A ti nejlepší mladí sportovci se dočkali ve středu v minulém týdnu ocenění od zdejší starostky Evy Zbrojové a místostarosty Jaroslava Čecha. Ti poblahopřáli nejen samotným vycházejícím hvězdám českého sportu, ale i jejich rodičům a trenérům, kteří stojí za dosaženými úspěchy svěřenců.

Harrachovské děti si vybojovaly své místo na slunci v mnoha disciplínách. V biatlonu, krom jiných, letos zářila Anna Puskarčíková, která k vítězství v Českém poháru 2014 přidala i 24. místo ze Světového poháru v USA a následuje tak úspěchy své sestry Evy. V běhu na lyžích byla oceněna Nella Benešová, jež obsadila nejen 1. místo v Poháru Libereckého kraje, ale byla dokonce vyhlášena i lyžařkou sezóny Libereckého kraje.

A jelikož je Harrachov známý především díky můstkům, mají v horském středisku přirozeně velké zastoupení i v kategoriích skoku na lyžích a severské kombinace. Zde především dědečky Ludvíka Šablaturu a Horsta Slavíka potěšilo již zmíněné poděděné nadání jejich vnoučat Petra Šablatury (např. 1. místo MČR ve skoku na lyžích) či Šárky Slavíkové, která je v Harrachově jedinou dívkou věnující se těmto disciplínám.

Jedna z největších hvězd však reprezentuje všechny horaly také na mezinárodním poli handicapovaných. Tereza Kmochová se věnuje alpským disciplínám a její úspěchy patří do výkladní síně českého sportu. Lyžařka z Harrachova je totiž pětinásobnou vítězkou mistrovství světa neslyšících.

Perla Krkonoš se ovšem může pochlubit i úspěchy na polích kolektivního sportování. Mladší žáci místního fotbalového družstva ovládli ročník 2013/2014 okresního svazu. V nohejbale pak zářil Milan Kučera, který získal prvenství na republikovém mistrovství v kategoriích jednotlivců a dvojic.

Až postupem času se ukáže, kdo z mladých nadějí naváže na úspěchy svých sousedů či dalších sportovců, jejichž kariéra odstartovala právě v místních oddílech. Výborným příkladem jim mohou být letošní Zimní olympijské hry, kde Českou republiku reprezentovalo dokonce šest Harrachováků biatlonistka Eva Puskarčíková, běžec na lyžích Dušan Kožíšek, sdruženáři Tomáš Slavík a Miroslav Dvořák nebo Antonín Hájek a Lukáš Hlava, skokani na lyžích. (jp, ste)