Pět set diváků kolem trati mohutně povzbuzovalo i Čechokanaďana Mischo Erbana, který nakonec skončil v nejpopulárnějším longboardu na čtvrtém místě. Jinak soutěžím dominovali zahraniční jezdci, ale zcela nová česká reprezentace se také neztratila. Větší část domácích jezdců se v pátek kvalifikovala mezi nejlepších 64 do hlavního sobotního závodu.

Zvolili technicky náročnou trať

Zvolená silnice znamenala pro jezdce opravdu challenge, tedy výzvu. Od startu jezdci zrychlili během chvíle až k 90 km/h, aby prudce brzdili, avšak zachovali si dostatečnou rychlost na průjezd technicky náročných zatáček a poté byli vystřeleni do rychlosti až 105 km/h na rovném úseku s finální zatáčkou.

„Mnoho jezdců si trať muselo několikrát projít pěšky, aby zjistili, jak se vlastně jede ideální stopa. To je známka toho, že jsme špičkové jezdce prověřili v jejich dovednostech a myslím, že si z Kozákova odvezli velmi mnoho cenných zkušeností,“ komentoval náročnost závodu pořadatel Jan Profous.

S diváckou atmosférou byli pořadatelé rozhodně spokojeni, chválili dokonce i málo vídanou vstřícnost úřadů. „Okamžitě jsme se dohodli na podmínkách se všemi starosty přilehlých obcí, semilský dopravní odbor zase velmi rychle a bez problémů vyřídil uzavírku komunikace. Všem subjektům za to patří neskonalý dík,“ doplnil Profous.

Nyní se longboardoví jezdci přesunují na závod světového šampionátu do Velké Británie, který se jmenuje Eastbourne. V Česku by se mohli konat další závod za rok zhruba ve stejném datu. „Nyní jednáme o přidělení statusu série mistrovství světa, teprve uvidíme, jak vše dopadne,“ sdělil na závěr organizátor Jan Profous.

Výsledky:

Downhill skateboarding: Muži: 1. Martin Siegrist, 2. Christof Batt, 3. Sebastian Hertler, 4. Mischo Erban, 5. Patrick Switzer. Ženy: 1. Dasha Kornienko, 2. Rebekka Gemperle, 3. Verena Voelkl. Street luge: 1. Yvon Labarthe, 2. Edgar de Witt, 3. Eugen Forschner. Classic luge: 1. Michael Serek, 2. Yvon Labarthe, 3. Kevin Bouaich. Inline board: 1. Aandreas Pfister, 2. Nihat Uysal.