Na startu netradiční adrenalinové show bylo celkem sedmnáct závodníků, mezi nimi i řada profesionálních sportovců – skikrosař Tomáš Kraus, reprezentant v běhu na lyžích Dušan Kožíšek, vodní slalomář Vavřinec Hradílek, skokan na lyžích Roman Koudelka nebo doublekánoista Jaroslav Volf.

Ve finále se potkali Ladislav Maroul, automobilový závodník, kajakář – amatér Vladimír Fořt alias Břeh, extrémní kajakář Jan Hembera a vodní slalomář Vavřinec Hradílek. Nejlíp si s tratí měřící víc než 500 metrů, s převýšením 260 metrů, několika klopenými zatáčkami a dvanáctimetrovým bazénem v cíli, poradil Vladimír Fořt. „Byl to premiérový ročník nejen pro Herlíkovice, ale taky pro mě. Důležité bylo udržet nervy na uzdě. Super byla ta rychlost, ty skoky mi ale daly zabrat. Jsem šťastný a večer to pořádně oslavím,“ neskrýval své dojetí úředník z Prahy a člen H2Omaniaks teamu.

„Za druhé místo jsem samozřejmě rád, finále se nečekaně povedlo. Hlavní obdiv ale patří organizátorům, vůbec nechápu, jak takovouhle monstrózní akci mohli za těchto podmínek zorganizovat. Doufám, že první ročník nastartoval v Česku novou tradici,“ řekl hned po dojezdu druhý v cíli Ladislav Maroul, profesionální automobilový závodník, který odsunul na třetí pozici jednoho z nejlepších vodních slalomářů Vavřince Hradílka.

„Zklamaný? To určitě nejsem. Naopak jsem rád, že jsem kajak mohl vyzkoušet taky na sněhu. Navíc jsem se nechtěl zranit, tak jsem spíš vyčkával, jak se to tam vepředu zamíchá. Užil jsem si to a přežil ve zdraví,“ usmívá se bronzový Hradílek.

Další z hvězd sportovního nebe – skikrosař Tomáš Kraus vyhasl v semifinále, kde skončil na prvním nepostupovém místě za Hradílkem a Maroulem. Do Herlíkovic se přesouval ze Špindlerova Mlýna, kde ještě v sobotu odjel poslední závod skikrosové sezony. „Bylo to super. Hlavně ta semifinálová jízda byla hodně na těsno. Strkali jsme se tam před poslední zatáčkou. Já myslím, že kdo to viděl, musel se bavit. Nejvíc jsme se ale v Herlíkovicích pobavili my,“ komentoval s nadšením závod Tomáš Kraus, jenž v kajaku seděl naposledy před dvaceti lety a na sněhu si v neděli odbyl svou premiéru.

Běžec na lyžích Dušan Kožíšek musel v neděli dokonce absolvovat závod v závodě. Aby stihl start v Herlíkovicích, musel na mistrovství republiky v běhu na lyžích, které se dopoledne konalo v Harrachově, běžet pěkně rychle. „Taky autem jsem nejel úplně v souladu s dopravními předpisy,“ přiznává Kožíšek, který v kajaku seděl vůbec poprvé v životě.

„Jen škoda, že jsem vypadl už v rozjezdových kolech. Chtěl jsem si to sjet víckrát,“ dodává s úsměvem na tváři Dušan Kožíšek. Z náročného rozjezdu nakonec nepostoupil ani přední český skokan na lyžích Roman Koudelka.

Pro organizátory byl závod v Herlíkovicích zatěžkávací zkouškou, ve které ale podle ředitele závodu Martina Kráčalíka obstáli. „U prvních závodů je to vždycky velká neznámá. Myslím, že jsme to ale s týmem, jenž se na akci organizačně podílel, zvládli skvěle. Navíc se ukázaly slabiny, které bude na dalším ročníku potřeba zacelit. Zvláštní dík pak patří herlíkovickému skiareálu a agentuře Yellow Point, která akci zajistila technicky,“ okomentoval závod jeho spokojený ředitel Martin Kráčalík, jenž tak naznačil, že určitě nešlo o poslední ročník.

Snow Kajak Cross patřil všem, kdo milují adrenalin. Sněhové koryto plné nástrah si mohl vyzkoušet každý, kdo z něj neměl strach. Pro tyhle blázny fungovala přímo na místě půjčovna lodí Dronte.

Klára Svobodová, Tomáš Otradovský