Ženy U20 (včetně Anny Rylichové) letos dokázaly bez porážky vyhrát divizi B a postoupily mezi elitu. Juniorky zase skončily jediné místo od postupu na mistrovství světa a vše dokonaly ty nejmladší. Basketbalistky do 16 let přivezly z evropského šampionátu stříbro, když navíc jejich finálový duel vysílala přímým přenosem televize.

Diváci v celé republice tak měii možnost vidět výborný výkon Anety Finkové, stříbro spolu s ní vybojovala i nová posila Lokomotivy Hana Hajnová. Skvělé léto pro trutnovský basketbal následně podtrhla účast Kristýny Holubcové na prestižním kempu Basketball without borders, společné akci NBA a FIBA pro nejlepší hráče z Evropy.

Vydařená příprava nastínila ambice

Už povedená příprava napověděla o ambicích českého výběru, když na turnaji olympijských nadějí hráčky přehrály všechny své soupeřky (Slovensko, Maďarsko i Polsko). Ve zbytku přípravného cyklu si o nominaci do dvanáctičlenného kádru pro šampionát řekly trutnovské hráčky Aneta Finková a Hana Hajnová.

„Na mistrovství Evropy jsme se připravovaly v podstatě celou sezonu. Bylo to velice náročné, zejména od začátku května, kdy jsme měly srazy každý týden a v podstatě vůbec jsme nebyly doma,“ prozradila k přípravě na vrchol roku Hajnová, trutnovská posila, pro niž se jednalo o premiéru na mezinárodní akci.

„Loni jsem kvůli zdravotním problémům nemohla zabojovat o nominaci na turnaj v Litvě ani evropskou olympiádu mládeže, o to více jsme ráda, že jsem mohla být součástí tohoto týmu,“ dodala.

Z mezinárodního hlediska zkušenější Finková, která se zmíněných akcí pod vedením šéftrenéra trutnovské mládeže Kapitulčina účastnila, řekla: „Loňský turnaj v Litvě a následná olympiáda byly mou první zkušeností s reprezentací a byla jsem tam dost nervózní. Myslím si, že i díky tomu jsem letos na Evropě byla klidnější a sebevědomější.“

O zlato je připravily mladé Italky

Cesta ke stříbruZákladní skupina
ČR – Francie 56:51
ČR – Turecko 62:60 po prodl.
ČR – Belgie 55:41

Duely v play off
ČR – Nizozemsko 64:54
ČR – Maďarsko 51:48
ČR – Turecko 48:37
ČR – Itálie 52:60

Stříbrná cesta na samotném ME začala 17. srpna prvním zápasem ve skupině, ve kterém mladé Lvice velkým obratem v poslední části dokázaly otočit duel se silnou Francií. Skupinu Češky vyhrály, hladce přešly i přes Nizozemsko a zcela vyrovnané čtvrtfinále s Maďarskem rozhodly košem necelé dvě sekundy před koncem. V semifinále nedaly Češky šanci Turkyním.

Ve finále vedla Itálie těsně před koncem třetí čtvrtiny už o 20 bodů. O titulu se zdálo být rozhodnuto. Český tým však předvedl další neskutečný comeback, ve kterém hrála významnou roli Aneta Finková.

„Mým úkolem na celém turnaji bylo z pozice druhé rozehrávačky přinést na hřiště novou energii. Jsem moc ráda, že jsem tuto roli i ve finále zvládla,“ zhodnotila trutnovská hráčka svůj přínos pro tým. Minutu a půl před koncem snížil český výběr až na rozdíl tří bodů, ovšem poté přišla taktická chyba v obraně a Italky si již titul pohlídaly.

Po prvotním zklamání postupně přišla radost i na české straně. „Kdyby nám někdo před turnajem řekl, že si zahrajeme finále, tak bychom to určitě všichni brali. Nikdo to nečekal a o to víc si toho vážíme,“ okomentovala konečné umístění Hajnová, kterou doplnila parťačka z Trutnova. „Fakt, že mám stříbrnou medaili, je opravdu sladkou tečkou po dlouhé a náročné přípravě,“ radovala se.

Obě hráčky se již těší na novou sezonu v Trutnově. První zápasy na úspěšné reprezentantky čekají tento víkend, kdy jejich klub pořádá 11. ročník prestižního turnaje kadetek, Memoriál Milana Losy.