Předposlední srpnovou sobotu využili atleti k posledním částem letošní prvoligové sezony družstev. Nejinak tomu bylo také ve skupině B. Závodníci se tentokrát sešli na atletickém stadionu v Hradci Králové. Oddíl z Turnova před startem mítinku držel solidní naděje na konečné třetí místo, na to však musel rychle zapomenout.

Mužstvo totiž zúžilo velmi mnoho zranění. Radek Groh, který si na Mistrovství České republiky zlomil nohu, je dlouhodobě mimo, s poraněným úponem se stále potýká také Lukáš Kožíšek. Tentokrát však chyběly i vrhačské opory. Veterán Stehlík má problémy se zády, s mužstvem pak necestoval ani Jaromír Mazgal. K výčtu se dá přičíst třeba i skokan Čestmír Kožíšek, jenž byl v době závodu na lyžařském můstku v japonské Hakubě.

„To jsou velké ztráty. Je to vždy tak polovina bodů, co tihle kluci udělají, opravdu velké oslabení. Měli jsme velké problémy, nakonec jsme vyrazili jen v devíti lidech, což samozřejmě není konkurenceschopný tým. Naštěstí jsme měli něco napracováno z předešlých kol, a tak jsme skončili celkově alespoň šestí, tedy na posledním místě, které zaručuje klid," shrnul šéftrenér turnovké atletiky Aleš Drahoňovský rozpoložení v dospělém týmu.

Vítězem Liberec před Litomyšlí

Celkově sedmé místo by totiž klub odsoudilo k účasti v baráži s druholigisty. Osmá pozice by znamenala automatický pád. Tato místa však Turnováci přenechali atletům z Ústí nad Orlicí, respektive beznadějně poslední Mladé Boleslavi. „Cíl jsme si tedy nesplnili. Chtěli jsme být mezi třetím až pátým místem, ale kvůli výpadku v posledním kole jsme na tom hůř. Hodně nás to mrzí, trochu i štve, protože jsme dopadli lehce pod plán. Ale udrželi jsme se, to je hlavní," dodal Drahoňovský.

Bodově se nejvíce dařilo Janu Formáčkovi v disku i kladivu a běžcům Gaislovi s Uvizlem. Celkových šestašedesát a půl bodu je ale velkým poklesem. Celkovým vítězem soutěže se stali sportovci z Liberce. Druhá skončila Litomyšl a třetí místo obsadili atleti z Hradce Králové.

Co dál? „Musíme rozšířit kádr"

Že Turnováci skončí až těsně nad hranou sestupu by předpokládal málokdo. Sezona nevypadala tak bledě. V prvním podniku v Jablonci nad Nisou tým skončil třetí, stejné umístění zopakoval i o měsíc později na domácím stadionu. Poslední výbuch ale všechno zhatil.

Odstup od soupeřů přitom není tak markantní. Třeba na třetí Hradec Králové scházely pouhé dva hlavní body, na čtvrté místo jen bod.

„Jasně nám to ukázalo, že se pro příští ročník musíme snažit o rozšíření kádru. Věřím, že se zkvalitní výkony Egrta, a že se zapojí i další dorostenci, kteří by měli už do A mužstva zapadnout. V blízkém okolí se porozhlédneme po dvou až třech atletech, kteří by nám mohli pomoci. V devíti účastnících se dá soupeřům opravdu těžko konkurovat," nastiňuje plány na příští sezonu šéftrenér turnovských atletů a dodává: „Po třetím kole jsme kalkulovali se třetím místem, věřili jsme, že by to mohlo dopadnout. Bohužel to hrubě nevyšlo."

Sezona nekončí

Zatímco v týmové soutěži je tedy jasno, jednotlivci ještě budou bojovat o medaile. Na Mistrovství České republiky do 22 let se představí nadějná vrhačská dvojice Jaromír Mazgal (koule, disk) – Jan Formáček (kladivo), které doplní úspěšná dorostenka Nikola Čejchanová. Ta se představí v sektoru dálkařek.

„Mazgal s Formáčkem by měli bojovat o medaili. Největší naděje vkládáme do druhého jmenovaného. Asi by panovalo mírné zklamání, kdyby to nedopadlo na stupně vítězů. Všichni jsou naši odchovanci a já věřím, že by nějaká medaile mohla být," řekl k nejbližšímu podniku Drahoňovský.

V září pak vyvrcholí také krajské soutěže družstev. V neděli 22. 9. pak bude v Turnově k vidění další velký závod. Místní atletický klub zde totiž uspořádá finále krajského přeboru družstev mladšího žactva.

Bodující atleti AC Syner Turnov

800 metrů
3. Jan Tomeš 2:00.73 (8)
6. Marek Uvizl 2:01.42 (5)

1500 metrů
3. Marek Uvizl 4:07.52 (8)
8. Luboš Gaisl 4:11.99 (3)

110 m překážek (běh 3)
1. Martin Šťastný 17.02 (1)

400 metrů překážek (běh 2)
2. Martin Šťastný  58.55 (6)

400 metrů překážek (běh 3)
1. Jaromír Dědeček 59.24 (4)
2. Dominik Šimůnek 59.54 (2)

3000 metrů překážek
2. Luboš Gaisl 9:29.80 (9)

4 x 400 metrů (běh 2)
2. – Tomáš, Dědeček, Krištof, Šťastný 3:30.64 (6)

Hod diskem
5. Jan Formáček 41.35 (5.5)

Hod kladivem
2. Jan Formáček 56.22 (9)