Letos do Síně slávy přibyla tři jména. Potlesk tentokrát patřil sdruženáři Janu Kubicovi (In memoriam), běžci Jiřímu Stehlíkovi a sjezdaři Jiřímu Prouskovi.

Připomeňme si krátce trio úspěšných sportovců, z nichž dva v úterý večer dostali možnost vychutnat si ovace zaplněného sálu turnovského kulturního domu Střelnice.

Jan Kubica – 85 let (In memoriam)

Výborný sdruženář Československa padesátých let minulého století. Patřil do party tehdejších harrachovských sdruženářů – Melich, Nüsser, Kubica, Janoušek, Šablatura, Farský. Po aktivní činnosti se zapojil coby rozhodčí a technik při závodech Světového poháru a mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově. V roce 1970 pomáhal i při úpravě můstku na MS ve Vysokých Tatrách. Později jezdil s harrachovskou výpravou na schůze KOP do zahraničí jako tlumočník. Vždy měl výbornou náladu a byl velký kamarád.

Jiří Stehlík * 3. 2. 1942

Pokud se o někom skutečně dá říci, že je to sportovec tělem i duší, pak jistě o Jiřím Stehlíkovi, který právě dnes slaví 76. narozeniny. Narodil se ve Vysokém nad Jizerou, do školy začal chodit v Roprachticích, ale v roce 1952 se s rodiči přestěhoval do Víchové nad Jizerou. Vyčet sportovních úspěchů je u něho opravdu obdivuhodný. Tak například: v roce 1958 se stal mistrem ČSR v přespolním běhu a v běhu na 1000 metrů, o dva roky později slavil titul mistra republiky v běhu na 1500 metrů, v roce 1966 byl mistrem ČSSR v běhu na 5 kilometrů (2. místa v letech 1965, 1968, 1969 a 1971), rok 1971 patřil jeho triumfu na Memoriálu Evžena Rošického a Nepsava cupu v Budapešti a 2. místo v Běchovicích (3. místo v roce 1968).

V roce 1974 byl Stehlíkovi udělen titul Mistr sportu, rok na to se stal mistrem ČR v maratonu (Stromovka – 2:16:29,4), předvedl nejlepší výkon v hodinovce – 18860 metrů a pyšný může být také na svých 12 mezistátních utkání a 10 zahraničních reprezentačních startů. 

Jiří Stehlík Československo reprezentoval dlouhých 18 let, maraton běžel celkem 39 krát a kromě vytrvalostního běhu házel i oštěpem (osobní rekord 57,39). Věnoval se i běhu na lyžích a biatlonu, absolvoval mnoho maratonských lyžařských závodů doma i v zahraničí, například Vasův běh absolvoval čtyřikrát, naposledy v 72 letech. Coby vášnivý cyklista procestoval takřka celou Evropu, za sebou má tandemový seskok padákem, v sedmdesáti letech se odvážil na francouzské sjezdovky, při horolezectví zdolal vrcholy Grossglockner, Dachstein, Marmoladu, Breithorn a Allalinhorn.

Jiří Prousek * 26. 9. 1945

Třetí nováček v Síni slávy sportu na okrese Semily se věnuje sjezdovému lyžování od svého mládí. V dospělosti startoval v soutěžích za vysoké školy a zúčastňoval se všech mistrovských závodů. Po ukončení studií se stal i funkcionářem v TJ Sokol Držkov, kde zastával funkci předsedy TJ a předsedy lyžařského oddílu. 

Lyžařskému sportu se přes velké zdravotní problémy věnuje i dnes a v českých i mezinárodních soutěžích kategorie Masters dosahuje vynikajících umístnění. Inženýr Jiří Prousek se mezi sportovci těší velké úctě a díky svým lidským vlastnostem je pro své okolí velkým vzorem.