Královédvorská legenda mezi tyčemi PAVEL ŠTURMA se vinou zranění týmové jedničky Babčaníka dostal po letech k takřka celému odchytanému utkání a velkou měrou přispěl k vítězství nad soupeřem z Olomouce.

V sobotu jste odehrál zatím nejlepší part v sezoně. Jak jste si před domácím publikem užil zápas proti Olomouci?
Jak užil (smích)? Když jsem zjistil, že má Babča (Martin Babčaník – pozn. aut.) zraněná záda, moc nadšený jsem nebyl. Však jsem toho v posledních letech moc neodchytal. Od čtyřicítky jsem chodil vždycky jen na sedmičky nebo na malou chvilku. Když se ale začalo dařit, užíval jsem si to moc, zvlášť před vlastními fanoušky.

V utkání jste byl jedním z klíčových hráčů svého týmu. Odhadl byste procento svých úspěšných zákroků?
No, inkasovali jsme jen osmnáct branek. Úspěšnost byla rozhodně nad padesáti procenty, což mě hodně těší. Hlavně ve druhé půli tam bylo hodně zákroků. S protějškem jsme si navíc i dobře postavili tyče, těch tam bylo nastřelených oboustranně hodně.

Vy jste si proti Olomouci nemohli dovolit klopýtnutí. Nesvazovalo vám to trochu ruce?
Určitě svazovalo. Začalo se navíc špatně a od toho se pak vývoj zápasu odvíjel. My prostě vyhrát museli, a to nikdy není příjemná povinnost.

Olomouc od začátku vedla, vy jste šel do branky nezvykle brzy. Kdy se podle vás utkání lámalo?
Když nastoupil Karel Hracha, podařilo se mu vstřelit asi čtyři góly z takřka nulového úhlu. Vzal to na sebe a povedlo se. To byl určitě zlom v utkání, pak už jsme vedení nepustili.

Berete utkání jako své dosud nejvydařenější v aktuálním ročníku?
Jak už jsem říkal, dlouho jsem nechytal, v brance je pořád Babča. Pořád čekáme na nějakou mladou krev, a ta bohužel nepřichází (usmívá se).

Na sestupové příčky máte nyní tříbodový náskok. Věříte, že jej již do konce sezony uhájíte?
Já si myslím, že jo. Olomouc by už neměla hrát nějakou roli, i když nikdo neví, kde kdo udělá ke konci sezony nějaké body. My musíme hlavně vyhrávat domácí zápasy. To bude klíčové.

Tři kola jste neprohráli a nyní jedete k derby do Náchoda. Budete si věřit i tam?
Ono dost záleží na tom, zda nám pomohou naši odchovanci Tomeš s Grohem, kteří chodí hrát extraligu za Jičín. Je také potřeba, aby byli všichni ostatní zdraví.

Jak říkají vaši spoluhráči, po zápase se stále dáváte do kupy. Dokázal jste si pár minut po utkání vůbec užít házenkářský ples?
Užili jsme si jej všichni. Jak jej sami i pořádáme, tak je to trochu náročnější, ale bylo to super a jsme rádi za všechny, kdo s námi výhru přišli oslavit.

Odpor outsidera zlomili až Šturma s Hrachou

Zdejší prvoligoví házenkáři dál utíkají hrobníkovi z lopaty. V sobotu si parta trenéra Michala Pichy připsala třetí bodový zisk v řadě, proti poslednímu celku tabulky ale v domácím prostředí rozhodně neměla na růžích ustláno. Výhrou 20:18 se však Dvoráci „odlepili" od příček znamenající sestup do nižší soutěže.

Co rozhodlo o těsném, leč o to cennějším vítězství? Objevení nových hrdinů. Nejvíce totiž po nijak pohledném zápase fanoušci plácali po zádech brankářskou legendu klubu Pavla Šturmu a střelce rozdílových branek Karla Hrachu.

I. liga

1. HK Dvůr Králové – TJ STM Olomouc 20:18 (8:8)

Fakta – branky: D. Fiedor 6/2, Hracha 4, L. Picha a Tomeš 3, Etrich 2, Kulhánek 1 – Tydlačka 6/3, Vaverka 6, Sekerka 2, Slovák, Mazáč, Lerch a Fedák 1. Rozhodčí: Blanar, Haramul. Vyloučení: 5:6. ŽK: 3:3. ČK: 0:1 (Fedák). Diváci: 110. 1. HK Dvůr Králové nad Labem: Babčaník, Šturma – Kirschbaum, Kulhánek, R. Fiedor, D. Fiedor, Gogolák, Zelinka, L. Picha, Tomeš, Kotík, Paclík, Etrich, Hracha.

V sobotu večer pořádali sami hráči již 65. Ples házené a možná se i v utkání jejich myšlenky pomalu stěhovaly na taneční parket. Výhra proti Olomouci ale byla povinností, a tak Dvorští museli ještě dvě hodiny na zábavu počkat.

Start do zápasu se jim však vůbec nepovedl. Hosté začali lépe, dokázali se prosadit jednoduchými kombinacemi a už po pár minutách donutili domácí oporu mezi tyčemi Babčaníka ke střídání. Na vině bylo i jeho zranění, které však lavička Dvora před soupeřem tajila. Do hry přišel nestárnoucí Pavel Šturma, jehož hosté nejprve rozchytali a poté donutili i k výborným zákrokům. Zdálo se, že do pauzy půjde veselejší Olomouc, domácí ale v koncovce dokázali srovnat, a tak byl stav 8:8.

Stínem první půle bylo nepříjemné zranění otřeseného Lukáše Pichy, za faul na pronikajícího Tomeše byl navíc vyloučen hostující Fedák.

Hned po přestávce šli sice Dvoráci do vedení, Moravané ale neskládali zbraně a dál trápili favorizovaný tým. Zlom přišel až v polovině druhého poločasu. Skóre na stranu Dvora definitivně převrátila série branek z křídla, kde se čtyřikrát prosadil Karel Hracha (17:12). Syn bývalého českého reprezentanta měl na zlomu v zápase velký podíl, stejně tak Šturma, jenž na pár minut doslova uzamkl svou branku.

Vyhráno ale stále nebylo. Hosté, i díky několika domácím střelám do tyče, snížili až na rozdíl jediné trefy (19:18) a po řadě time-outů rozhodla definitivně až poslední branka mladíčka Pichy, jenž se po ošetřování ve druhém poločase vrátil do hry.

Další výsledky 15. kola

Kopřivnice – Plzeň B 36:28, Strakonice – Bohunice 30:26, Bystřice pod Hostýnem – Jičín B 31:28, Nové Veselí – Náchod 20:25, Chodov – Karviná B nehráno.

Program 16. kola (14. – 15. 3.)

Sobota 11.00: Plzeň B – Bystřice p. H. 17.00: Bohunice – Kopřivnice, Náchod – Dvůr Králové. Neděle 13.00: Karviná B – Sokol Nové Veselí. 16.00: Olomouc – Strakonice. 17.00: Jičín B – Chodov.