Léto, na jaké jen stěží zapomene, za sebou má sedmnáctiletý tenista ze Dvora Králové nad Labem Jakub Filip. V polovině července společně s Italem Vulpittou vybojoval juniorský deblový titul ve Wimbledonu, o pár dní později pak vyhrál 96. ročník Pardubické juniorky.

Aktuálně hráč pražské Sparty se tak zařadil po bok slavných předchůdců. Vždyť na trofeji z nejstaršího tenisového turnaje podobného druhu v Evropě najdete jména jako Jan Kodeš, Ivan Lendl, Miloslav Mečíř, Petr Korda či Tomáš Berdych, mezi ženami pak na východě Čech triumfovaly Martina Navrátilová, Hana Mandlíková, Jana Novotná nebo Petra Kvitová.

Český tenis měl v letošním Wimbledonu zastoupení hned v pěti finálových duelech. Ve čtyřech z nich se navíc dočkal vítězného opojení.
Trofej z Wimbledonu míří do Dvora Králové nad Labem, pyšní se jí Jakub Filip

Zpět ale k Wimbledonu. Ve dvouhře šlo pro Filipa o třetí grandslam v řadě. Zatímco v lednu na Australian Open dokázal mladý Východočech přejít přes dva protihráče, následně na French Open a ve Wimbledonu vypadl hned v prvním kole. Londýnskou misi však následně dovedl k úspěchu ve čtyřhře a teprve nyní dostal příležitost přivézt obě slavné trofeje do rodného Dvora Králové nad Labem.

Jakube, jakým jídlem vás doma přivítali mamka nebo babička a co jste jim na oplátku přivezl vy?

Žádné speciální jídlo tentokrát nebylo. Měli jsme takovou menší rodinnou oslavu u babičky v pergole. Z Wimbledonu jsem tradičně jako z předchozích turnajů přivezl nějaké suvenýry v podobě ručníků, hrníčků nebo přívěsků. Hlavní radost ale byla samozřejmě z pohárů, které chtěli všichni vidět.

Dvě slavné trofeje na antuce královédvorských tenisových kurtů na Hrubé louce.Dvě slavné trofeje na antuce královédvorských tenisových kurtů na Hrubé louce.Zdroj: Renata Jírová

Obě trofeje jsou krásné. Kolikrát už jste je ukazoval na žádost rodiny nebo tenisových kamarádů?

Na žádost rodiny jsem trofeje ukazoval jen jednou. Pak už jsem je zabalil a znovu rozbalil až před vámi (usmívá se). Ale pohár z Wimbledonu jsem nejvíckrát ukazoval ještě v Londýně. Zaprvé jsem ho musel vybalit před celní kontrolou, navíc když jej pak zaznamenali lidé přede mnou nebo za mnou, chtěli jej vidět také. Bylo příjemné, jaký měli fandové zájem, už v Londýně mi na letišti Češi i zatleskali.

Triumfů jste dosáhl v krátkém časovém horizontu. Dá se říct, kterého si nyní vážíte víc?

Obou si samozřejmě vážím hodně. Kdybych mohl vyhrát jen jeden turnaj, asi bych si teď pocitově vybral Wimbledon. Ale na druhou stranu, pro český okruh je juniorka prestižnější a také proto bych řekl, že hodnota obou trofejí je podobná.

Jakub Filip před Městským úřadem ve Dvoře Králové nad Labem.Jakub Filip před Městským úřadem ve Dvoře Králové nad Labem.Zdroj: Renata JírováPohár z Wimbledonu má svůj vlastní originální box, trofej z Pardubic jste přivezl ukázat v ručníku z Londýna. Kde ale mají obě cennosti své stálé místo?

Žádnou vitrínu zatím doma nemám. Jsou zabaleny v boxu. Wimbledonská trofej v originálním balení, ta z Juniorky opravdu zatím jen v ručníku a papírové krabici, společně vše leží doma na zemi.

O vaši cestě za londýnským titulem jsme již psali. Jak jste si ale ve Wimbledonu užil tradiční večírek šampionů?

Večírek šampionů byl asi mým největším tenisovým zážitkem v životě. Bylo to skvělý, jelikož jsem se na něm potkal s vítězi všech kategorií. Ke všemu byly pozvané všechny legendy Wimbledonu a potkat se například s bratry Bryanovými byl pro mě velký zážitek.

Vítěz Pardubické juniorky Jakub Filip (vpravo)
Vítěz Pardubické juniorky Filip: Lepší zakončení dorostu jsem si nemohl přát

Co se týče Pardubické juniorky, tu před vámi ovládla jména jako Kodeš, Lendl, Korda, Berdych.. Bylo některé ze slavných jmen mezi gratulanty?

Z těchto čtyř mezi gratulanty nebyl po Juniorce ani jeden, ale s panem Kodešem jsem se měl tu čest potkat na zmiňovaném večírku ve Wimbledonu a tam mi pogratuloval.

Slavní vítězové Pardubické juniorky
Jaroslav Drobný (1937) - první Čech, který vyhrál Wimbledon.
Jozef Golonka (1956) - začínal jako tenista, později úspěšný hokejista.
Jan Kodeš (1964) - v roce 1973 vyhrál Wimbledon, poté dvakrát French Open.
Martina Navrátilová (1972) - jedna z nejúspěšnějších tenistek historie.
Ivan Lendl (1976) - vyhrál prakticky vše, co vyhrát jde, kromě Wimbledonu.
Hana Mandlíková (1977) - kromě Wimbledonu vyhrála všechny grandslamy.
Miloslav Mečíř (1980) - v roce 1988, kdy vyhrál olympiádu v Soulu.
Jana Novotná (1984) - v roce 1998 vyhrála Wimbledon, dříve i Fed Cup.
Tomáš Berdych (2001) - dvojnásobný vítěz Davis Cupu.
Petra Kvitová (2006) - dvakrát vyhrála Wimbledon, pětkrát Fed Cup.

Juniorskou kategorii zakončíte na US Open. Pojedete sem s odvážnějšími ambicemi než na předchozí tři grandslamy?

Ze zkušenosti vím, že pro mě není dobré jezdit s nějakými ambicemi nebo s nějakými cíli, co bych chtěl uhrát. Pojedu s tím, že jde o můj poslední juniorský grandslam, budu si jej chtít užít a podat co nejlepší výkon.

Talentovaný tenista z východních Čech Jakub Filip má za sebou životní zkušenost v podobě účasti na juniorském Australian Open.
V Melbourne vydržel dýl než Nadal, teď chce být jako ti, co sledujeme v televizi

Jaký je váš úplně nejbližší program?

Nyní budu hrát týden na betonu, 30. srpna odlétám na vámi zmíněné US Open, kde mě 3. září čeká první kolo hlavní soutěže. Až se pak z Ameriky vrátím, čekají mě nejspíš zápasy družstev za Spartu.

Královédvorák Jakub Filip s trofejí z Pardubické juniorky, kterou dokázaly vyhrát slavné osobnosti.Královédvorák Jakub Filip s trofejí z Pardubické juniorky, kterou dokázaly vyhrát slavné osobnosti.Zdroj: Renata Jírová