Sokol Hradec Králové – Kara Trutnov 76:66 (17:17, 39:39, 54:52)

Body: Pochobradská 20, Mišurová 18, Zavázalová 14, Kuthanová 11, Hartigová 5, Rosenbaumová 4, Stará 3, Čepelková 1 - Anderson 23, Ervin a Hindráková 10, Větrovcová a Záplatová 6, Vacková 5, Ovsíková 4, Nováková 2. Rozhodčí: Paulík, Večeřa, Komprs. Fauly: 14:18. Pět osobních chyb: 0:2 (40. Záplatová, 40. Hindráková). Trestné hody: 14/13 - 8/8. Trojky: 9:4. Stav série: 1:0.

Východočeský region se dočkal a v královéhradecké sokolovně začala v úterý večer pikantní bitva o ligový bronz. Ženská basketbalová liga vyvrcholí jako obvykle finálovým soubojem mezi USK Praha a Imosem Brno, jen těžko v ní ale bude k vidění taková atmosféra, jako dokáží vytvořit fanoušci obou regionálních rivalů.

Bitva o bronz

Sokol Hradec Králové vs. Kara Trutnov, tohle je ten pravý vrchol ročníku 2012/2013! Nic lepšího si nebylo možné přát. A obě party do závěrečných bojů sezony vstoupily s takovou vervou, jaká slibuje zcela zaplněné arény i v dalších soubojích. První vyhrání braly „lvice".

Úvod vstupního zápasu v bitvě o ligový bronz přinesl nervozitu na obou stranách. Zaplněný sektor trutnovských fanoušků si však tradiční pokřik „Pískej konec" zapěl už po prvním koši, ten totiž zaznamenala Lauren Ervinová! Hned v dalších okamžicích ale domácí tým ukázal, v čem bude v úterním utkání jeho největší síla. Na pěkné kombinační akce hostů totiž odpovídal pravidelnými přesně mířenými trojkovými pokusy, a ty vedly k obratu ve skóre. Petrovického svěřenkyně ale hrály v prvním poločase lépe než „lvice". Ze stavu 11:6 se prezentovaly devítibodovou šňůrou (11:15) a náskok si udržovaly až do závěru první čtvrtiny. Jenže koncovku zvládl lépe Hradec. Stihl srovnat a v úvodu druhé desetiminutovky odskočil na 23:19.

Pak ale Kara předvedla další zvrat (23:25 až 27:33) a slušný náskok držela za vytrvalého povzbuzování své části publika znovu do posledních minut periody. Jedenáct vteřin před sirénou ale napřáhla bývalá trutnovská kapitánka Mišurová a další trojka znamenala znovu vyrovnání.

Nešťastný závěr prvního poločasu s psychikou Kary nezahýbal a hned v nástupu do půle druhé opět odskočila na 39:45. Opakoval se však úvod duelu a hradecké basketbalistky znovu dokázaly se soupeřkami držet krok díky třem po sobě jdoucím trojkám – 48:50. Přetahovanou o každý koš pro sebe trutnovské hráčky naposledy získaly pět minut před koncem (58:59). Pak ale následovala další trojka soupeřek a rozhodnutí nastalo za stavu 63:62. Kara měla několikrát možnost útoku, který mohl skóre převrátit na její stranu, místo toho ale přišly úspěšné protiútoky Hradce (69:62) a bylo „vymalováno".

„Koncovku utkání jsme nezvládly a v této sezoně to bohužel nebylo poprvé. Žízeň po medaili je ale v kabině cítit a jedna porážka ještě pořád nic neznamená," zvedala hlavu pár hodin po utkání tradiční opora Kary Petra Záplatová.

Ve finiši pohledného a ve fantastické atmosféře hraného utkání si již domácí hráčky vítězství pohlídaly. „Po úvodním utkání jsme byli zklamaní, ale je to play off, kde jedna porážka nic neřeší. Ve druhém duelu je potřeba vyhrát a především nepodlehnout tomu prvotnímu stavu z porážky. Teď se ukáže, jak je ten tým silný, jestli se z toho dokáže během chvilky vymanit. Je potřeba se uvolnit a hrát basket trošku chytřeji," hodnotil úvodní utkání série o bronz trutnovský