„Jsme rádi, že jsme v posledním kole dokázali porazit alespoň celkově předposlední Olymp a ukázali jsme, že jsme to nezabalili. Tím jsme se s nejvyšší ligou alespoň důstojně rozloučili," řekl šéftrenér AC Syner Turnov Aleš Drahoňovský.

V loňském roce si atleti z Českého ráje účast v extralize, skládající se z jednoho přímého víceutkání, mistrovství republiky a vybraných mítinků, nakonec vybojovali v závěrečné baráži a setrvali v ní. Nyní však skončili poslední a jsou tak jistými sestupujícími.

„Do sezony jsme šli s cílem dostat se alespoň do baráže. Pro příští rok se ale extraliga zúží z deseti týmů na osm, a tak si z čtyřčlenné baráže (tvoří ji týmy z 8. a 9. místa extraligy a nejlepší dva celky z první národní ligy – pozn. red) vybojuje účast v extralize pro příští rok pouze nejlepší. A když jsme viděli výkonnost Vítkovic, tak bychom si asi jen o dva týdny prodloužili sezonu a jen bychom oddálili stejný konec," řekl dále Drahoňovský. Propast mezi nejúspěšnější osmičkou a posledními dvěma celky byla letos skutečně velká.

A kde hledat příčiny odchodu z vrcholné české scény? Turnov se v posledních letech musel vypořádat s velkým odlivem závodníků do profesionálního atletického klubu TJ Dukla Praha. Proto se spoléhal zejména na mladé atlety, kteří však v současné sezoně museli kombinovat sportovní činnost se studijními povinnostmi. „Byli jsme realisté. Věděli jsme, že spousta kluků je na vysokých školách a protože nejsme profesionálové, je logické, že jim nebudeme ve studiu nijak bránit. Až na výjimky se tak atleti příliš nezlepšovali a i ty body nám pak v konečném účtování asi chyběly," řekl Drahoňovský a dodává: „Sezona tak nějak odrazila skutečnost. V současné době nemáme hlavně šíři kádru. Máme 7 odchovanců v Dukle, kteří za ni i závodí. A podle výkonnosti nám bude první národní liga slušet. Bude to soutěž pro nás. Skutečně špičkové závodníky teď v týmu totiž nemáme."

Po patnácti letech se tudíž nejvyšší soutěž bude muset obejít bez Turnova. Ten pro udržení udělal vše. Atleti nastupovali v disciplínách, které jim nejsou vlastní, ale ani to na posun v tabulce nestačilo. Přesto atleti od Jizery nesmutní, jak by možná bylo logické.

„Samozřejmě z toho nemáme radost, ale nezoufáme. Pro mladé závodníky bude první liga ideální soutěží. Navíc probíhá klasicky o víkendech a je to hodně o partě. Na extraligové mítinky vždycky jezdí dvě tři auta, nyní budeme cestovat všichni společně autobusem. Věřím, že se stmelí parta. Pro klub naší velikosti bude první národní liga opravdu optimální. Máme na to, abychom tam hráli důstojnou roli," řekl turnovský šéftrenér s tím, že návrat do elitní české společnosti asi v nejbližší době není aktuální.

Tajenka sestupu je z poloviny vyřešena. O tom, kdo Turnov na cestě níž doplní a kdo naopak získá mistrovský atletický titul v České republice se rozhodne za čtrnáct dní v Táboře.