Se ztrátou dvou utkání půjdou zítra do domácích čtvrtfinálových odvet volejbalisté TJ Zikuda Turnov. Zároveň i s nožem na krku. Třetí porážka by totiž znamenala konec sezony. Každé vítězství je naopak zvyšující se šancí na obrat v sérii.

V moravské metropoli svěřenci trenéra Šimůnka nepodali špatný výkon, soupeř byl ale v obou duelech úspěšnější. První duel vyhrál 3:1, ve druhém zvládl lépe až v tiebreak.

Play off I. ligy

Volejbal Brno B – TJ Zikuda Turnov 3:1 (24,18,-19,19)

Ve čtvrtfinále první ligy čekal na turnovské volejbalisty tvrdý oříšek v podobě rezervy extraligového týmu. Jelikož mělo právě Brno odloženo víkendové utkání, bylo jasné, že v sestavě budou všichni dostupní hráči z A týmu.

To se také potvrdilo a v domácím dresu nastoupili borci jako Licek, Zmrhal, Plešingr, Kubalec či juniorští reprezentanti Handlíř s Neubauerem. Hosté přijeli taktéž kompletní, i s libereckými mladíky Zajíčkem a Galabovem, a tak souboj sliboval kvalitní a napínavý volejbal.

Turnovští po dlouhé cestě vstoupili do zápasu dobře a nedovolili soupeři vytvořit si větší náskok. Brněnští tlačili na podání a především dělové servisy Licka a Zmrhala dělaly hostům značné problémy. Hra byla vyrovnaná, domácí takřka nechybovali a v koncovce se jim podařilo odskočit do vedení 23:20 a 24:22. Hosté ještě dokázali vyrovnat, ale následná nepřesnost v souhře znamenala první úspěch Moravanů.

Ve druhém setu Turnov trochu vypadl z role, domácím se stále dařil servis, a tak byla sada celkem jasně v režii Brna. Hosté ale neskládali zbraně a do dalšího dějství vstoupili dobře. Soupeř začal konečně trochu chybovat jak na podání, tak i v útoku a po vyrovnaném průběhu se skóre přehouplo na rozhodujících 18:22.

Start další hry se však nevyvedl. Již za stavu 4:0 přišel oddechový čas. Domácí se podařilo přibrzdit a po chvíli svítilo na tabuli nadějných 7:11. Jenže přišlo několik chyb na příjmu, hosté nebyli schopni zaútočit a Brněnští zvrátili skóre opět na svoji stranu. Začal jim zase fungovat servis ze začátku utkání, TJ Zikuda se naopak trápila na přihrávce a následně i v útoku. Brno postupně zvyšovalo náskok a výsledkem bylo vítězství v setu i celém utkání.

Sestava TJ Zikuda: Folprecht, Charousek, Zajíček, Konečný, Galabov, Čermák (libero Chládek); střídali: T. Bäumelt, Peníška, Šén, Nejedlý. Trenér: Šimůnek.

Volejbal Brno B – TJ Zikuda Turnov 3:2 (-23, 18, 22, -20, 7)

Do druhého utkání série nastoupili Turnovští odhodlání zvítězit a splnit tak cíl, se kterým do Brna odjížděli. Oproti prvnímu duelu proběhly v hostující sestavě dvě změny, kdy Charouska na smeči nahradil Bäumelt a místo Chládka nastoupil na liberu Šén. Domácí šli do boje beze změn.

Úvod se Turnovákům vydařil a při podání Bäumelta se dostali do vedení 1:5. Jelikož se domácím především na servisu nedařilo tak, jako v prvním utkání, dokázali hosté navyšovat svůj náskok a postupně se dostali na stav 2:9, 5:13 a 13:19. Náskok se postupně snižoval, domácí dokázali velkou bojovností upravit na 23:24, ale závěr patřil hráčům Turnova, kteří nakonec set získali.

V dalších dvou sadách Brno výrazně zlepšilo svoji hru a hlavně zvládalo klíčové momenty jednotlivých setů. Díky tomu dokázali vývoj duelu zvrátit na svoji stranu, pořád ale k vítězství potřebovali ještě jeden set.

Hosté bojovali dál a hned na úvod čtvrté sady se dostali do vedení 3:7. Následně přišla zásluhou sporných výroků sudích na obou stranách zvýšená nervozita. Domácí Zmrhal byl dokonce vyloučen. Turnováci po této karetní vložce nepolevili a soustředěným výkonem dotáhli set do vítězného konce. Celé utkání pak do rozhodující páté hry.

Tu začal Šimůnkův tým výborně a dostal se do vedení 0:3. Domácí obrovskou bojovností dokázali ztrátu zlikvidovat a i díky zbytečným chybám turnovských hráčů šli do vedení. Hosté se ještě snažili stav zvrátit, ale to se bohužel nepodařilo. Po dvou hodinách tak mohli slavit opět domácí volejbalisté.

Sestava TJ Zikuda: Folprecht, T. Bäumelt, Zajíček, Konečný, Galabov, Čermák (libero Šén); střídali: Charousek, Chládek, Peníška, Nejedlý. Trenér: Šimůnek

„V pátečním utkání zvítězilo Brno zaslouženě, jelikož bylo o kousek lepším týmem. V sobotu se jednalo o naprosto vyrovnané utkání, kdy zvítězil šťastnější tým. Je velká škoda, že není stav série 1:1, takový jsme si totiž před víkendem přáli," litoval po skončení brněnské mise trutnovský lodivod Jan Šimůnek.

Čtvrtfinálová série se nyní přesouvá do Českého ráje, kde bude pokračovat třetím zápasem zítra od 19.30. V případě vítězství domácích hráčů se bude v turnovské hale pokračovat i o den později od 14.30.

Další výsledky čtvrtfinále

Dobřichovice – Choceň 3:1 (-22, 19, 14, 16) a 3:1 (-22, 19, 17, 16), stav série 2:0.

Nymburk – České Budějovice 3:1 (19, 25, -23, 19) a 3:0 (23, 22, 20), stav série 2:0.

ČZU Praha B – ČZU Praha C 3:0 (23, 16, 23). ČZU Praha C – ČZU Praha B 3:1 (22, 25, -21, 12), stav série 1:1.

Výsledky play – out

MFF Praha – Staré Město 3:2, Domažlice – Hradec Králové 3:0, MFF Praha – Hradec Králové 3:1, Domažlice – Staré Město 3:0.