Turnovský „gympl" na republikové finále postoupil z kola krajského. Zde uspěl společně s dalším úspěšným školním „otcem" mladých nadějných orienťáků ZŠ Studenec. Trojlístek reprezentantů Liberecka pak doplnilo gymnázium z Jablonce nad Nisou. Do města v jižních Čechách se sjelo celkem 32 týmů, tedy téměř tři stovky žáků a studentů z celé České republiky.

Mezi šestnácti základními školami bylo Gymnázium Turnov nakonec nejlepší. Ve stejném počtu zastoupené kategorii středních škol skončili atleti z města v srdci Českého ráje třetí.

„Hlavní pořadatelé měli velmi nelehkou situaci, do které je dostala příroda. Dva dny před závodem museli kvůli velké vodě odhodlaní organizátoři postavit nové tratě a vytisknout nové mapy. Další změna se týkala shromaždiště, které bylo přesunuto na atletický stadion, dále od řeky. I přesto vše zvládli na výbornou a celý závod se tak mohl uskutečnit. Běželo se na mapě „Maršák" (1:10000) v podmáčeném terénu s mírnými nerovnostmi a převýšením," řekl k průběhu závodu učitel tělesné výchovy na Gymnáziu Turnov Dan Strnad.

Samotné klání přitom zpočátku jeho svěřencům příliš šancí na úspěch nedávalo. Závěrečný součet časů ale odpálil bombu, a orientační běžci z Turnova mohli začít slavit.

„Druhý Filip Wolf, třetí Patrik Horák, taktéž bronzový Tomáš Thoř, čtvrtá Markéta Thořová, pátá Alenka Linková a osmá Lucie Roškotová zodpovědně plnili roli tahounů ve svých kategoriích. Ostatní se rozhodně nenechali zahanbit a výkony tak výraznou měrou přispěli k týmovému úspěchu. Potvrdila se tak výborná příprava z oddílů SOK a OOB TJ Turnov," dodal Strnad.

Kromě výjimečné prezentace školy v celorepublikovém měřítku, navíc aktéři znásobili pozornost na příští podnik, jehož celostátní kolo se bude konat právě v Turnově. Uskuteční se v kalendářním roce 2014.

Sestava Gymnázia Turnov:

D7:Markéta Thořová, Lucie Medková, Lucie Veselá. D9: Alena Linková, Johana Stárková, Martina Nejezechlebová. H7: Tomáš Thoř, Jan Hladík, Matěj Stárek, Václav Koutek. H9: Filip Wolf, Josef Ježek, Lukáš Procházka. DS: Lucie Roškotová, Štěpánka Zakouřilová, Michaela Hanušová, Monika Kohlová, Bára Nejezchlebová. HS: Patrik Horák, Jan Hájek, Pavel Němeček, Adam Sklenář.

KONEČNÉ POŘADÍ (DRUŽSTVA)

Zákl. školy (kat. D7+ H7+ D9+ H9)
1. Gymnázium Turnov 168 b
2. Gymnazium Jihlava 167
3. Bisk. gym. HK 165
4. Gym V. Nováka, J. Hr. 153
5. Slov. gym. Olomouc 147
6. ZŠ Luhačovice 145
7. ZŠ a MŠ Studenec 132
8. Gym. PCE – Dašická 127
9. J. Blahoslava Ivančice 110
10. Gymnázium Zlín 105

Střední školy (kategorie DS+HS)
1. Gym. J. Keplera, Praha 105
2. Gymnázium Zlín 102
3. Gymnázium Turnov 83
4. Bis. gym. Balbína HK 82
5. V. Nováka, J. Hradec 72
6. Gym. PCE – Dašická 71
7. Gym. Zábřeh 68
8. J. Barranda, Beroun 64
9. Gymnázium Šumperk 62
10. Gym. Jihlava 61