Bylo jich pět. Pět nadšenců do běhání. Hlavně toho vytrvalostního. Vyznavačů maratonů, horských běhů, přespoláků. Karel Šklíba, Josef Cabadaj, Jiří Lanta, Josef Krejsa a Jaroslav Šourek. Psal se rok 1974, když se jmenovaní pánové shodli na tom, že by bylo fajn zorganizovat nějaký krosový závod i tady u nás. V Úpici.

Máme tu přece krásné lesní pěšiny. Třeba na „Dlouhejch“. Třeba nějaký běh na oslavu výročí 17. listopadu. Tehdy samo sebou toho z roku 1939. Od slov k činu bylo blízko. Hned na podzim téhož roku se uskutečnil první ročník. Se startem a cílem u Texlenu 21.

Běh Dlouhými závody se už tuto sobotu poběží po padesáté! Organizátoři si pro své jubileum připravili také velkou slávu, na kterou se vyplatí dorazit.
Po padesáté! Běh Dlouhými záhony v sobotu oslaví jubileum. Přijďte se proběhnout

Chlapi premiérový kros vymysleli, vytyčili trať, sehnali ceny, ale i spolupořadatele (třeba Karel svou sestru Vlastu, která v roli dobrovolnice nevynechala ani jeden ročník!). A taky si ho někteří sami zaběhli. Na konci osmdesátých let se startovní čára kvůli stavbě mostu Jaroslava Kejzlara (dnes II. odboje) posunula k Pálence.

Účast dětí je při závodě samozřejmostí.Účast dětí je při závodě samozřejmostí.Zdroj: Lenka VoráčováOd roku 1990, kdy vzniká TJ Maratonstav Úpice (do té doby závody probíhaly pod hlavičkou oddílu atletiky TJ Sokol Havlovice), je veškeré zázemí soustředěno k lánské škole. Do roku 2016 se startovalo v aleji majestátních javorů, od roku 2017 ve sprintérské rovince Sportovního areálu Květoslava Matysky.

A tam také zazní v sobotu 11. listopadu 2023 výstřel po padesáté. V půl desáté vyběhnou předškoláci, hned po nich další kategorie. Start hlavního závodu je v 11 hodin. Ale přijďte minimálně o deset minut dříve. To budou vítězové všech dosavadních ročníků představeni.

Mezi nimi určitě otec a syn Pechkovi, kteří se podělili hned o deset triumfů. Táta František vyhrál čtyřikrát, jeho nástupce Petr šestkrát. V kategorii žen kralovala nejčastěji (5x) Anna Pichrtová. Běh Dlouhými záhony je zároveň Memoriálem Jiřího Novotného. Skvělého běžce TJ Maratonstav, účastníka prestižního maratonu v New Yorku 1992, který necelý půlrok po jeho absolvování, přesně v době, kdy jeho kolegové pořádali v Úpici veteránské mistrovství Evropy v bězích mimo dráhu, podlehl těžké nemoci.

Dobrá nálada v Úpici nemůže chybět v žádném roce, při žádném ročníku zdejší závodů.Dobrá nálada v Úpici nemůže chybět v žádném roce, při žádném ročníku zdejší závodů.Zdroj: Lenka Voráčová

Půlstoletá sobota vyvrcholí vyhlášením nejlepších tuzemských vrchařů roku. Slavnostní dekorování vypukne ve 14 hodin v Městském sále. Pak už se bude slavit, tancovat a osnovat plány na další rok. Mimochodem. Při zapíjení úspěchu prvního ročníku se výše zmínění velmi těžko smiřovali s faktem, že to byla poslední soutěž sezony, a nejbližší závod je na programu až v dubnu v Nasavrkách.

Proto ještě tu noc vymysleli, že se sejdou už 31. prosince v Havlovicích. I proto se u sousedů letošní Silvestrovský běh poběží také popadesáté. „Již 50 let děláme radost vám i sobě, přijďte zavzpomínat! Kdo uvažuje o účasti, ozvěte se. Děkujeme,“ vzkazují organizátoři také letos.