Oproti loňskému peklu teploměr tentokrát kolísal nejvíc na dvacítce, na hřebenech i lehce pofukovalo. Trať vedla obráceným směrem ze Ski areálu a hned na úvod závodníky čekaly tři těžké kopce. Následoval běhavější zbytek s Hromovkou. Hodinky běžcům naměřily celkem až 53 kilometrů a převýšení 2500 metrů bylo úctyhodné. Nedokončilo jen pár jednotlivců.

ASPOŇ CENA ÚTĚCHY, SUBARU PRO ČÍPU

„Vede Čípák, jasně," hlásily vysílačky, když se vedoucí běžci blížili ke Špindlu. Jenže za pár minut se objevil na dojezdu modré sjezdovky Radek Groh… Výsledný čas 4:24:29, o pět minut lépe než loni úžasný Pavlišta!

Až jedenáct minut za vítězem doběhl Jiří Čípa. „Zabloudil jsem někde kolem třiačtyřicátého kilometru, moje chyba," kál se skvělý vytrvalec z jihomoravského Bystrého. „Chtěl jsem se pak napojit zpátky podle GPS, ale úplně jsem se zamotal a naběhl si snad šest kilometrů," dodal smířeně.
Vítěz, všestranný vytrvalec, ale žádný specialista a profík, který zdejší kopce zná výborně, jen uznale krčil rameny. „Nevěděl jsem to a mrzí mě, že to dopadlo takhle, Jirka běžel skvěle. Jinak to byl super závod a jsem moc rád, jak mi vyšel," hlásil v cíli šťastný Groh.

Jeho výkon ocenila i sestra Karolína, česká reprezentantka v běhu na lyžích, či parťák Ondřej Fejfar, který pomáhal jako pořadatel. Oba trénuje Grohová starší.

„Věděl jsem, že musím opatrně, takhle dlouhou trasu jsem ještě nešel a nemám na ni natrénováno. Nastavil jsem si tepová pásma a povedlo se mi i zrychlovat podle plánu. Druhá část po Kozích hřbetech byla běhavější," popisoval výkon vítěz závodu, jehož limitovala obvyklá hrozba křečí. „Seběhy byly hrozný, žádná krize nepřišla. Bolelo to, ale to jsem čekal," řekl vítěz.

Jak dokáže být tvrdý závod spravedlivý, potvrdila závěrečná součást programu, již byla tombola o zapůjčení vozu Subaru s plnou nádrží. Vyhrál Jiří Čípa.

NEJLEPŠÍ HORALKA JE Z HANÁCKÉ PLACKY

Mezi ženami se, při letos doposavad chybějící loňské vládkyni Kateřině Matrasové, objevila další nová hvězdička – devětadvacetiletá Kristýna Chmelková z rovinaté Olomouce.

„Měla jsem trochu krizi s bolením břicha, ale překonala jsem to. Šla jsem pořád s rezervou, hlavně to nepřepálit," radovala se z výkonu 5:44 na absolutní 29. pozici profesí prodavačka pečiva bez sportovní minulosti.

Teprve před pár lety začala chodit cvičit do fitka, pak si dala olomoucký půlmaraton, ale města a asfaltky ji brzy přestaly bavit. Teď naběhá okolo 350 km měsíčně a za kopci jezdí s přítelem do Beskyd i na slovenskou Fatru.

Kratší trať, skyrunningový šampionát juniorů, se protáhl až k pětadvaceti kilometrům. A přinesl koncentrovanou torturu. Pět kopců nahoru, modrá sjezdovka na Pláň a dolů, k tomu možná jen tři kilometry poklidnějšího běhu.

Nejlíp ji zvládli David Novák a Natálie Mynářová. Vítězi chlapecké kategorie je osmnáct let a tento původem cyklista pochází z Vysokého Mýta, kde jej trénuje legendární kouč „Šakal" Šalý. „Tyhle běhy mě začaly moc bavit. První půlku jsem vlál za Křivohlávkem, ale do Stohu jsem vzal hůlky a šel dopředu," popisoval vítězný závod. Bavil ho i závěrečný výstup, snad jako jediného v celém poli. Trať dal za 2:24.

Pátá celkově a první mezi dívkami byla teprve šestnáctiletá Mynářová, běžkyně na lyžích z Rožnova pod Radhoštěm. Za 2:41! „Nečekala jsem, že mi to takhle půjde, byl to můj teprve druhý závod," překvapila po doběhu. Inspiroval ji výlet na mistrovství světa ve skyrunningu do Španělska, ale podle svých slov zatím zůstane u lyží.

„Skvělé výkony, jsem rád, že nám rostou talenty," radoval se Sam Straka, český skyrunningový guru, který oceňoval nejlepší účastníky čestnými trikoty.

Europoslanec a vytrvalec Edvard Kožušník běžel spolu s třináctiletým synem Edou (4:42) a v cíli se pousmál: „Drsné, ale krásné. My máme v Belgii největší kopec Koppenberg 72 metrů nad mořem. Vede na něj silnice z kostek dlouhá 600 metrů a je ikonickým místem cyklistické klasiky Ronde de Vlaanderen."

Příští zastávka KTRC bude 18. září na Ještědu. Trať se oproti loňsku protáhne na půlmaraton s převýšením 1250 metrů. Kompletní výsledky a žebříčky lze najít na www.ktrc.cz.

(noh, to)