Čtvrtek 17. listopadu byl mimo jiné i velkým dnem turnovské házené. Místní druholigový tým žen dostal v rámci osmifinále Českého poháru možnost vyzvat špičkové družstvo pražské Slavie. I přes porážku 12:40 panovala ve sportovní hale dobrá nálada.
Slavilo se totiž zároveň i 90. výročí místního oddílu. Aktuální i bývalí hráči a hráčky zavzpomínali na společné zážitky s místní házenou. A nyní se sluší ohlédnout do historie.
NEJVĚTŠÍM ÚSPĚCHEM DOROSTENECKÝ TITUL
Samotný turnovský oddíl byl podle pamětí dlouholetého funkcionáře Miloše Podzimka založen v roce 1926, ještě coby „česká házená". Nejstarším dochovaným dokladem budiž památná fotografie z roku 1920, kdy hrály prvně turnovské ženy s Mnichovým Hradištěm. Česká házená se v Turnově hrála až do roku 1963, kdy pak oddíl přešel na tu mezinárodní, která se zde hraje dodnes.
Klub zaznamenal také několik změn názvu, jako LKT, Sokol Turnov, TJ Konopa Turnov, Spartak Turnovské brusírny, Lokomotiva Turnov, a po sjednocení tělovýchovy TJ Turnov. Největšího úspěchu zde česká házená dosáhla v roce 1959, kdy se starší dorostenci stali přeborníkem České republiky.
Ženské složky skončily činnost v roce 1961, muži se pak řadu let úspěšně prezentovali ve II. lize, když v rámci kraje dosáhly na přebornické tituly i ostatní věkové kategorie. V té době se zdejší házená několikrát „stěhovala". Prvně se totiž začínalo hrát na fotbalovém stadionu za Jizerou, pak na atletickém u Sokolovny, dlouho na škvárovém hřišti v Parku kultury a oddechu (dnešní park u letního kina). V roce 1963, s přechodem na takzvanou handball, oddíl zamířil na hřiště mezi mosty, kde měl i široké zázemí.
KLUBOVÉ VYBAVENÍ POZNAMENALA POVODEŇ
Do turnovské házené se opět vrátily složky žen a začala zde nová éra tohoto sportu. Mezi její střídavé úspěchy lze připomenout účast v dorosteneckých ligových soutěžích, především ve II. lize. Oddíly se posléze stěhovaly do nové sportovní haly u Sokolovny a hřiště mezi mosty až doposud užívají jako tréninkové. Koncem sedmdesátých let totiž celý tento areál zničila při povodni řeka Jizera.
Házená v Turnově v průběhu let vychovala i mnoho hráček a hráčů, kteří si vyzkoušeli i vyšší soutěže. Za zmínku stojí tehdejší výkony Josefa Pluhaře, bratří Jelínků, Vajsejtlů, mezi ženami pak o několik let později Dagmar Klausové, nejčerstvěji i Veroniky Rezlerové, která nyní hraje v DHC Slavia Praha.
I dnes si družstvo turnovských žen dlouhodobě vede dobře ve II. lize, nově se po letech vrátily i mladší dorostenky. Zásluhou obětavých trenérů funguje i další mládežnická základna, v které Turnovští stále vítají další zájemce.
Neporazitelnost ve II. lize trvá
O víkendu pokračovala II. liga, v níž roli lídra tabulky vítězstvím o šest branek na palubovce Chebu potvrdily turnovské házenkářky. Hostující tým si od samotného úvodu počínal skvěle, poločas vyhrál 12:7 a s přehledem dospěl k pohodové výhře. Pěti góly se na zisku dvou bodů podílely Alena Šafářová a nejlepší střelkyně družstva Lucie Ševrová. Třikrát se prosadily Davidová, Tichá, Aissi a Hadincová.
(og, to)