Závodu na trati ze Semil na nejvyšší horu Českého ráje a Pojizeří s převýšením 400 metrů se letos zúčastnilo 58 cyklistů. Závod se vyznačuje startem podle „věkového handicapu“, kdy se ve vlnách s časovými odstupy vydávají na trať jednotlivé věkové kategorie. Jako první na trať vyráží ženy, veteráni nad 50 let a žáci, po nich kategorie „chlapů“ nad 40 let a dorostenců a na závěr hlavní a nejpočetnější kategorie mužů. Vítězem se stává první závodník na vrcholu stoupání u Riegrovy turistické chaty.

V posledních letech zvítězil vždy cyklista z poslední vlny, letos ale po dlouhé době nebyl nikým dostižen „chlap nad 40 let“ Jan Kopka jedoucí ve druhé startovní vlně.

Z důvodu nedostatku kapacit nezbytných k organizačnímu zajištění se letos pořadatelé z Klubu českých turistů BC Sport Semily rozhodli nevyhlásit seriál Pojizerské ligy cyklistů, jehož byl Závod do vrchu Kozákov tradičně úvodním dílem.

„Znamená to, že se nebude počítat celková klasifikace ani jednotlivé soutěže o pamětní cyklistické dresy. Má to především sloužit k nadechnutí pořadatelů do dalších let. Uvidíme, jak se postupem času vyvine situace,“ uvedl za pořadatele Jiří Lukeš.

Většina závodů z bývalé Pojizerské ligy se však i letos uskuteční, jen to nebude pod sjednocenou hlavičkou. Nejbližším závodem v cyklistickém okresním kalendáři je 30. května časovka Maroko.

Závod do vrchu Kozákov:

1. Kopka Jan (Jablonec n. N.) 23,13, 2. Mayer Petr (RSC Wiessmann Nymburk) 23,16, 3. Pelant Vojtěch (EPO team Mladá Boleslav) 23,22, 4. Špicar Rudolf (Cyklo Špicar Jilemnice) 23,27, 5. Toman Luboš (Carla Dvůr Králové) 23,52, 6. Šlégl Martin (Kerda Colnago Liberec) 24,06, 7. Zvoník Jiří (EPO team Mělník) 24,16, 8. Šádek Rostislav (EPO team Mladá Boleslav) 24,4, 9. Nechanický Jakub (SSC Žel. Brod) 24,49, 10. Zeman Aleš (Faktor Biketeam Turnov) 25,01.