V letošním roce se vyhlášení opět konalo v jeho domovském městě, a tak neváhal a přispěchal se o radost potěšit s oddílovými kamarády a funkcionáři. Na prvenství dosáhl přitom už poosmé v řadě. Nejprve kraloval mládeži, nyní dává volný prostor jen k boji o druhé místo mezi dospělými. Zatímco v letošní sezoně se mu příliš nedaří, v té loňské získal celkově desáté místo ve Světovém poháru a prakticky bylo jeho vítězství v anketě velmi přesvědčivé.

Romane, na prvenství jste dosáhl už poosmé v řadě. Čtyřikrát jste vyhrát mezi mládeží, čtyřikrát nyní v kategorii dospělých, nemýlím se?
Vůbec netuším, kolikáté mé vítězství to je. Ale vždycky jsem se těchto akcí účastnil rád. Tím spíše, že se letos konalo zase u nás v Lomnici, což je pro mě důležité. Jsou tu lidé, kteří mě dobře znají a kteří mi fandí. I proto si myslím, že je pro mě určitá povinnost jít sem a ukázat se jim.

Jakého výsledku z loňské sezony, která vás nyní přivedla k prvenství v anketě, si nejvíce ceníte?
Určitě to bude to druhé místo, které jsem vyhrál ve Světovém poháru v německém Willingenu. Tam mně vycházelo vše. Strašně rád na to vzpomínám.

V letošní sezoně jste zatím ve výsledkovém útlumu. Čím si propad vysvětlujete a kudy vede cesta ven?
Jak už jsem říkal na pódiu. Asi jsem si stanovil moc velké cíle. V létě jsem trénoval víc než obvykle, což byla asi chyba. Možná, kdybych trénoval tak, jako vždy, pak by to bylo jiné. Nevím. Navíc se k tomu přidaly změny pravidel o kombinézách a podobně. Teď jsou ale lety v Harrachově a tam se může zase všechno změnit.

Je asi zbytečné ptát se, jestli byste chtěl navázat na poslední harrachovské lety.
V životě bych nevěřil, že budu někdy stát na stupních vítězů po závodech v letech. Ale před dvěma roky se to povedlo, takže na Harrachov mám krásné vzpomínky a těším se tam. Je to doma, tak doufám, že se to zlomí a že forma půjde už jen nahoru.

A s ohledem na loňský rok, kdy jste skončil po pádu v nemocnici, nepanují spíše smíšené pocity?
Kdyby se skákalo na menším můstku, tak smíšené asi budou. Tohle je ale jiný můstek a i když je v areálu těsně vedle, tak je to něco jiného. Veškeré myšlenky na loňský podnik nechávám stranou.

Po nepovedeném startu do sezony jste v prosinci absolvoval soustředění s rakouským trenérem Schallertem. Na čem jste pracovali? Cítíte od té doby pokrok?
Snažili jsme se pracovat na nájezdovém postavení a letové fázi. Ale tam mně strašně pomohlo to, že to byl vždycky právě Richie, který mě vytáhl nahoru. On mi dává hodně psychické podpory, takže i kdyby nebylo tréninku techniky, tak mi to hodně dalo, posunulo mě to. Naučil mě spoustu nových věcí, jak odpočívat a podobně. Bylo tam hodně věcí okolo, na kterých se od té doby snažím pracovat.

V Liberci v minulém týdnu proběhlo mistrovství světa juniorů. Vy jste jako bývalý světový šampion byl tváří tohoto podniku. Stihl jste sledovat výsledky?
Něco jsem stihl, něco ne. Ale koukal jsem, že Tomáš Portyk od nás z Lomnice nad Popelkou dosáhl na dvě krásná umístění v nejlepší desítce. Co se týče nás skokanů, tak Vojta Štursa měl určitě navíc, ale 16. místo je pořád skvělé. Tím spíš v konkurenci, která v Liberci byla. Když tam byl Hvala nebo Wellinger,tedy kluci, kteří jezdí Světové poháry, tak si myslím, že to je krásné umístění.