Před zraky legendární Blanky Paulů či Lukáše Bauera byl o víkendu ve vrch-labském sportovním areálu Vejsplachy odstartován Český pohár v běhu na lyžích.

Že i Krkonoše trápí nedostatek sněhu? Pravda. Pro vrchlab-ské pořadatele ale zároveň žádný problém. 2,1 kilometr dlouhý okruh se podařilo pokrýt technickým sněhem a nejlepší čeští běžkaři se tak mohli popasovat v norském sprintu klasickou technikou a volném intervalovém závodě.

Do brány Krkonoš dorazili o vítězství či osobní úspěchy bojovat běžkaři ze všech koutů republiky. Jablonec nad Nisou, Skuhrov nad Bělou, Liberec, Teplice, ale třeba i Karlovy Vary, Plzeň nebo Vimperk. Konkurence byla vysoká, přesto se v ní neztratili ani sportovci z podkrkonošského, potažmo pojizerského regionu.

Tradičně nechyběli ani závodníci z Polska a třeba hned ve sprinterském závodě mužů byli hodně vidět. Obsadili totiž druhé, třetí, čtvrté i šesté místo. Porazil je však český borec Miroslav Rypl, zkušený reprezentant liberecké Dukly.

Tomáš Rolinek.
Spory zapomenuty. Rolinek se vrací do Pardubic

Mezi ženami běžela nejlépe Barbora Antošová ze Ski klubu Jablonec nad Nisou, kategorii juniorů vyhrál jilemnický Tomáš Lukeš a skvělého třetího místa dosáhla jeho oddílová kolegyně Kateřina Tůmová.

Ještě znatelnější stopu zástupci regionu ve Vejsplaších zanechali při volném závodě. Tomáš Lukeš ovládl i hlavní závod mužů na 10 kilometrů, jeho oddílový kolega Michal Schütz skončil třetí v juniorské kategorii. Mezi juniorkami zopakovala bronz Tůmová a v kategorii starších dorostenek nenašla přemožitelku další jilemnická závodnice Kateřina Svobodová.

Výborným třetím místem potěšila Olfin Car Ski Team Trutnov Jana Leblochová. Aby byl výčet nejúspěšnějších kompletní, ženám kralovala aktuálně nejúspěšnější česká běžkyně Kateřina Razýmová.

Šestnáct kategorií a jejich vítězové

Sprint klasicky (1 km) – muži: Miroslav Rypl (TJ Dukla Liberec). Ženy a juniorky: 1. Barbora Antošová (Ski klub Jablonec nad Nisou). Junioři: Tomáš Lukeš (ČKS SKI Jilemnice). Dorostenci starší: Šimon Pavlásek (Fischer Ski klub Šumava Vimperk). Dorostenky starší: Tereza Prokešová (TJ Dukla Liberec). Dorostenci mladší: Štěpán Zuna (Sport Club Plzeň). Dorostenky mladší: Nela Půbalová (TJ Dukla Liberec).

Intervalový závod volně – muži a junioři (10 km): Tomáš Lukeš (ČKS SKI Jilemnice). Ženy (5.9 km): Kateřina Razýmová (Sport Club Plzeň). Juniorky (5,9 km): Jolanta Byrtus (Fenix Ski Team Jeseník). Dorostenci starší (8 km): Mathias Vacek (Fischer Ski klub Šumava Vimperk). Dorostenky starší (5,9 km): Kateřina Svobodová (ČKS SKI Jilemnice). Dorostenci mladší (5,9 km): Jiří Tuž (Ski klub Jablonec nad Nisou). Dorostenky mladší (3,8 km): Nela Půbalová (TJ Dukla Liberec).

Vrchlabští hokejisté na vlastním ledě porazili Mostecké Lvy 6:2.