Jestliže se před čtrnácti dny jel úvodní podnik seriálu KTM enduro cross country 2013 v Chuchelně v bahnitých podmínkách, víkendové klání v Košťálově bylo po této stránce ještě náročnější. Počasí totiž s pořadateli opět stejný tón nenašlo, a tak i když při startu úvodního sobotního závodu na chvíli vysvitlo slunce, nemohlo ani zdaleka přebít předcházející a nadcházející průtrž mračen.

Místo motoristů se tak na startovní čáru postavili skuteční rally-motorkáři. Organizační tým Enduroklubu Semily v sobotu přivítal přes 160 závodníků, což sice v porovnání s předchozími ročníky není nijak závratné číslo, ale při nepříznivém počasí je to počet slušný.

Nejvíce závodníků 
v kategorii E2

Samotnému závodnímu klání předcházelo vyhlášení diváckých soutěží. Všichni pak nejprve zhlédli nejmenší závodníky, kterým dominovali Miloš Klimeš a Josef Bönisch.

První hlavní závod posloužil tradičně licenčním jezdcům, veteránům a nejslabší výrobní kubatuře. Zásluhou Romana Vydry a Miroslava Škalouda se dvakrát radoval výběr jilemnického AK Krakonoš. „Áčkovou" licenční kategorii ovládl Petr Hušek z Motoklubu Chrastava a veteránům tradičně kraloval Aleš Vondrák z Dr. K Racing teamu.

Hobbíci si odpoledne užili vyloženě deštivý závod. Museli se tak popasovat s ještě těžšími podmínkami. V nejsilnějším „pelotonu" E3 byl k vidění další sólo závod Zdeňka Šourka ze Semil. Mezi dvojkami protrhl vlastní košťálovskou smůlu vysocký Aleš Kučera. Ten předjel 32 soupeřů, přičemž dalších 13 z klání odstoupilo. Mladý Jakub Marek pak dojel první v kategorii E1.

Pohár ředitele závodu obdržel především za statečnost a vůli Oldřich Novotný z AK Krakonoše Jilemnice. Ten vyjel do posledního kola těsně před odmávnutím konce a dorazil do cíle s 53 minutovým skluzem za vítězem.

Vondrák a Šourek stále neporaženi

Nedělního závodu se zúčastnilo 75 jezdců. Všichni si sáhli na absolutní dno vlastních sil. Trať totiž byla místy až nesjízdná, a tak stejně jako parta z Chuchelny, i nyní ta Semilská přeznačovala trať.

V licenčních kategoriích zvítězili Jaroslav Křapka, nově závodící za AK Krakonoš Jilemnice, a opět i jeho týmový kolega Miroslav Škaloud. Veteráni a hobby kategorie E3 měli stejné vítěze jako v sobotu, tedy Aleše Vondráka se Zdeňkem Šourkem.

Z nejzářivějšího vavřínu v nejslabší kubatuře se po neděli mohl pyšnit Jan Kupka z Motosportu Lhotka, v E1 byl nejúspěšnější Tomáš Korbelář z RSV Max Racing. Hobby jezdcům mezi dvojkami kraloval Michal Buriánek z Chuchelny. Zvláštní ocenění od pořadatelů seriálu dostal David Maleček. Pro poruchy totiž nedojel ani jeden závodní den, ale když bylo zapotřebí pomoci zraněnému Fedorkovi, neváhal a svou jízdu přerušil.

V soutěži týmů se na první místo vyhoupl s náskokem AK Krakonoš Jilemnice, za ním je pořádající Enduro klub Semily a třetí místo zatím patří Motorsportu Chuchelna.

Příště se jezdci sejdou v polské Olszyně. Pojede se o prvním červnovém víkendu.

Košťálov 2013

Sobota 11. května

Licence A: 1. Petr Hušek (Chras-tava), 2. Lukáš Hádek (Bozkov), 3. Jaroslav Křapka (Jilemnice).
Licence B: 1. Miroslav Škaloud (Jilemnice), 2. Milan Kottek (Semily), 3. Radek Pabiška (Liberec).
Veteráni: 1. Aleš Vondrák (Dr. K Racing Team), 2. Jiří Salač (Jilemnice), 3. Milan Kotrč (Semily).
Hobby E1: 1. Jakub Marek (Financials), 2. Ondřej Havrda (Č. ráj), 3. Tomáš Korbelář (Max).
Hobby E2: 1. Aleš Kučera (Vyso-ké), 2. Michal Buriánek (Chuchel-na), 3. Robert Vancl (Martinice).
Hobby E3: 1. Zdeněk Šourek (Semily), 2. David Jirka (Vrchlabí), 3. Pavel Bujárek (Martinice).
Do 125 ccm 4T, do 85 ccm 2T: 1. Roman Vydra (Jilemnice), 2. Jan Kupka (Lhotka), 3. Břetislav Plíva (Chuchelna)
Děti do 50 ccm: 1. Miloš Klimeš (BLUE SMOKE), 2. František Egrt (Martinice), 3. Adam Mach (Chuchelna)
Děti do 65 ccm: 1. Josef Bönisch (Martinice), 2. Filip Koucký (J&M Racing), 3. Aleš Klimeš (EnC Racing)

Neděle 12. května

Licence A: 1. Jaroslav Křapka (Jilemnice), 2. Petr Hušek (Chrastava), 3. Lukáš Hádek (Bozkov)
Licence B: 1. Miroslav Škaloud (Jilemnice), 2. Milan Kottek (Semily), 3. Radek Šikola (Lhotka)
Veteráni: 1. Aleš Vondrák (Dr. K Racing Team), 2. Milan Kotrč (Semily), 3. Ondřej Rathouský (Dr. K Racing Team).
Hobby E1: 1. Tomáš Korbelář (Max), 2. Ondřej Havrda (Český ráj), 3. Jakub Marek (Financials).
Hobby E2: 1. Michal Buriánek (Chuchelna), 2. Aleš Kučera (Vysoké), 3. Radim Pajer (Čer. Důl).
Hobby E3: 1. Zdeněk Šourek (Se-mily), 2. Roman Šebesta (3R Racing), 3. Pavel Bujárek (Martinice).
Do 125 ccm 4 T, do 85 ccm 2 T: 1. Jan Kupka (Lhotka), 2. Roman Vydra (Jilemnice), 3. Břetislav Plíva (Chuchelna).