Dvaadvacetiletá lyžařka od pondělí plnila stránky novin nejen v Čechách, ale po celém světě. Ve švédském Aare totiž poprvé v životě stanula na stupních vítězů při jednom ze závodů Světového poháru, když ve finálové jízdě projela cílem na fantastickém druhém místě. Ačkoliv se bývalá sjezdařka pohybuje mezi skikrosaři teprve druhým rokem, rázem dosáhla největšího úspěchu v české historii tohoto sportu.

Jednotlivé závody Světového poháru
1. závod   Nakiska (CAN) ⋌x
2. závod   Val Thorens (FRA) ⋌11.
3. závod   Val Thorens (FRA)⋌12.
4. závod   Arose (SUI)⋌16.
5. závod   Arose (SUI)⋌x
6. závod   Aare (SWE)⋌6.
7. závod   Aare (SWE)⋌2.
8. závod   Tegernsee (GER)⋌21. 2.
9. závod   Tegernsee (GER)⋌22. 2.
10. závod   Megeve (FRA)⋌14. 3.

Andreo, na úvod nezbývá než obrovsky pogratulovat. Asi je zbytečné se vás ptát, kam nedělní úspěch řadíte.

Děkuji moc. No, máte pravdu, je to asi zbytečné. Rozhodně mohu bez dlouhého přemýšlení říci, že nedělní závod ve Švédsku mi přinesl suverénně největší sportovní úspěch.

Sama jste se netajila tím, že k druhému místu jste potřebovala i štěstíčko. Šla jste mu před i při závodě (jak se říká) naproti?
Štěstí tam rozhodně bylo, ale to už doprovází každý takovýhle top výsledek. Zvlášť v tomto odvětví sportu, kde na každého čeká během každé jízdy tolik nástrah. Musí se vše sejít v ten správný moment. Ale zároveň taky štěstí přeje připraveným a já jsem si připravena připadala.

Váš nedělní úspěch se tak trochu začal rodit už v sobotu. Samotné šesté místo bylo ohromným výsledkem a vy jste asi chtěla zkusit víc, viďte?
V sobotu jsem viděla, že mám na to se dostat do velkého finále. Však mi v prvním švédském závodě uniklo jen těsně. Když jsem se tam v neděli dostala, už na startu jsem si pro sebe říkala, že čtvrté místo rozhodně neberu a jedu jen pro medaili. Na druhou stranu i to sobotní šesté místo pro mě bylo skvělé.

Kdy vás napadlo, že byste v neděli opravdu mohla své předchozí umístění ještě vylepšit?
Hned po sobotním závodě, opravdu už v té chvíli. Vždyť už při něm mi velké finále uteklo o prst a rozhodovala cílová fotografie.

Finálová jízda se vyvíjela všelijak. Co se závodnici honí hlavou, když jí jedna soupeřka ubude? Pak někdy i druhá. Přemýšlí hlava o to víc, že „stačí" nechybovat, neškobrtnout a podobně?
Když jsme se se Švýcarkou strčily po skoku v zatáčce a ona to neustála, probliklo mi hned hlavou, že už jedu na třetím medailovém místě. Ale nikdy nevíte, co se děje za vámi. Mohla se zvednout a pokračovat za mnou, takže závodník musí jet soustředěně až do cíle. Když pak upadla ještě Rakušanka, tak jsem si už hlídala to druhé místo, to jsem viděla, že se nedokáže rychle zvednout a ohrozit mě. První Švédka byla daleko, pak už jsem si jen hlídala, abych nikde nespadla a dojela druhá.

Každý vám neustále připomíná, že „jablko nepadlo daleko od stromu". Prozraďte tedy, co vám na víkendové úspěchy řekl tatínek.
Samozřejmě byl rád, že to konečně vyšlo. Kdo by nebyl.

Jak příjemně zní fakt, že jste, navíc ve svém věku, dosáhla historicky největšího českého úspěchu ve svém sportu?
Jasně, že to zní pěkně. Hodně se o tom i psalo a mám z toho velkou radost. Pořád je ale mnoho věcí, které ve svých jízdách musím zlepšit. Sama vím, že rezervy tam jsou,o to víc potěší tak brzy stříbrná medaile.

V akrobatickém lyžování působíte druhým rokem, ale nyní se asi už nebudete myšlenkově trápit nad tím, zda jste zvolila správnou cestu.
(usmívá se) Však já se nad tím nikdy ani netrápila.

Napadá mě ale jiný „problém". Jste mladá, být druhá na světě už jste dokázala. Jak to nyní u vás bude s motivací do dalších závodů? Jedna se nabízí – vyhrát. Ale co potom?
Přesně tak, teď tu motivaci mám. Proč si klást nízké cíle. A co bude dál? Na to je těžké odpovídat. Až vyhraji, budu přemýšlet, co potom.

Kdo je Andrey otec Bohumír Zeman?
Jeden z nejvýznamnějších mužů historie českého alpského lyžování Bohumír Zeman pronikl jako závodník celkem šestnáctkrát do elitní desítky v některém ze závodů Světového poháru v obřím slalomu. V kanadském Mt. St. Anne v březnu 1980 skončil v obřím slalomu třetí. Jeho největším úspěchem je čtvrté místo v kombinaci na olympiádě v Lake Placid 1980.⋌(re)

Co říkáte na to, o jak velkém víkendu českého sportu jste svého úspěchu dokázala? První místo biatlonové štafety či Martiny Sáblíkové. Vaše stříbro, bronz Karolíny Erbanové či Šárky Strachové a další skvělé výsledky. Zaznamenala jste jejich počínání?
Zaznamenala. Co se týče sportovních úspěchů, pak to byl opravdu obrovsky nabytý víkend. Osobně jsem ale živě v televizi nestihla sledovat nic. Pouze jsem o všem četla na internetu. Byla to paráda a všem patří veliká gratulace.

Do konce Světového poháru zbývají tři závody. Věříte, že se vám podaří aktuální desátou pozici ještě vylepšit?
Do celkového pořadí mi bohužel chybí body z úvodního závodu v Kanadě. Tam jsem neodletěla kvůli bolesti zad. Ve Švýcarsku se mi počítalo alespoň dvakrát 16. místo z kvalifikace, kde jsem také nemohla startovat. Tak uvidíme, jak se to ještě nasčítá. Myslím si ale, že do desítky bych mohla být. Minimálně mohu slíbit, že se o to budu snažit.