„V noci na středu se rapidně změnilo počasí a napadlo asi 20 cm nového sněhu. Pořadatelé ve středisku Grau Roig šestaosmdesáti mužům a čtyřicítce žen nejprve start odsunuli o hodinu, později přeznačili trasu a vynechali jedno stoupání s následným sjezdem,“ přiblížil podmínky v Andoře vedoucí české výpravy Štěpán Pleskač z janskolázeňského oddílu AKLVK Alpine Pro Ski Trab.

15. Fejfar, 16. Groh

Na vrchol Montmalús vysoký 2780 metrů se stoupalo dvakrát stejným výstupem, později následovala pasáž na mačkách na Serra Seca (2730 metrů vysoký), kde vrtulník v průběhu závodu dvakrát odpálil sníh a spustil na plánované trase závodu menší laviny. O náročnosti závodu svědčí vyčerpání a totální kolaps jedné z favoritek závodu Mirei Miró (vítězky pondělního Vertical Race), která za doprovodu jednoho ze španělských trenérů sotva sjela po prvním výstupu do prostoru cíle, kde ji hned převzali záchranáři.

Mistry světa v seniorských kategoriích se stali Florent Troillet ze Švýcarska a francouzská reprezentantka Laetitia Roux. V kategorii Espoir se z vítězství radovali Španěl Killian Jornet Burgada a Michaela Essl z Rakouska. Z českých reprezentantů si nejlépe počínal Michal Štantejský, který závod dokončil na třicátém druhém místě. V kategorii do třiadvaceti let se vrchlabský tandem Ondřej Fejfar a Radek Groh srovnali za sebe stejně jako v pondělním Vertical race na patnáctou a šestnáctou příčku. Tentokrát si jenom vyměnili pořadí v cíli.

I ve čtvrtek dělal těžkou hlavu pořadatelům těžký nový sníh, ke kterému se přidal velmi silný vítr. Trasa závodu juniorů a kadetů se ale tentokrát neměnila a z větší části kopírovala trasu seniorů.

V mládežnických kategoriích startovalo pětadvacet juniorů a devatenáct juniorek a třináct kadetů a deset kadetek. „Na prvním vrcholu Montmalús byl vítr v jednu chvíli tak silný, že některé závodníky porážel na zem. Pořadatelé dokonce uvažovali o zastavení závodu,“ poznamenal Pleskač.

Ve třech kategoriích nakonec zlato vybojovali stejní závodníci, jako v pondělním závodě Vertical Race. V kadetech si nejlépe počínali Louise Borgnet a Anton Palzer, v juniorkách si připsala na své konto druhou zlatou medaili Jennifer Fiechter. Pouze mezi juniory první triumf vybojoval Robert Antonioli.
Karolína Grohová po pomalejším začátku a postupném zrychlování závod dokončila na sedmém místě, Petra Volfová na místě šestnáctém.

V pátečním Team Race a sobotních štafetách už závodníci České republiky nestartovali, stejně se rozhodla i slovenská výprava. „Pro všechny zúčastněné státy byly tratě v Andoře nepříjemně vysoko položené. Některé výpravy zvolily před světovým šampionátem vysokohorská soustředění, někteří závodníci v podobných nadmořských výškách žijí a trénují,“ sdělil Štěpán Pleskač, že čeští reprezentanti závodili s tímto handicapem.

Lepší než Slováci

Minivýprava z Krkonoš se tak letos musela s jednou bronzovou medailí. V hodnocení národů obsadila třináctou příčku z třiadvaceti zúčastněných států. „O tři místa před námi skončilo Polsko, i když nezískalo ani jeden z cenných kovů,“ prohlásil Pleskač. Jeden z donedávna úspěšných států Slovensko skončilo až za Českou republikou. „Příští mistrovství Evropy v Itálii bude snad pro naše barvy příznivější. Vyhneme se náročnému cestování a také trasy nebudou tak vysoko položené,“ uzavřel Štěpán Pleskač.