Na začátku června se pod Krkonošemi konalo mistrovství Evropy v silovém trojboji, bench pressu a mrtvém tahu mezinárodní asociace GPC. Pořadatelství zastřešené Federací českého silového trojboje (FČST) probíhalo pod taktovkou trutnovského klubu TJ Powerlifting Trutnov.

Účastnický rekord potěšil pořadatele

Soutěže se účastnilo 395 (!) powerlifterů z dvaceti zemí. Jednalo se tak o jeden z nejvíce obsazených šampionátů. Vždyť v loňském roce bylo v Srbsku kolem 260 siláků. I přes takto početnou účast však Trutnov zvládl pořadatelství skvěle, o čemž svědčí pochvalná vyjádření samotných závodníků i zastupitelů národních federací.
Česká reprezentace se v silné konkurenci neztratila ani z pohledu sportovních výkonů, když vybojovala řadu cenných umístění. V soutěžích národů pak získala čtyři medailové pozice. První místo za mrtvý tah ve vybavení, druhou příčku za trojboj ve vybavení, stejnou pozici za Bench Press RAW a třetí místo při Bench Press ve vybavení. V takto obsazeném mistrovství jde o velký úspěch.

Devatenáct zlatých zůstalo doma

Za domácí tým nastoupilo do mistrovství 29 závodníků, kteří získali 19 zlatých medailí a titulů mistra Evropy, dva stříbrné kovy a sedm bronzových!

Celkově zanechal šampionát velice pozitivní dojem u všech účastníků i v samotném Trutnově. Závodníci se velice pochvalně vyjadřovali k největšímu městu v Podkrkonoší. Chválili jeho vzhled a projev. Roční přípravy samotného šampionátu završené hektickým týdnem plným vynikajících sportovních výkonů tak určitě přispěly k propagaci powerliftingu a samotného města nejen v Evropě, ale i v ostatních světadílech. Vždyť samotný přímý přenos ze soutěže zhlédlo deset tisíc diváků z celého světa.

„Po zdárně zvládnutém mistrovství Evropy je tak otevřená cesta pro kandidaturu na uspořádání mistrovství světa. Určité nabídky již byly zaznamenány ihned po závodech. Díky velikému úsilí nadšenců, realizačního týmu a sponzorů se tak pro Českou republiku a možná i pro Trutnov samotný otvírají další možnosti," prohlásil Libor Hurdálek, prezident FČST a jeden z řady členů realizačního týmu.

„Prozatím se však chceme dát do kupy. O pořádání dalších soutěží budeme přemýšlet až vše trochu rozdýcháme. Nyní si chceme odpočinout a jen závodit. První soutěže, jež nás čekají, je mistrovství světa v Argentině a pak mezinárodní Karpatský pohár na Slovensku," dodal nadšený, ale také unavený Hurdálek.

Všem organizátorům, ale také samotným závodníkům je třeba ke sportovním výkonům a propagaci města i našeho regionu poblahopřát a poděkovat.

Libor Hurdálek, Tomáš Otradovský