Břízky zažily napínavé souboje štafet volnou technikou na 3×3 kilometry do poslední chvíle – o medailovém umístění se nakonec rozhodovalo až na poradě jury. Štafety žáků ovládlo trio borců z Jihomoravského kraje. Jan Burian, Viktor Chvatík a Ondřej Hošek ujížděli svým soupeřům už od začátku: „Jelo se nám skvěle. Byla to tady nejkratší trať, takže jsme měli i rychle odjeto. Navíc jsme překvapivě dobře stříleli,“ pochvaloval si závod Honza, který trefil každý terč napoprvé a nemusel ani dobíjet.

Žákyním kralovala štafeta z Pardubického kraje ve složení Martina Vodehnalová, Dora Novotná a Zuzana Fáberová. Sympatické trio se pohybovalo celý závod na špici. „Pomohla nám rychlá a přesná střelba, dobíjely jsme jen třikrát,“ pochlubila se Martina.

Ve Vesci ve štafetách s hromadným startem na 3×2 kilometry v kategorii žáků s přehledem dominovali běžci Karlovarského kraje, kteří již všichni získali individuální medaile v předchozích závodech a do štafet nastupovali jako favorité. Úlohu favorita však bezchybně naplnili a od startu se drželi na první pozici, kterou uhájili až do cíle. „Závod byl opravdu těžký. Velký náskok nám však pomohl a v posledním úseku už jsem si jen hlídal, aby mě soupeř nedojel,“ řekl po závodě Michal Novák, který nakonec do cíle dorazil s náskokem 37 vteřin. „Důležitý byl hlavně start, tam se musí všechno najet. Docela mě bolely ruce a nohy,“ přiznal Tomáš Řehořek, jenž štafetu rozjížděl.

V kategorii žaček si se startovním číslem jedna dojely pro zlatou medaili domácí závodnice ve složení Anna Sixtová, Dominika Hanušová a Pavlína Pacholíková. „Jsme moc rády, že jsme zvítězily. Už před závodem jsme si docela věřily,“ vyjádřila se finišmanka Pavlína Pacholíková, jež svůj okruh zajela nejrychleji z celé štafety. „Trať byla náročná. Nejhorší byl prostřední úsek, kde bylo hodně stoupání,“ shodly se zbývající členky zlaté štafety Dominika s Pavlínou.

Na ledě všem „uplaval“ Ryba

Rychlobruslaři završili druhým dnem náročné zápolení na ledě Svijanské arény. Ve tvrdém sportu, kde o pády nebyla nouze, se nakonec o úspěchy podělily vcelku rovnoměrně všechny kraje. Závodníci si během dvou dnů prošli obtížným zápolením. Jely se disciplíny na 111, 333 a 500 metrů a na závěr se bojovalo ve štafetách.

Nejúspěšnějším závodníkem se ukázal být vítěz víceboje v kategorii starších žáků Jan Ryba z Plzeňského kraje. Ten vyhrál všechny tři závody. „Povedlo se mi to díky více skutečnostem. Měli jsme výborného trenéra, podporovala mě rodina, v přípravě nám pomáhali i zástupci kraje a vůbec – celý tým stál za mnou,“ těší suverénního vítěze. Honza, který jinak hraje hokej za Plzeň jako útočník, přiznává, že nejvíc se zapotil na nejdelší trati 500 m. „Tahle bitva na čtyři a půl kola byla dost náročná. Vyhrál jsem natěsno, a o to víc jsem byl potěšený. Celkově jsem si Hry moc užil,“ dodal Ryba.

Nejlepší sdruženáři jsou ze tří krajů

Severskou kombinaci zvládnul i napodruhé nejlépe domácí zástupce. Liberecký Ondřej Pažout vyhrál Gundersenův závod a ovládl i klání ve sprintu. Mezi mladšími žáky neměl konkurenci a vysloužil si přezdívku „nový Pavel Churavý.“

Nejvíce talentovaných sdruženářů se podle všeho rodí v kraji Libereckém, Zlínském a na Vysočině, protože medailisté na ODM 2010 pocházeli většinou právě odsud. Druhý závod, sprint, se jel ve čtvrtek a prověřil schopnosti účastníků v severské kombinaci na můstku K40 (mladší žáci) a K70 (starší žáci). Poté se vyběhlo na trať dlouhou 1,5, respektive dva kilometry.

Talentovaný Ondřej Pažout prožil olympiádu snů. Přemožitele nenašel jak v Gundersenu, tak ve sprintu, který uzavřel klání severské kombinace. Na můstku K40 ve druhém závodě skočil rovných 40 metrů a do běžecké stopy tak mohl vyrazit s uklidňujícím náskokem 18 sekund. „Skoky se mi povedly, a to byl samozřejmě základ úspěchu. Potom se mi běželo v pohodě a nemusel jsem se tolik bát o výsledek,“ vysvětlil nejlepší sdruženář mezi mladšími žáky.

Medailisté za Liberecký kraj:


Rychlobruslení: Mladší žáci – sprint, 500 m, závod na 3 kola a celkové pořadí víceboje: vše 1. Matouš Bělohorský. Celkové pořadí štafet: mladší a starší žáci: 1. Liberecký kraj (Bělohorský, Kysilka, Roháček, Žďárský). Běh na lyžích: Štafety 3x 2,4 km klasicky: Žáci: 2. Liberecký kraj (Kožnar, Lehký, Boura). Žákyně: 1. Liberecký kraj (Sixtová, Hanušová, Pacholíková). Biatlon: Štafety: Žáci: 2. Liberecký kraj (Hornig, Macháč, Ševčík). Žákyně: 2. Liberecký kraj (Davidová, Müllerová, Jislová). Severská kombinace: Sprint: Mladší žáci (K40/ 1,5 km): 1. Ondřej Pažout, 2. David Zemek, 3. Jan Vytrval. Starší žáci (K70/ 2 km): 2. Lukáš Daněk.