„Byly to krásné tři roky ve skvělém prostředí s bezvadnou spoluprácí všech lidí kolem,“ usmívá se při vzpomínce na angažmá ve Dvoře Králové. Teď se do Podkrkonoší vrací. Po dvanácti letech. S vizí muže, který má pomoci zachránit nováčka v extralize.

Proč jste vůbec tenkrát ve Dvoře Králové skončil?
Nebylo to z důvodu, že bych se s někým rozkmotřil nebo něco takového. Jičín postupoval do extraligy a nabídl mi trenérské angažmá. Já jsem strašně moc chtěl trénovat nejvyšší soutěž, byla to pro mě příležitost, která nešla odmítnout. Ze Dvora se mi ale odcházelo hrozně těžko.

Věřil jste, že byste se mohl někdy vrátit?
Věřil, věřil. Dokonce jsme s vedením měli takovou interní úmluvu, že tam budu mít dveře vždy otevřené.

Kdy jste se poprvé dozvěděl o zájmu Dvora, který by vás chtěl na pozici trenéra pro extraligu?
Bylo to někdy v druhé polovině června, následně poté, co se Dvorští rozhodli působit v nejvyšší soutěži. Dostal jsem nabídku od sportovního ředitele pana Kastnera a přijal ji.

Vábení extraligy vás zlákalo?
Určitě. Ale nejenom ta extraliga, ale také právě to, že šlo i o Dvůr.

Extraliga a Dvůr Králové. Co vy říkáte na toto spojení?
Bude to samozřejmě hrozně těžké. Premiérový ročník vždy bývá těžký. Jsem však přesvědčený o tom, že to nadšení, které teď ve Dvoře panuje, bude pokračovat dál a snaha všech funkcionářů a hráčů okolo působení v extralize bude výrazná. Samozřejmě určitě přijdou porážky. Mnohokrát jsme toto téma rozebírali, že Dvůr teď bude spíše víc prohrávat než vyhrát. Přesto odhodlání zabojovat a udržet nejvyšší soutěž ve Dvoře je velké.

Je podle vás dobře, že vedení klubu se nakonec rozhodlo i přes neúspěšnou baráž vzít nabídnutou šanci a hrát extraligu?
Myslím, že je to velmi dobrý krok. I v souvislosti s budoucností. Házená je v České republice trochu na ústupu. Podléhá, stejně jako basketbal a volejbal, florbalu a nicméně stále potřebuje mládež. A to, že Dvůr bude hrát extraligu, je obrovská možnost, jak získat mládež do svých řad. Protože, když jejich rodiče uvidí, že se to ve Dvoře dělá dobře a já si skutečně myslím, že se to ve Dvoře dobře dělá, své děti do klubu svěří.

Už jste to zmínil, že hlavní cíl nováčka bude záchrana. Žádné další cíle nemáte?
Ne. Žádné další vyšší cíle nejsou. Pro mnohé hráče to bude úplně nová soutěž, kterou nikdy nehráli a to je potřeba brát v úvahu. Musíme se připravit na věci, že asi v některých momentech si budeme vybírat nováčkovskou daň. Ale přesto věřím, že bojovnost a to, že mužstvo hraje srdcem, o čemž jsem měl možnost přesvědčit se i v nižší soutěži, bude převládat.

Co soudíte o týmu, který jste v létě s trenérem Hrachou připravovali?
Je to tým, co se týká věkového složení, velmi rozmanitý. Jsou v něm hráči kolem třicítky. To znamená zkušení, i z nejvyšších soutěží. Na druhé straně jsou však tady i hráči mladší dvaceti let, nezkušení. Jejich plusem je ale to, že mají velmi dobré herní základy například z Dukly.

Nejvyšší česká soutěž je však hlavně o zkušenosech…
Ano, naše mužstvo v některých momentech na to určitě bude doplácet. Ale postupem času a možností konfrontace s nejlepšími českými týmy se bude otrkávat.

Po fyzické stránce boje v extralize zvládnete? Přeci jen ve Dvoře funguje amatérský tým.
To bude určitě náročné. Těžko asi budeme moci využívat plnou sílu mužstva tak, jako je to u špičky v české soutěži, kde mohou zapojit i hráče z lavičky a mají až osmnáctičlenné kádry. Neříkám, že my máme nějaký užší, ale především na začátku sezony budeme spoléhat na zkušenější hráče. S kolegou Hrachou předpokládáme, že budeme sázet na 10 až 12 hráčů. A pak máte pravdu, že pro tuhle skupinu hráčů to bude fyzicky náročné. Nicméně si nemyslím, že by frekvence utkání měla být až tak častá, že bychom se nedokázali zregenerovat.

V rozhovoru s trenérem Hrachou jsem se ptal, co je největší síla mužstva. Vás se zeptám obráceně. Na čem musíte ve Dvoře pracovat?
Momentálně je slabinou proměňování vyložených brankových příležitostí. Družstvo si šance vypracuje, ale má problém ve finální částí. Dát gól. Na tom určitě musíme zapracovat. Organizace hry v útočné fázi se postupně začíná zlepšovat a mám pocit, že družstvo začíná získávat svou tvář.

Jak je na tom mužstvo před začátkem sezony po zdravotní stránce?
Snad nemáme žádné větší problémy. Samozřejmě, že z přípravy tam jsou nějaké menší šrámy a natažení, nic vážného.

Takže, mimo hru zůstává jen pivot Jůza, který se po operaci ještě nezapojil do přípravy.
Bohužel, počítali jsme s tím, že využijeme jeho zkušenosti.

Do extraligy vstoupíte v Karviné. Nejste nervózní z toho, jak utkání dopadne?
Nervozita je vždy trošku dobrá, ale měla by být na určité hranici. Hrajeme na půdě momentálně českého mistra. Musíme být realisti. Utkání pro nás bude hodně náročné, ale zase si ověříme, jak na tom opravdu jsme. Ale zápasy, ve kterých bychom z naší strany měli očekávat úspěch, se teprve dostaví.

Úspěch. Jaký výsledek to na severu Moravy bude, abyste si mohl říct, že to bylo úspěšné vystoupení Dvora?
(usměje se) Těžko říct. Každý trenér bude spokojený, když se vyhraje nebo remizuje. Ale jak jsem vám říkal…

Hrajete na palubovce mistra. Porážka vás asi nemine. Jaká bude?
To je hodně diskutabilní. Je to úvod sezony. Ze začátku to spíš může být taková oťukávaná. Musíme se připravit na to, že pro Karvinou to bude povinnost vyhrát na domácí půdě, v prvním utkání a ještě proti nováčkovi. Můžeme trochu spoléhat na to, že její koncentrovanost nebude až tak vysoká, protože z jejich pohledu to pro ně asi nebude těžké utkání.

Vypadá to, že výsledek o kolik z vás asi nedostanu, že?
Můžeme prohrát o hodně i po dobrém výkonu a můžeme prohrát o málo a po hodně špatném výkonu. Samozřejmě, že mě by nejvíc těšil bodový úspěch. Když však nebude a odehrajeme dobrý zápas, určitě to pro nás nebude špatný vstup do soutěže.

Petr Šulc

narozen: 20. 5. 1959 v Praze.

bydliště: Náchod

profese: učitel na gymnáziu

rodinný stav: rozvedený (z manželství má 21letou dceru Hanu)

Hráčskou kariéru strávil takřka celou v Náchodě, se kterým hrál nejvyšší a druhou nejvyšší soutěž. Zranění ho však donutilo ukončit ji dříve, než je to obvyklé – v sedmadvaceti letech.

V té době už ale třetím rokem koučoval náchodské minižáky. Jeho trenérská kariéra se poté dále rozvíjela v Náchodě, kde působil u juniorských a seniorského celku.

V letech 1994 – 1997 si vzal do parády prvoligové mužstvo Dvora Králové. Poté dostal nabídku trénovat extraligu v Jičíně. Neodmítl a zároveň s tím přišlo i angažmá u mládežnických reprezentací do 19 a 21 let. V práci v národním výběrech pokračoval, i když už byl opět zpět v Náchodě, který hrál extraligovou soutěž.

Kvůli zdravotním problémům s kolenem na půl roku přerušil trenérskou kariéru, aby se na půlroční štaci vydal do týmu Slavie Hradec Králové. Po operaci se opět vrátil do Náchoda. V roce 2006 tam však svou činnost znovu přerušil. Tentokrát ale za to mohl odjezd do Bahrajnu. Šulcovi se naskytla možnost trénovat tamní reprezentační tým do 19 let. Odvedl skvělou práci, Bahrajn se dostal na mistrovství světa, kde skončil na 8. místě. Po roce se vrátil zpět do Náchoda, kde působil u prvoligového tý­mu.

Od července 2009 se stal novým trenérem 1.HK Dvůr Králové nad Labem.

PODZIMNÍ LOS

1. kolo: Karviná – Přerov, Dukla Praha – Třeboň, Lovosice – Dvůr Králové nad Labem (5. 9. 17.00), Hranice – Kopřivnice, Zubří – Frýdek–Místek, Jičín – Loko Plzeň.
2. kolo: Přerov – Loko Plzeň, Kopřivnice – Jičín, Dvůr Králové – Hranice (13. 9. 10.30), Třeboň – Lovosice, Frýdek–Místek – Dukla Praha, Karviná – Zubří.
3. kolo: Přerov – Hranice, Lovosice – Jičín, Dukla Praha – Loko Plzeň, Zubří – Kopřivnice, Frýdek–Místek – Třeboň, Karviná – Dvůr Králové (29. 8. 17.30).
4. kolo: Zubří – Přerov, Dukla Praha – Karviná, Lovosice – Frýdek–Místek, Hranice – Třeboň, Jičín – Dvůr Králové (19. 9. 18.00), Loko Plzeň – Kopřivnice.
5. kolo: Zubří – Dukla Praha, Dvůr Králové – Loko Plzeň (26. 9. 17.00), Třeboň – Jičín, Frýdek–Místek – Hranice, Karviná – Lovosice, Přerov – Kopřivnice.
6. kolo: Dukla Praha – Přerov, Jičín – Frýdek–Místek, Lovosice – Zubří, Hranice – Karviná, Loko Plzeň – Třeboň, Kopřivnice – Dvůr Králové (3. 10. 18.00).
7. kolo: Třeboň – Kopřivnice, Karviná – Jičín, Přerov – Dvůr Králové (10. 10. 16.30), Zubří – Hranice, Dukla Praha – Lovosice, Frýdek–Místek – Loko Plzeň,
8. kolo: Lovosice – Přerov, Hranice – Dukla Praha, Jičín – Zubří, Loko Plzeň – Karviná, Kopřivnice – Frýdek–Místek, Dvůr Králové – Třeboň (17. 10. 17.00).
9. kolo: Přerov – Karviná, Frýdek–Místek – Zubří, Třeboň – Dukla Praha, Dvůr Králové – Lovosice (21. 10. 18.00), Kopřivnice – Hranice, Loko Plzeň – Jičín.
10. kolo: Lovosice – Hranice, Dukla Praha – Jičín, Zubří – Loko Plzeň, Karviná – Kopřivnice, Frýdek–Místek – Dvůr Králové (25. 10. 17.00), Přerov – Třeboň.
11. kolo: Jičín – Lovosice, Hranice – Přerov, Loko Plzeň – Dukla Praha, Kopřivnice – Zubří, Dvůr Králové – Karviná (7. 11. 17.00), Třeboň – Frýdek–Místek.
12. kolo: Karviná – Třeboň, Zubří – Dvůr Králové (14. 11. 18.00), Dukla Praha – Kopřivnice, Přerov – Frýdek–Místek, Lovosice – Loko Plzeň, Hranice – Jičín.
13. kolo: Jičín – Přerov, Loko Plzeň – Hranice, Kopřivnice – Lovosice, Dvůr Králové – Dukla Praha (21. 11. 17.00), Třeboň – Zubří, Frýdek–Místek – Karviná.
14. kolo: Loko Plzeň – Přerov, Jičín – Kopřivnice, Hranice – Dvůr Králové (29. 11. 10.30), Lovosice – Třeboň, Dukla Praha – Frýdek–Místek, Zubří – Karviná.
15. kolo: Kopřivnice – Loko Plzeň, Dvůr Králové – Jičín (5. 12. 17.00), Třeboň – Hranice, Frýdek–Místek – Lovosice, Přerov – Zubří, Karviná – Dukla Praha.

Letní příprava výhradně v domácích podmínkách

Družstvo dvorských házenkářů zahájilo přípravu na svůj premiérový ročník v extralize 7. července. První tři týdny se věnovalo rozvoji střednědobé a dlouhodobé vytrvalosti. V závěru už také rychlostní vytrvalosti a vytrvalostní síle s postupným přechodem na rychlou sílu.

Čtyři tréninkové jednotky týdně probíhaly na atletickém oválu, v terénu (běh, cyklistika), v posilovně s tělocvičnou, v bazénu i v hale – vše v domácích podmínkách.

Od 27. července hráči absolvovali týdenní domácí soustředění s důrazem na rozvoj rychlostní vytrvalosti, rychlé a výbušné síly, koordinace a rychlosti. Herní přípravu, avšak stále v kombinaci s fyzickou přípravou, začali Dvoráci vlastně až 5. srpna přímo přátelským zápasem proti Jičínu.

Následovala série několika přípravných duelů, která vyvrcholila turnajem v Litovli. Bohužel, plánovaná střetnutí proti týmům z nejvyšší polské soutěže nedopadla.

PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ

Jičín – Dvůr Králové 29:17

Dvůr Králové – Jičín 13:27

Dvůr Králové – Chodov 27:20

Dvůr Králové – Chodov 35:24

Litovel – Dvůr Králové 28:23

Dvůr Králové – Kopřivnice 28:29

Zawadzkie – Dvůr Králové 29:21

Dvůr Králové – Dubnica 25:26

Nejlepší střelci

27 branek: Fiedor

25 – Kotík

20 – Groh

17 – Zelinka

16 – Bělohlav

14 – Hracha, Klouček

8 – Tesař

7 – Železňák, Černý

Talent Kastner odešel, přišel střelec Klouček

Během léta došlo v mužstvu k velkým změnám v kádru.

Po loňské sezoně se s týmem rozloučili Pavel Cvejn (Slavie Hradec Králové) i dlouholetá opora týmu Daniel Picha. Ten se ale možná objeví v některém utkání B týmu a úplně vyloučena není ani jeho výpomoc v áčku. Z 1.HK odešel také mladý střelec Jakub Kastner, kterému skončilo hostování z Dukly a v nadcházející sezoně tak bude hrát za pražského soupeře.

Nových tváří uvítal klub z Podkrkonoší mnoho. Kádr se rozšířil a velmi omladil.

Hned dvě posily získali Dvoráci z Náchoda. Do branky přichází na roční hostování talentovaný gólman Petr Vaněček, jenž loňský ročník hostoval v Dukle Praha. Na roční limitovaný přestup rozšíří dvorské řady střední spojka, zkušený Jiří Klouček. V minulé sezoně si jeden z nejlepších střelců první ligy vyzkoušel na tři měsíce i jaké je to hrát extraligu v dresu Jičína, kde prý zanechal velmi dobrý dojem.

Další trojice mladíků dorazila z Dukly. Na roční limitovaný přestup to jsou Vojtěch Bělohlav a Jan Železňák. Oba mají zkušenosti z mládežnických reprezentací. A ve Dvoře se představí i Jan Tesař.

Po působení v dorosteneckých týmech SCM Dukly Praha se definitivně do Dvora Králové vrátil pivot Jiří Urban. Z SCM Dukly se vedení podařilo vyjednat i hostování odchovanci místního klubu, Markovi Vodičkovi.

Do přípravy se zapojila také čtveřice hráčů z loňského královédvorského staršího dorostu – Jiří Šimek, Tomáš Dvořák, Jan Zorád a Jakub Labský.

INFORMACE

Rozpočet klubu pro letošní sezonu je 1,3 milionu korun, generálním partnerem klubu je Město Dvůr Králové n. L.

Stále máte možnost objednat si permanentky na nadcházející sezonu. Permanentku na místo dle vlastního výběru si můžete zamluvit prostřednictvím emailu 1hkdk@ email.cz, nebo osobně ve sportovní hale Strž u p. Halíře a to v pracovní dny od 17 do 20 hodin. Cena je 350 Kč na sezení a 250 Kč na stání včetně utkání nadstavby (play out nebo play off). Telefon – hala: 499 621 020.

Vstupné na jednotlivé zápasy bude pro dospělé 30 Kč na sezení a 20 Kč na stání, děti mají vstup zdarma.

Domácí zápasy hraje Dvůr v sobotu od 17 hodin, středeční utkání od 18.00.

1.HK připravil i několik novinek pro své fanoušky – klubové šály, minidresy a klubová trička. Vše bude připraveno k prodeji při každém domácím utkání nebo možno objednat na emailové adrese.