Cheryl Maasová mezi ženami s přehledem zvítězila a postupuje z prvního místa, mezi muži dominoval Lucien Koch, přímý postup do finále si vybojoval i domácí Daniel Porkert. Navíc bude mít Česká republika vcelku bohaté zastoupení v dopoledních semifinálových jízdách!

Ženská kvalifikace na poslední závod Světového poháru ve snowboardingu, Audi Snowjam 2015, odstartovala páteční program na svahu a i přes brzkou hodinu se díky účasti českého želízka v ohni, Šárky Pančochové, dočkala mohutné divácké podpory. Z celkem 17 startujících žen v poli se první tři v konečném pořadí kvalifikovaly přímo do sobotního finále, dalších šest v pořadí se utká o tři postupující místa v dnešním semifinále.

Letošní forma Holanďanky

Kvalifikační závod se jel dvoukolově, přičemž se závodnicím započítával vždy lepší výsledek. O své letošní formě nenechala nikoho na pochybách Cheryl Massová z Holandska, která si vyjezdila 86,5 bodu a do sobotního finále postoupila z prvního místa. O pouhý půl bod méně získala za své jízdy druhá v pořadí Elena Koenzová ze Švýcarska, třetí postupující přímo do finále pak je Ella Suitialaová z Finska.

Šárka Pančochová se po vleklém zranění objevila po dlouhé době ve startovním poli závodu Světového poháru a nevedla si špatně. Přímé postupové místo jí uniklo pouze o kousek, skončila na čtvrtém místě a o postup do finále bude muset ještě bojovat spolu s dalšími pěti závodnicemi v dnešním dopoledním semifinále. Spolu s ní se o tři postupová místa utkají Breanna Stangelandová z Kanady, Urska Pribosicová ze Slovinska, Carla Somainiová ze Švýcarska, Jenna Blasmanová z Kanady a Klaudia Medlová ze Slovenska.

„Jsem šťastná, že se uklidnilo počasí a ustal vítr, který nás provázel již od pondělních tréninků. Závodní trať je zábavná a umožňuje kreativitu, ve finálovém závodě bych proto ráda do své jízdy zařadila nějaký nový trik, možná to bude BS 540," řekla v pátek druhá Elena Koenzová.

„Páteční ježdění pro mě bylo nejlepší za posledních pár dní, a to zejména proto, že se umoudřilo počasí. Jízdy se mi nepovedly tak, jak jsem si představovala, ale postupuji do zítřejšího semifinále z posledního místa, z čehož mám ohromnou radost," uvedla Klaudia Medlová, která sice včera skončila na posledním postupovém místě, ale díky tomu bude v sobotním semifinále startovat jako první a bude ji tak čekat čerstvě upravená trať.

Vítr komplikoval život

Mužská kvalifikace odstartovala lehce po poledni, kdy se počasí trochu zhoršilo, a začal foukat nárazový vítr, což jezdcům komplikovalo život zejména na velkém skoku v závěru trati. I tato kvalifikace se jela na dvě kola, z nichž se každému z jezdců započítával lepší výsledek. Na startu se představilo 31 sportovců, mezi nimi i pět Čechů. Postupový klíč byl jednoduchý, prvních šest v pořadí z kvalifikace postoupilo do finále, dalších deset jezdců na 7. – 16. místě čeká semifinále, ze kterého do finále postoupí další čtyři.

Kvalifikaci mužů ovládli snowboardisté ze Švýcarska a Finska, kteří obsadili pět z šesti přímých postupových míst do sobotního finále. Mezi ně se díky skvělé jízdě v prvním kole protlačil i domácí jezdec Daniel Porkert, kterého od pomyslného třetího místa dělil pouhopouhý jeden bod.

Na sobotním programu je rovněž semifinálový závod pro muže, kde se deset jezdců utká o čtyři postupová místa. Mezi desítkou sportovců jsou reprezentanti USA, Kanady, Rakouska, Švýcarska, Finska, Ruska a k naší nemalé radosti i dva čeští borci, Petr Horák a Martin Mikyska.

„Ráno jsem se necítil úplně fit, dalo by se říct, že mi nebylo dobře, ale po první jízdě jsem se dal do pořádku a už se těším na finálový závod," řekl vítěz kvalifikace Lucien Koch. Druhý v pořadí Michael Schaerer, rovněž ze Švýcarska, měl ohromnou radost z úspěchu celého švýcarského týmu. „Ráno jsem byl trochu nervózní, před dvěma lety jsem se zde zranil, trochu to zanechalo šrámy na mé psychice, a proto jsem v první jízdě upadl. Druhá jízda už byla v pohodě," dodal Michael.

Zranění se podepsalo i na výkonu třetího muže dnešní kvalifikace Petji Piiroinena. „Jsem spokojený se svojí jízdou, kterou jsem však kvůli dva týdny starému zranění krku neodjel na sto procent. Ale vše jsem ustál a odjel, což je podstatné a mohu se soustředit na sobotní finále," uvedl.

(tz, tey, to)