Do kolébky českého lyžování se každoročně sjíždějí stovky účastníků z celé republiky i ze zahraničí a díky nim patří tento závod mezi největší dálkové běhy pořádané v České republice. Jedenáctý ročník se koná tento víkend.

JILEMNICKÝ ZÁVOD DRUHÝM DÍLEM SERIÁLU

Jilemnická 50 ZP MV ČR 2018 se pojede jako druhý závod seriálu dálkových běhů na lyžích ČUS Stopa pro život 2018. Seriál byl zahájen Prologem ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě o uplynulém víkendu, a po jilemnickém závodě bude pokračovat Karlovým během, Šumavským maratonem a zakončen bude Krkonošskou 70.

Z HRABĚNKY SE BĚŽCI STĚHUJÍ DO ROUDNICE

Pořadatelé v posledních dnech pečlivě sledovali příděly nového sněhu i předpověď počasí, aby v neděli večer padl definitivní verdikt o podobě závodu 2018. Několik centimetrů drahocenného bílého materiálu sice v posledních dnech připadlo a trasy v okolí jilemnické Hraběnky, domácího areálu závodu, celý víkend zdobily barevné kombinézy běžkařů. Ale vzhledem k předpovědi počasí na tento týden, kdy se již žádné větší srážky neočekávaly, se místní pořadatelé a organizátoři seriálu Stopa pro život rozhodli pro jistější variantu - uspořádat druhý podnik Stopy 2018 na náhradním, výše položeném okruhu v Roudnici.

Roudnice, část obce Jestřábí v Krkonoších, se nachází jen kousek pod vrškem lanovky Aldrov ve Vítovicích. Sněhové podmínky zde jsou vynikající a jsou zárukou, že si účastníci závodu užijí víkendový závod na 100%. Zázemí Jilemnické 50 se tedy přesune z domácí, letos zrekonstruované Hraběnky na plac před obecním úřadem obce Roudnice. Zde také účastníci najdou veškeré služby Stopy, tak jak jsou na ně zvyklí (prezenci, převlékárny, úschovnu, catering, jídelnu, půjčovnu, mazárny).

Start všech tras v nezměněné délce je umístěn cca 150 m od zázemí. Délka méně známého okruhu, který nabídne zvlněnou trať a krásné výhledy na panorama Krkonoš, měří 25 km. Účastníci nejdelší 50 km trasy pojedou okruh dvakrát. Na své závody se tedy mohou těšit dospělí i děti.

Účast přislíbil i nejúspěšnější český sportovec mezi muži uplynulého roku, mistr světa 2017, skifař Ondřej Synek, o kterém se ví, že kromě vodních sportů rád doplní svůj trénink vyjížďkou na lyžích nebo horském kolu.

Sobotní program zahájí dopolední závody pro děti na tratích od 1 do 4 km, které se letos premiérově jedou jako krajský závod Libereckého kraje. Odpoledne v 13:00 startuje závod na 25 km volně a vzápětí v 13:10 proběhne premiérový start závodu 10 km volnou technikou. Tento závod by měl přilákat především odvážnější začátečníky. Neděle patří klasice na tratích 25 a 50 km. Kratší distance startuje v 10:30, delší v 10:00. Starty všech závodů se uskuteční hromadně. Zimní sportovní víkend nabízí v rámci doprovodného programu bezplatnou výuku lyžařské techniky ve škole lyžování a sobotní nezávodní vyjížďku po okolí pod vedením zkušeného a trpělivého instruktora. Na tuto Open jízdu, která startuje ze zázemí v 13:20, navazuje také možnost vypůjčit si běžkařskou výstroj a obuv v Půjčovně Stopy pro život v zázemí.