Fantastická sportovní kariéra bratrského dua Jana a Petra Kazdových pokračuje vesele dál. Sourozenci z Českého ráje si na mistrovství světa federace WKU, které v uplynulém týdnu proběhlo v britském Londýně, vysloužili další cenné kovy do už tak velmi bohaté sbírky.

Nestoři a legendy kickboxového světa přivezli do Turnova čtyři mistrovské medaile, které si mezi sebe spravedlivě rozdělili. Tři z nich mají stříbrnou hodnotu, poslední je z bronzu.

Od italského Rimini 
po anglický Londýn

Zatímco mnozí jejich vrstevníci s bojovým sportováním už skončili, případně se přesunuli mezi veterány, turnovské mlátičky si v Londýně naopak ještě přidaly. Dvojčata, hájící klubové barvy SK Triga Impact Turnov, totiž absolvovala jak pavouka v plnokontaktním kickboxu, tak i v jeho light verzi.
Pondělním vážením sportovci z Českého ráje prošli s takřka gramovou rezervou do hraniční váhy! Na ostrovech se celé mistrovství konalo v kongresovém centru, v němž se představila široká škála bojových sportů v mnoha rinzích. Dospělí matadoři se zde setkávali s těmi nejmladšími bojovníky, pro něž se během týdne soupeření stávali vzorem. Česká republika do Anglie vypravila devítičlennou výpravu.

Už je to dvacet let, kdy oba bratři poprvé vstoupili na reprezentační pole. Tehdy se jména Petr Kazda a Jan Kazda prvně objevila ve výsledkové listině mistrovství v italském Rimini. Během této doby sbírka medailí obou z dvojčat pravidelně a výrazně narůstala. „Je ale také pravda, že jsme už v plnokontaktních sportech absolutně nejstarší," směje se Petr.

Cesta na letošní mistrovství světa do Londýna začala už před několika měsíci. Zarputilý trénink pod dozorem dvojnásobného šampiona v boxu Filipa Bušiny a bývalého reprezentačního veslaře Dušana Vičíka, jehož „studená válka" připravila o účast na olympijských hrách, byl doplněn třeba o dřinu na harrachovských kopcích.

„To pro nás byla velmi dobrá příprava. Chtěl bych poděkovat ale i všem klukům, kteří s námi chodili přes léto makat. Hodně nám jako partneři pomohli v tom, abychom se udržovali v kondici. Dík za podporu patří i doktorovi Marcelu Nesvadbovi," pochvaloval si Petr Kazda.

Jan navíc zažil každoroční muka, když musel shazovat přebytečné kilogramy. Tentokrát jich „dával dolů" hned dvanáct, aby se váhově vešel ve své kategorie do 90 kilogramů.

Třiatřicetinásobná sbírka sourozenců

V hlavním ostrovním městě nakonec oba absolvovali pět zápasů během tří soutěžních dnů vypsaných pro kickbox. Bratři Kazdové toužili po dalších velkých medailích, kterými by jejich celkový počet ve vlastní sportovní sbírce shodně překlopili do druhé poloviny druhé desítky. Petr v Londýně navíc obhajoval loňský titul šampiona.

Jan Kazda si do vlasti přivezl jednu bronzovou a jednu stříbrnou medaili. Především jeho finálové utkání v disciplíně Full Contact proti Kanaďanovi Iskanderovi bylo skvělou podívanou. Dvojkolový zápas byl velmi vyrovnaný a bodoví rozhodčí měli s určením vítěze těžkou hlavu. Nakonec se rozhodli pro domácího borce, na českého reprezentanta zbylo druhé místo. Kuriozitou je také jedno z Janova semifinálových počínání, v němž vyrazil po tvrdém úderu soupeři zub.

A Petr? Ten prošel semifinálovými zápasy v obou disciplínách. Finálový souboj však ani v jednom případě vítězně nedotáhl. Zejména před závěrečným duelem v Light Contactu se mu však lepila smůla na paty.

„Bohužel jsem do utkání šel absolutně nerozcvičený. Start se mi o dvě hodiny posunul dopředu a já jsem se to dozvěděl vlastně až náhodou na poslední chvíli. Kvůli těmto zmatkům jsem nebyl absolutně připravený a věděl jsem, že to budu mít hodně těžké. V prvním kole jsem byl úplně tuhý, byl zázrak, že jsem to vůbec ustál. Ve druhém už jsem byl lepší, na body jsem o hodně vyhrál, ale celkově mi to nestačilo. Věřím, že bych za ideálních podmínek Angličana porazil. Nedá se ale nic dělat," litoval dvojnásobně stříbrný muž váhové kategorie do 85 kilogramů.

Petr Kazda tak ukořistil poprvé od roku 2000 dva cenné kovy na jediném mistrovství světa. Janovi se to povedlo vůbec poprvé.

Úspěch vzpomínkou na kouče Kapína

„S Londýnem jsem spokojený, dvě stříbra jsou super. Rozhodně jsem s dvěma plackami nepočítal. Do obou disciplín jsem se přihlásil vlastně z opatrnosti. Kdybych z jedné vypadl, mohl bych o medaili bojovat v té druhé," usmívá se Petr Kazda a dodává: „Všechny čtyři medaile bychom s bratrem chtěli věnovat zesnulému Josefu Kapínovi. Devítinásobný boxerský mistr republiky nás trénoval od roku 2007."

Celkové počty významných kovů z akcí světové úrovně však dosud u Kazdů nejsou zaokrouhleny. Fanoušci tedy mohou očekávat, že s londýnským úspěchem turnovské duo rozhodně nekončí. Pro Petra se jednalo o šestnáctou a sedmnáctou medaili v pořadí, Jan jich má na kontě jen o jednu méně.

Úspěšnější sportovce mezi kickboxery na světě nalézt nelze, rodinný klan je obrovskou raritou. Jen tak dál, pánové!

VÝSLEDKY MS v kickboxingu

Light Contact (do 90 kg)
1. Benjamin Balzer Německo
2. John Macdonald Anglie
3. Jan Kazda  ČR, Nathan Withers Wales

Light Contact (do 85 kg)
1. Alexander F. Kennedy Anglie
2. Petr Kazda  ČR
3. Craig Browen Wales, Holger Köbel Německo

Full Contact (do 90 kg)
1. Maxim Iskander Kanada
2. Jan Kazda ČR
3. Mario Sudar Německo, Shendrit Hotnjani Německo

Full Contact (do 85 kg)
1. Florian Widera Německo
2. Petr Kazda ČR
3. Mohammad S. Mnaimneh Libanon.