O jakém sportu se to bavíme? Silový trojboj.

Sport, který není pro žádné třasořitky. „Říká se, že po triatlonu je to druhý, nejnáročnější sport na světě,“ upozornil trutnovský závodník Jaromír Kratochvíl. Na druhou stranu třicetiletý silák z Podkrkonoší je pravým důkazem toho, že i z malého klučiny se může stát nejuznávanější muž planety. Loni totiž na mistrovství světa v Kanadě Kratochvíl vyhrál svou kategorii, letos při obhajobě v Anglii skončil na třetím místě.

Sport, kterým žijete 24 hodin denně

Powerteam Trutnov. To je název oddílu, za který Jaromír Kratochvíl závodí, jehož je předsedou a který letos založil. „Na Trutnovsku už různě soutěžíme patnáct let, oficiálně však náš klub funguje jen pár měsíců,“ říká ještě donedávna člen druhého trutnovského týmu Powerlifting Trutnov. „Oddíl tam chtěli vést jinak, než jsem si představoval, a proto jsem se rozhodl založit vlastní,“ vysvětluje Kratochvíl. V současné době má jeho Powerteam jedenáct členů – sedm soutěžících a čtyři jako „doprovod“ včetně trenéra Jiřího Ondráčka. Rád však ve svých řadách uvítá i další zájemce.

K tréninku se trutnovští siláci scházejí třikrát týdně v posilovně Amos v 3. ZŠ Komenského. „Silový trojboj je však sport, kterým musíte žít 24 hodin denně. Například se říká, že sedmdesát procent úspěchu tvoří strava. Vědět, co jíst a kdy jíst,“ rozhání Kratochvíl mýtus o představě, že výborným závodníkem se stanete jen díky zvedání činek. Na druhou stranu vidět trojbojaře, jak si jde zaběhat či vykonávat jinou vytrvalostní aktivitu, se vám asi nepoštěstí. „Jsme taková skupina, která je ušetřena od ostatních sportů, protože tím ztrácíme sílu. Dělat to samozřejmě můžeme, ale naše výkony půjdou dolů,“ uvedl pátý muž z letošního mistrovství světa Petr Mrkvica, jenž je tréninkovým partnerem Kratochvíla.

Dobrým trojbojařem za dva až tři roky

Jste úplný nováček, nikdy jste činku nedrželi v ruce, přesto se chcete stát alespoň průměrným trojbojařem. Jak dlouho to bude trvat?

Podle Kratochvíla dva až tři roky. „Já, když jsem poprvé přišel do posilovny, jsem měl čtyřicet tři kilo, ve čtrnácti letech. Pod trenérem Ondráčkem jsem tehdy celý rok nesáhl na činku. Dělal jsem jen lehy, sedy, shyby, zkracovačky, přítahy na hrazdě, abych nejprve posílil tělo a po roce jsem teprve začal s činkama,“ popisoval silák své začátky a dal tím vzpomenout na jednu vlastnost, která je pro trojbojaře nesmírně důležitá. „Obrovská vůle. Bez té se z vás dobrý trojbojař nikdy nestane,“ pravil Kratochvíl.

A protože vůli Jaromír Kratochvíl nepostrádal, dotáhl to až na titul mistra světa, mistra Evropy, pětinásobného mistra republiky a také držitele čtyř národních rekordů. Petr Mrkvica v silovém trojboji začal závodit až v letošní sezoně, přesto páté místo na MS, čtvrté na ME a třetí z MČR jsou obrovské úspěchy.

POWERTEAM TRUTNOV

Závodníci:
Jaromír Kratochvíl
Petr Mrkvica
Petr Hron
Radek Rosa
Lukáš Borůvka
Lukáš Žižka
Antonín Koňařík

Trenér:
Jiří Ondráček
Asistent trenéra:
Jiří Šteinmacher
Ekonom, účetní:
Eva Mrkvicová
Fyzioterapeutka:
Miroslava Dandová

Proč jste se rozhodli věnovat zrovna silovému trojboji?

Jaromír Kratochvíl: „Kdybych to měl říct úplně od začátku, tak já jsem vlastně začal chodit do posilovny, protože jsem byl malej a lehkej. Chtěl jsem zesílit. Ve Vlčicích trénoval Jiří Ondráček, což už je několikanásobný mistr republiky a držitel rekordů v mrtvém tahu. Přes něj jsem pak lehce přešel k tomuto sportu. Co mě na trojboji uchvátilo? No, asi překonávání vlastních možností. Zkoušet těžší a těžší váhy, co tělo vydrží.“

Petr Mrkvica: „K trojboji jsem se dostal díky Jaromíru Kratochvílovi, kterým jsem byl osloven, jestli to nechci zkusit, že se v Trutnově zakládá oddíl. Do posilovny jsem chodil už dříve, ale o trojboji jsem nevěděl v podstatě nic. Do tohoto světa mě zasvětil až právě Míra a náš trenér Jiří Ondráček. Baví mě překonávat silové výkony, baví mě být lepší než ostatní lidé v posilovně, baví mě zvedat vyšší váhy. O tom tento sport je.“