Na mediálním poli není toto odvětví známé prakticky vůbec. A tak čtenáři nemohou mít takřka ani ponětí o sportovní disciplíně zvané 3D lukostřelba. Přitom právě Krkonoše se mohou pyšnit jedním z nejlepších závodníků planety.

Tomáš Hanuš z Valteřic totiž v uplynulém týdnu získal v italském městě Sassari ležícím na ostrově Sardinie stříbrnou medaili z mistrovství světa. Člen Lukostřeleckého klubu ARNI Valteřice reprezentoval Českou republiku v kategorii dlouhý luk.

Oproti klasické lukostřelecké disciplíně dobře známé fanouškům z olympijských her, se její 3D verze liší v mnoha věcech. Hanuš a jeho kolegové střílí v terénu, navíc na terče ve tvaru zvířat, které mají trojrozměrné rozměry. Lukostřelci navíc před vypuštěním šípu neznají ani vzdálenost k terči, tudíž musí improvizovat podle vlastních zkušeností a znalostí přírodním podmínek.

„Soutěží se prakticky systémem golfového turnaje. Závodníci se rozdělí do skupin a pak se rozdělí na stanoviště k jednotlivým terčům. Následně rotují po trati a zapisují si výsledky do scorekarty. V prvních dvou dnech mistrovství probíhá vždy kvalifikace a z postupujících se v dalších kolech eliminují závodníci až do semifinálové čtyřky," řekl Hanuš k systému světového mistrovství.

Reprezentant České republiky Tomáš Hanuš se do Itálie vydal s dalšími jedenácti krajany. Valteřický závodník byl po kvalifikačních bojích na prvním místě, následně ale nebyla jeho cesta do finálového boje procházkou růžovou zahradou.

„Nervy pracovaly. Protože se výsledky po každém kole anulují, začíná se vždycky prakticky od nuly. A protože v kvalifikaci se střílí dvakrát na 24 terčů, přijde mi i jako nejspravedlivější. Vítěze určují ale až kola, která obsahují menší počet střeleckých položek. Mezi nejlepšími osmi postupujícími, kteří střílí už jen na osm terčů jedním šípem, pak už není příliš mnoho prostoru pro opravy," řekl Hanuš, který se vloni stal také mistrem Evropy.

Mezi nejúspěšnější čtveřici se Hanuš probojoval až v dodatečném rozstřelu, když porazil slovenského kamaráda. Následně se ale podíval až do závěrečného duelu dne, který měl určit nového světového šampiona.

„Byla to hra nervů. Mně se bohužel nepodařilo udržet koncentraci a v psychicky hodně vyčerpávajícím závodě mě soupeř nakonec porazil. Finále se mi moc nepovedlo, je to vždycky kdo s koho. Finálové čtyři terče se mi příliš nepovedly, a tak byl šťastnější soupeř. Ale je to jenom sport, stává se to," řekl valteřický lukostřelec.

Zajímavostí je, že 3D lukostřelba je jako sportovní odvětví skutečně čistou disciplínou. Nejde tu o finanční výdělky.

„Vítězství je potom takové osvěžující. Jde hlavně o čest," prozradil zajímavost vicemistr světa Tomáš Hanuš.