Nová éra čeká v sezoně 2016/2017 trutnovský basketbal. Ten se proměnil už navenek změnou názvu klubu a čest v národních soutěžích bude městu dělat jako BK Lokomotiva Trutnov. Změnilo se i osazenstvo na řadě postů. Jednou ze stálic, která pokračuje, je šéftrenér úspěšné mládeže PETR KAPITULČIN. Právě ten Krkonošskému deníku prozradil, co všechno od letoška bude v oddíle nové.

Začněme nejdůležitějším bodem. Jak moc zásadní z vašeho pohledu bylo pro chod klubu rozhodnutí města Trutnov, které na konci června poskytlo více jak milionovou dotaci ženskému basketbalu?
Město podporuje nejvyšší soutěž dlouhodobě. Basketbal vždy byl dle mého názoru skvělou reklamou pro město Trutnov po celé republice i v zahraničí, zároveň přinášel zábavu výborným trutnovským fanouškům. Je samozřejmě skvělé, že se v této podpoře pokračuje i nadále, ač letos v naprosto specifické situaci tyto prostředky z větší části padnou na závazky BK-Servisu a nebude možno je využít pro další ročník. Co se týče důležitosti – bez dotace by tu ligový basketbal už nebyl, takže to samozřejmě bylo naprosto klíčové a zásadní rozhodnutí.

Právě družstvo žen je, jak dobře známo, již řadu let vlajkovou lodí oddílu. Co pro něj nová éra přináší a na co mohou naopak věrní fanoušci zapomenout?
Je těžké teď mluvit o nové éře a jaká bude. Převedení licence a úhrada závazků byly jen prvními kroky k záchraně ligového basketbalu, ty další nás teprve čekají. Máme před sebou velice těžkou sezonu. Rozpočet po úhradě závazků a odchodu generálního partnera i několika dalších sponzorů bude zřejmě nejmenší v celé soutěži. Rozhodně to není tak, že město schválilo dotaci a vše bude jak dřív. V následujícím ročníku nás čeká boj o holé přežití a záchranu v soutěži. Ale samozřejmě chceme věřit, že během té doby dokážeme ligový celek stabilizovat a i za pomoci našich příznivců postupně vrátíme Trutnov na přední místa nejvyšší soutěže. Tým budou z drtivé části tvořit hráčky, které mají Trutnov v srdci, a budou v každém zápase bojovat na sto procent.

Jak už naznačujete, velkou obměnou prošel kádr týmu.
Z osmi hráček, které v loňském ročníku odehrály nejvíce minut v dresu Kary, již v Trutnově nebude působit ani jedna. Bohužel si je nemůžeme z ekonomických důvodů dovolit. Všechny české hráčky už mají nové angažmá a i většina cizinek již zná své nové působiště.

Kdo tedy bude dres Lokomotivy oblékat?
V týmu dostanou velkou příležitost naše odchovankyně. Předběžně jsme domluveni s dvěma Trutnovačkami, které v posledním roce hrály v zahraničí – Kateřinou Hindrákovou a Andreou Vackovou. Obě jsou opravdové patriotky a v těžké chvíli se vrací na pomoc svému mateřskému klubu. Společně s nimi bude v kádru křídelnice Kateřina Kozumplíková, jedna z trutnovských mistryň republiky v kategorii kadetek z roku 2010. Katka poslední tři roky hrála druhou nejvyšší soutěž v Pardubicích, kde patřila k nejlepším střelkyním soutěže. V průběhu sezony by se do kádru měla zapracovat i Míša Potočková, jež se bude vracet po těžkém zranění kolena. Katka s Míšou zatím v ŽBL pouze paběrkovaly, ale nyní dostanou možnost ukázat, že do nejvyšší soutěže výkonnostně patří.

Zbytek družstva tedy bude tvořen především mladými hráčkami?
Přesně tak. Zbytek aktuálního kádru tvoří dorostenky. Do přípravy se zařadí Aneta Váchová, Zuzana Šimková, Adéla Vymazalová, Anna Rylichová, Dominika Vašáková, Kristýna Herinková, Tereza Patočková a Eliška Štěbetáková.

Plánujete ještě nějaké posily?
Určitě bychom týmu rádi dodali ještě jednu zkušenou hráčku, ideálně bydlící v Trutnově. Další možné posílení ale záleží na finální verzi rozpočtu. Pravděpodobně by se jednalo o nějakou levnou cizinku. České hráčky jsou již „rozebrané" a navíc výrazně dražší, než hráčky ze zahraničí. Určitě by se ale jednalo o levnější cizinky než v Trutnově působily v minulosti. Jádro týmu v každém případě zůstane české. Pracovně jsem dokonce náš celek s ohledem na všechny skutečnosti pojmenoval „Trutnovské patriotky". Myslím, že to je vystihující název, bez patriotismu bychom v nejvyšší soutěži působit asi nemohli.

Příznivce nejspíš nejvíc zajímá, zda už se ví, kdo na trenérském postu u A týmu vystřídá Jozefa Rešetára.
Tuto otázku řešíme velice intenzivně. Trenéři jsou pragmatičtí lidé a bohužel se do práce u našeho ženského celku příliš nehrnou. Hledání vhodného kandidáta akceptujícího naši vizi a zároveň naše podmínky, je velice složité.

Předseda BK Lokomotiva Vladimír Smilnický se nedávno jako o kandidátovi na post trenéra zmínil o vás.
Ano, teoreticky může dojít i na představu předsedy Smilnického. Ale chci říci, že mám rád svou práci u mládeže a už jen převzetí sportovních a organizačních kompetencí u A týmu žen je další velkou časovou zátěží, kterou v jiných klubech má na starosti samostatná osoba. Kdyby se navíc přidalo ještě trénování A týmu, tak už bych jistě musel část své práce pro mládež omezit.

Řekněme ale, že klub žádného trenéra nesežene a ukazováček padne opravdu na vás. Co potom?
Nejsem srab a nenechal bych klub „ve štychu", ač jsem v minulosti tuto možnost vylučoval. Toto je ale specifická situace a pokud se nenajde jiné řešení, tak klubu samozřejmě pomohu. Určitě tak ale neudělám, pokud bych neměl u mládeže zajištěnou adekvátní náhradu či alespoň dostatečnou výpomoc.

Trutnov se pyšní širokou mládežnickou základnou. Mohla by být právě tato chlouba další záchranou pro chod celého klubu?
Nemyslím si, že by bylo potřeba zachraňovat celý klub nebo jeho chod. Naopak, klub dlouhodobě funguje velmi dobře, v dívkách hrajeme ve všech kategoriích nejvyšší možné soutěže, na vzestupu je i chlapecká složka. Rezerva žen bude hrát druhou ligu, to samé platí o mužích. I díky tomu, že trutnovský klub funguje velice dobře, a je organizačně, trenérsky i finančně kvalitně zajištěn, mohli jsme si dovolit znovu pod hlavičku Lokomotivy převzít i nejvyšší ženskou ligu. Protože víme, že na chod dalších družstev v klubu tato změna nebude mít žádný neblahý vliv.

Pro mladé hráče a hráčky tu tedy je pořádná motivace.
Převzetím ligové licence dáváme našim mladým hráčkám jasně najevo, že s nimi počítáme a mají dveře do nejvyšší soutěže otevřené. Takovou možnost po republice moc hráček nemá. Z menších měst se na nejvyšší úrovni hraje vlastně už jen ve Strakonicích. Nyní je na hráčkách samotných, jak s touto šancí naloží. Pokud budou současné dorostenky tvrdě pracovat, tak se jim tato dřina určitě vyplatí. Na druhou stranu je nutno dodat, že nikdo nedostane nic zadarmo jen pro svůj věk. A nejde jen o dorostenky – i hráčky z nižších kategorií před sebou mohou mít vizi zapojení se do extraligových celků dorostu, ze kterých už je to jen krůček do ženského týmu.

V předchozích letech se v Trutnově konal skvěle obsazený předsezonní turnaj Mekr´s cup. Plánujete jej zachovat nebo mu jak se říká „odzvonilo"?
Určitě chceme turnaj zachovat, i s ohledem na oslavy sedmdesáti let basketbalu v Trutnově. Předběžně plánujeme turnaj v termínu 7. – 9. září, znovu za účasti zahraničních celků, ač zřejmě již pod novým názvem. Turnaj by zároveň měl být první možností pro fanoušky vidět naše nové mladé družstvo v zápase.

V minulých dvou letech získal kolektiv žen bronzové medaile. Věříte, že by se někdy doba bronzová mohla pod Krkonoše vrátit?
O tom, zda se bude v Trutnově znovu bojovat o medaile, rozhodne více faktorů. A nejde jen o naši práci, ať už o tu na hřišti, nebo při hledání sponzorů. Jde také o to, jak si povedou naši soupeři, jaký bude jejich rozpočet a podobně. Před lety by nikdo nevěřil, že Žabiny nepostoupí ani do play off. Nebo naopak, že Nymburk bude velice silným týmem i v ženském basketbalu. Samozřejmě máme vizi, ve které bychom s větším zapojením místních hráček pronikli znovu do vyšších pater tabulky. Nejprve ale musíme splnit krátkodobější cíle – stabilizaci týmu v následujících měsících.

BK Lokomotiva Trutnov, to ale není jen ženský basketbal. Jak vnímáte fakt, že muži po letech budou hrát „jen" druhou ligu?
Toto je otázka spíše na samotný celek mužů. Já jsem hlavně rád, že přes určité problémy nakonec i muži budou hrát republikovou soutěž, jelikož reálně hrozilo, že mužský tým bude startovat pouze v oblasti.