Mladší dorostenky Kary Trutnov ovládly mistrovství České republiky v Hradci Králové, kde vyhrály všechny tři zápasy a právem získaly nejcennější trofej. Dosáhly tak historického úspěchu trutnovského mládežnického basketbalu. K extraligovému titulu dovedli správně sladěný tým trenéři Petr Kapitulčin a Petr Skokan, jejichž svěřenkyně v play off ani závěrečném Final Four nikdo neporazil!

Ostatní tři celky získaly ve finálovém turnaji po jednom vítězství. Největším překvapením je bezpochyby 4. místo obhájce titulu a vítěze základní části, domácího Sokola Hradec Králové, který přišel o medaili v závěrečném utkání s USK Praha. Družstvo z hlavního města se naopak zásluhou patnáctibodové výhry vyšvihlo po úvodních dvou nepovedených dnech nakonec až na stříbrnou pozici. Obrovskou radost prožívaly také Strakonice, které získaly bronzovou medaili.

Výsledky

- pátek 30. dubna: Sokol Hradec Králové - BK Czech coal Aldast Strakonice 86:79. USK Praha - Kara Trutnov 68:82 (12:18, 33:31, 47:65). Body: Mervínská 23, Mazurová 18, Skokanová 9, Kustvánová 8, Strnadová a Janáková 7, Nečekalová 6, Kozumplíková 4.

- sobota 1. května: BK Czech coal Aldast Strakonice - USK Praha 79:78. Kara Trutnov - Sokol Hradec Králové 67:63 (24:8, 37:31, 55:47). Body: Kozumplíková 15, Mazurová 13, Skokanová a Strnadová 10, Mervínská a Janáková 7, Nečekalová 5.

- neděle 2. května: Sokol Hradec Králové - USK Praha 63:78. Kara Trutnov - BK Czech coal Aldast Strakonice 81:56 (16:14, 38:35, 61:45). Body: Strnadová 21, Mervínská 18, Skokanová 17, Kozumplíková 10, Mazurová 9, Kustvánová 3, Nečekalová 2, Potočková 1.

Konečné pořadí: 1. KARA TRUTNOV, 2. USK Praha, 3. BK Czech coal Aldast Strakonice, 4. Sokol Hradec Králové.

Sestava mistrovské Kary Trutnov:
Anežka Skokanová, Michaela Potočková, Veronika Kustvánová, Gabriela Mervínská, Jana Strnadová, Viktorie Havlová, Adéla Hřebřinová, Kateřina Kozumplíková, Michaela Janáková, Klára Nečekalová, Lada Brázdová, Aneta Andrlíková, Michaela Mazurová. Trenér: Petr Kapitulčin, asistent trenéra: Petr Skokan.

Nejlepší střelec Final Four:
Tereza Vyoralová (USK Praha). Nejlepší střelec trojek: Šárka Jozová (Strakonice). Nejužitečnější hráčka: Tereza Vyoralová.

All stars: Barbora Zoubková (Hradec Králové), Šárka Jozová (Strakonice), Michaela Mazurová (Trutnov), Jana Strnadová (Trutnov), Petra Bakajsová (USK Praha).

(jb)

Zlato pohledem trenéra Petra Kapitulčina

„Překvapivě, ale naprosto zaslouženě, vybojovaly titul mistryň České republiky pro rok 2009/10 mladší dorostenky BK KARA Trutnov,“ říká trenér vítězného týmu PETR KAPITULČIN.

Už před samotným play off jsme vyhlašovali útok na Final 4 a následně jsme doufali v medaili z finálového turnaje. Z pohledu celé sezóny jsme věřili, že by to snad i mohlo „cinknout“. Realita však nakonec předčila všechna naše očekávání.

Že by to mohlo být dobré, jsem jako trenér cítil od středečního tréninku, který byl jedním z nejpodařenějších za poslední dobu. Základem úspěchu ale byl hlavně týmový duch, který z holek sálal na každém kroku už od samotné cesty do Hradce. A zůstal nám po celou dobu turnaje, nebo dokonce i narůstal, hráčky za sebou stály navzájem a věřily si. Naši soudržnost potom ještě zvyšoval i samotný průběh turnaje.

V prvním duelu jsme začali výborně, ale ve druhé čtvrtině se na nás výrazně projevila nervozita z finálového turnaje. Vstup do druhého poločasu nám však vyšel fantasticky a začali jsme si věřit. V sobotu jsme již po výhře Strakonic nad USK měli jistotu medaile a možná i to přispělo k faktu, že jsme další velký psychický výpadek do konce turnaje už neměli. Právě naopak, „hlavami“ jsme Final 4 zvládli nad očekávání. S jistotou medaile v kapse a s vypětím všech sil jsme utkání s Hradcem zvládli a najednou před námi byla nová výzva – titul!

A i poslední překážku na cestě za historicky první zlatou pro Trutnov jsme překonali. Po delší době jsme vstupovali do zápasu jako favorit, tuto roli jsme ustáli, a po vyrovnaném prvním poločase jsme si po změně stran vcelku suverénně dokráčeli až pro zlaté medaile.

A následně mohlo přijít už jen to nejkrásnější – radost, slzy, dojetí… A samozřejmě objetí s nejbližšími, protože bez jejich podpory by to nešlo!

Titul vybojoval výborný tým. Záměrně říkám tým, jelikož to byla naše největší přednost na turnaji. Snad poprvé v historii vyhrálo mistrovství družstvo, které ve svém středu nemá ani jednu reprezentantku ČR. Žádná z našich hráček se dosud nikdy nepodívala na mistrovství Evropy ani mistrovství světa. Přesto hráčky ukázaly obrovské zkušenosti a psychickou vyspělost. Prokázaly schopnost zaskočit jedna za druhou. Když se nedařilo jedné, chytla se druhá. Prokázaly také obrovskou vůli, jelikož zdravotní problémy některých hráček, které jsme před soupeři záměrně tajili, rozhodně výkonnost omezovaly. Přesto, i s tímto omezením, hrály výborné mistrovství, stejně jako všechny ostatní členky kádru.

Nesmíme si samozřejmě myslet, že už umíme všechno. Právě naopak, i turnaj samotný nám ukázal na spoustu věcí, na kterých musíme pracovat. Ať už jde o rychlost, výbušnost, práci na nohách v obraně, hru slabší rukou… Titul je pro nás velkým oceněním, ale zároveň by měl být pro nás motivací k další práci. Abychom podobné pocity, jako zažíváme teď, mohli prožít i v následujících letech.

Nyní si však všichni, kdo se o úspěch přičinili, zaslouží náležitě užít radost z vítězství i titulu. Samozřejmě největší měrou to platí o hráčkách, kterým musím ještě jednou poděkovat nejen za mistrovství, ale i za celou sezónu. Platí to ale i o všech ostatních, kteří nás celou sezónu podporovali a fandili nám. Speciální dík pak patří zejména všem rodičům. Bez nich a jejich všemožné pomoci bychom to nedokázali.