve Vegas také zástupci semilského oddílu Powerlifting Animals. Na soutěž konající se v proslulém hotelu Westgate vyrazili z Pojizeří Robert Tomáš se synem Patrikem.

Jako první ze semilské dvojice šel na řadu mladší Patrik. Představil se v kategorii do 75 kg Benchpress Raw Total 130 kg, kde podobně jako trutnovští siláci nenašel přemožitele a domů mohl poslat informaci o prvním místě a tím i zlaté medaili. Chvíle pro staršího Roberta přišly na řadu o něco později a zkušený borec si v kategorii do 90 kg Total 145 kg vydřel stříbro.

Semilští borci tak jenom potvrdili, že pro Českou republiku, z níž za velkou louži dorazilo 20 soutěžících, byl šampionát velice úspěšný.

„Všichni reprezentujeme federaci FČST (Federace Českého silového trojboje) zastoupenou prezidentem Liborem Hurdálkem. Hrdě jsme bojovali za Českou republiku, naše město Semily a klub Powerlifting Animals, jehož jsem předsedou. Mám radost, že můžeme společně se synem motivovat lidi všech věkových kategorií k tomu, že mohou začít cvičit v každém věku. Stačí chtít. V našem klubu máme talenty, o kterých se bude jednou mluvit," dodal k mistrovství světa v Las Vegas na výsost spokojený Robert Tomáš.

ZLATO A STŘÍBRO byly pro Roberta a Patrika Tomášovi odměnou, účast v Las Vegas pak obrovským zážitkem.

(to, rt)