Už za pár dní, začátkem října, vstoupí do nové sezony trutnovští kulečníkáři.

Pro místní oddíl to bude velký svátek, neboť trutnovské A–družstvo loni zaznamenalo historický úspěch, jímž bylo vítězství ve druhé nejvyšší domácí soutěži a s tím spojený postup do první ligy.

„Na letošní sezonu se opravdu všichni moc těšíme a svědomitě se ni připravujeme,“ uvedl předseda oddílu Josef Řada. „Hoši odvedli skvělou práci, vždyť ve všech čtrnácti zápasech zaznamenali vítězství. Z postupu mezi elitu mám opravdu radost,“ vrátil se k úspěšnému loňskému tažení druhou ligou, ke kterému navíc došlo v době oslav desátého výročí založení klubu.

Mladý trutnovský oddíl se poměrně rychle prokousal všemi oblastními soutěžemi a posledních pět sezon již patřil k tradičním účastníkům druhé ligy. Výstup až na výsluní je o to cennější, že hráči vzešli de facto z obyčejných hospodských nadšenců, jež se museli sami vše tvrdě učit. V Trutnově totiž nebyl nikdo, kdo by je odborně vedl.

Oddílu fungujícímu pod hlavičkou trutnovské Lokomotivy se však dostává výborné podpory ze strany TJ a města a hráči tedy mají možnost připravovat se v opravdu kvalitních podmínkách. Výbornou školou je pro ně rovněž každoroční pořádání turnaje Helta Cup pro nejlepší hráče republiky, kde se dá lecos okoukat z umění mnohonásobných mistrů naší země.

Sestava prvoligového družstva zůstává stejná jako tomu bylo loni. Trutnov bude opět spoléhat na Michala Červenku, stále se lepšícího Pavla Hurdálka a velice pečlivého a precizního Petra Ittnera.

„V první lize sice jsme, ale bude velice obtížné zachovat tuto soutěž i pro příště. Situace je totiž taková, že mezi druhou a první ligou u nás, je obrovský kvalitativní rozdíl a třeba náš nejlepší hráč odpovídá výkonnostně zhruba hráčům z jiných oddílů nastupujícím až na pozici číslo dvě. Měření sil bude tedy občas velmi nerovné,“ pravil Josef Řada. „Šance, že nesestoupíme, není příliš velká, nicméně se o ni popereme. Naděje přeci vždy umírá až jako poslední,“ dodal.

Trutnov se v lize bude muset soustředit na utkání s relativně slabšími celky z dolní poloviny tabulky, kde je šance na uhrání dobrého výsledku větší. „Role jasného outsidera nám nebude svazovat ruce a snad bychom v některých zápasech uspět mohli,“ předpokládá Řada. „Naši hoši ještě nejsou za výkonnostním zenitem, stále mají rezervy, ale hlavně jim nechybí vůle na sobě pracovat a zlepšovat se.“

Letos Trutnov do soutěží nasadí i B–družstvo ve složení Pavel Králíček, Josef Řada a Martin Kníže, které bude bojovat v nejvyšší oblastní soutěži Královéhradeckého kraje a céčko, kde se budou pod taktickým dohledem Milana Štěpána zasvěcovat do zápasových tajů začínající hráči.
Prvoligová sezona trutnovských karambolistů začíná příští sobotu na horké půdě favorita z Hradce Králové v čele s patrně nejlepším hráčem celé soutěže, Martinem Mrkvičkou.

(mč)