Už tuto sobotu pořádně ožije okolí vrchlabského zámku. Konat se zde bude čtvrtý ročník Memoriálu Jana Buchara. K běhu zámeckým parkem se však účastníci sejdou už po sedmadvacáté, jelikož právě tolik let se zde koná závod pojmenovaný jako Vrchlabský kros.

„Zakladatelem zdejšího závodu byl pan Buchar, velký sportovec a mimo jiné mistr světa ve veteránech. Dříve jsem mu s organizací akce pomáhal, nakonec se souhlasem rodiny pořadatelství tak trochu zdědil. Jsem proto rád, že může tradice pokračovat,“ sdělil Krkonošskému deníku Josef Vejnar, jenž běžecký závod pořádá ve spolupráci s vrchlabským DDM Pelíšek.

Vrchlabský zámekVrchlabský zámekZdroj: denik.czKolik účastníků do útulného areálu v sobotu dorazí, zatím není jisté. Krásné slunečné počasí ale napovídá, že by o běh mohl být velký zájem.

„Několik zájemců už evidujeme, jsme ale zvyklí, že se závodníci přihlašují na poslední chvíli, klidně až na místě i v den akce,“ prozradil Josef Vejnar, jemuž rok co rok pohled na zámecký park zaplněný sportovci dělá radost.

„Je to přesně tak. Je tu krásné prostředí, běžci si přijdou na své a osobně musím říct, že tady k tomu mám zabudovaný vztah.“

Coby pořadatel má Vejnar připraven závody pro všechny možné věkové kategorie. Ty žákovské si zaběhnou trať dlouhou jeden kilometr. Startovné je tu pouhých dvacet korun a pro tři nejlepší z každé kategorie jsou připraveny medaile i pěkné hodnotné ceny. Samozřejmostí je lízátko pro každého účastníka.

Dorostenci, dorostenky a dospělí závodníci si zaběhnou trať dlouhou osm kilometrů a ve startovném je to bude stát pouze padesátikorunu.

Děti mají start naplánován na 9.30, hlavní závod by se měl běžet v 10 hodin. „Rád bych účastníky upozornil, že start bude výjimečně trochu posunutý. Na zámku se koná svatba a s oddávajícím místostarostou Plašilem jsem dohodnutý, že se startem počkáme, aby novomanželům při slavnostním momentu neklapaly tretry,“ usmívá se Josef Vejnar.

Také letos pořadatel Josef Vejnar obdaří medailemi nejlepší závodníky všech kategorií.Také letos pořadatel Josef Vejnar obdaří medailemi nejlepší závodníky všech kategorií.Zdroj: Zdeněk Horák

Sobotní závod se uskuteční za grantové podpory Města Vrchlabí a spoluúčasti sponzorských firem a hotelů. „Všem bych rád moc poděkoval. Podpora partnerů byla letos výrazná a účastníci se mohou těšit opravdu na pěkné ceny. Odměněni budou tři nejlepší v každé kategorii,“ dodal hlavní pořadatel akce.