Závody desetiletých pro oblast Čechy se konaly v mladoboleslavském plaveckém bazéně. Žáci a žačky se museli kvalifikovat mezi nejlepších 36 plavců na tratích 50 a 100 metrů. Mezi nejlepších osmnáct pak na tratích 200 a 400 metrů. A to z celých Čech.

Touto náročnou kvalifikací prošli a plavecký oddíl TJ Loko Trutnov tak dostali možnost reprezentovat Štěpán Černý, Matěj Havlík, Lukáš Netík, Adéla Mačková, Tereza Umlaufová, Karolína Vítová a Eliška Voborníková.

Jedním z nejlepších plavců celého soutěžního programu se stal Matěj Havlík. Svými fantastickými osobními maximy si vyplaval pět medailí ze šesti individuálních disciplín a je nyní držitelem nejvyššího bodového výkonu Poháru ČR pro oblast Čech ze všech žáků. Zajistil si jej za výkon na trati 400 volný způsob, kde získal 304 FINA bodů.

Přemožitele nenašel a zlaté medaile pak vybojoval právě na trati 400 VZ časem 5:15,54 a na poloviční kraulové trati časem 2:29,33. Na druhý stupínek pak Matěj vystoupal při stovce motýlek (1:21,77) a dvě bronzové medaile získal na tratích 100 VZ (1:10,94) a 200 polohový závod (2:57,50).

Nakonec nadějný trutnovský plavec přidal ještě sedmé místo v doplňkové disciplíně, jíž byla znakařská stovka.

Ilustrační foto
Smír v tradičním derby. Po pěti letech

Těmito skvělými výkony, kdy osobní maxima překonal i o téměř 11 vteřin, se pak Matěj Havlík stal držitelem oddílových rekordů v disciplínách 50 a 100 motýl, 100, 200 a 400 volný způsob a 200 polohový závod. Některé z rekordů přitom byly staré i více jak 30 let! Aby úspěchů nebylo málo, díky svému výkonu se stal též držitelem Oblastního rekordu pro Královéhradecký a Pardubický kraj na trati 400 volný způsob, jehož hodnota je nyní ustavena na Matějových 5:15,54.

Dařilo se i dalším trutnovským závodníkům. Eliška Voborníková vybojovala sedmé místo na trati 200 VZ, 9. místo na 400 VZ. Smíšené štafety obsadily 11. resp. 12. příčku. Ani ostatní plavci nezklamali a vylepšili svá osobní maxima, která stačila na umístění ve druhé a třetí desítce startovního pole.

„V deseti letech není naším cílem katapultovat výkony, k těm směřujeme v pozdějším věku. Tréninkové nasazení dětí je ale příslibem do budoucna, že i tato generace může navázat na fantastické plavecké úspěchy svých předchůdců. No a Matěj Havlík svým přirozeným vývojem je v horních patrech svého ročníku, za což jsme samozřejmě rádi,“ řekl k výsledkům trutnovských plavců šéftrenér Sportovního střediska Tomáš Břeň.

Pohár České republiky jedenáctiletých se konal v pražských Radlicích. Zde trutnovský oddíl reprezentoval Daniel Cihlář, jenž prošel tvrdým kvalifikačním sítem. Dan plaval v osobním rekordu trať 50 motýlek a obsadil celkovou sedmnáctou příčku. V disciplíně 200 prsa skončil v osobním rekordu devatenáctý a přidal ještě 21. místo na prsařské stovce.

O následujících víkendech plavce Lokomotivy čekají republikové šampionáty všech žákovských kategorií, dorostu i dospělých. Martině Elhenické navíc ve středu začalo mistrovství Evropy ve skotském Glasgow. Na úvod se trutnovská reprezentantka představila v osmistovce kraul, kde jí čas 8:39,31 na postup do finále nestačil a obsadila celkové 20. místo.   (pj, tb)

EXMANAŽER JAKO POSILA. Vrchlabí pomáhal ve druhé lize také někdejší kapitán Hradce Králové a později jeho sportovní manažer (dnes už bývalý) Jaroslav Bednář.
Jaroslav Bednář: Hokejem ve Vrchlabí se ohromně bavím