Závěrečným dílem play-up vyvrcholil další mistrovský ročník florbalové divize mužů. Z reprezentantů Královéhradeckého kraje to ve vyřazovacích bojích nejdál dotáhli Orli ze Rtyně v Podkrkonoší.

Východočeši nejprve ve 2. kole hladce přehráli Sokol Rudná 3:0 na zápasy, když jednotlivé souboje skončily výsledky 6:4, 7:2 v hale Orlovna a po dramatické přestřelce (7:6) byl postup dokonán hned v úvodním duelu na středočeské palubovce.

Florbalisté Dvora Králové nad Labem odehráli před rekordní návštěvou poslední zápas historické sezony.
Vyřazeni, ale se ctí a před plnou halou. Dvoráci zamávali historické sezoně

Další soupeř už byl pro borce Rtyně mnohem tvrdším oříškem. Potkali se v něm totiž vítězové Divize B a Divize C, což nabízelo zajímavé měření sil. S výhodou vlastního prostředí v zádech do něj šli tentokrát Středočeši a podpory více než 280 diváků dokázali v obou domácích zápasech využít dokonale.

Orli ze Rtyně v Podkrkonoší porazili v play off Rudnou, v dalším kole však vypadli.Orli ze Rtyně v Podkrkonoší porazili v play off Rudnou, v dalším kole však vypadli.Zdroj: archiv oddílu

Za stavu 2:0 pro Říčany se série stěhovala pod Jestřebí hory a úkol pro domácí družinu zněl jasně. Oba zápasy před svými fanoušky vyhrát a vrátit sérii na palubovku soupeře.

Leč nepovedlo se. Hosté sice nadšeně bojujícím Orlům dovolili v úvodu utkání jít dvakrát do těsného náskoku, v prostřední části hry ale vzali osud utkání pevně do svých rukou a třetí výhrou zpečetili postup.

Výhrou v sérii si tak Říčany zajistily postup do Národní ligy, přičemž v dalších finálových sériích se ze stejného počinu radovaly celky Wizards DDM SO Praha, Florbal Litomyšl a FBS Olomouc.

Jednotlivá utkání série 3. kola play-up

FBC Draci Říčany – Orel Rtyně v Podkrkonoší 10:5 (1:1, 8:2, 1:2)
Branky Orlů: M. Kábrt, Weinelt, J. Martinec, Š. Vacek, Téra. Diváci: 280.
FBC Draci Říčany – Orel Rtyně v Podkrkonoší 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
Branky Orlů: Š. Vacek, A. Bednář. Diváci: 285.
Orel Rtyně v Podkrkonoší – FBC Draci Říčany 5:7 (2:2, 2:4, 1:1)
Branky Orlů: J. Martinec 2, Weinelt, Vejrek, Šimáně. Diváci: 215.

Ohlasy trenérů

Miroslav Kábrt, asistent trenéra Rtyně: „Série s Říčany nám nesedla tak, jak jsme si představovali. Tahali jsme za kratší konec a soupeři musíme jen pogratulovat k postupu do národky. Pro nás to však nekončí a jedeme se rvát dál. Děkujeme našim fanouškům, kteří nás nepřestávají překvapovat svoji účastí a doufáme, že to takhle vydrží dál! Dík patří také celému klubu, který se o nás celý rok takhle stará a to včetně našich budoucích nástupců.“

Adam Čechovič, trenér Říčan: „Předně musím poděkovat týmu, zvládli jsme náš cíl v nejkratší možné době a slavíme třetí postup v řadě. Kluci si za tím šli a hrozně si to zaslouží, patří jim velká gratulace. Pak bych chtěl poděkovat našim fanouškům, kteří byli celou sezonu neskuteční a v play off nás hnali, ať jsme hráli kdekoliv. Další poděkování patří vedení, které nám vytváří podmínky k tomu, abychom takovýchto úspěchů dosáhli. Jako poslední chci za sebe poděkovat mým kolegům Pavlovi Pajerovi a Tomáši Peckovi za spolupráci v celé sezoně. Do Říčan vezeme Národku!“

Další výsledky 3. kola play-up: Wizards DDM SO Praha – FBŠ ATT Gorily Plzeň 3:0 (7:5, 6:3, 10:7), Florbal Litomyšl – FBC DDM Kati Kadaň 3:2 (9:3, 6:7n, 5:3, 7:8p,7:2), FBS Olomouc – Hornets Brno ZŠ Horní 3:2 (8:6, 2:5, 7:6, 4:5, 4:3).

Pro florbalisty Rtyně v Podkrkonoší ještě sezona neskončila.Pro florbalisty Rtyně v Podkrkonoší ještě sezona neskončila.Zdroj: archiv oddíluZatímco Středočeši výhrou nad Rtyní oslavili postup do Národní ligy, pro borce z východních Čech není cesta do vyšší soutěže stále zapovězena. Poražené celky z třetího kola totiž mohou o Národní ligu zabojovat ještě v barážových sériích, ve kterých narazí na úspěšné celky z play-down letošního ročníku Národní ligy.

Rtyně v Podkrkonoší si to rozdá se soupeřem z Králova Dvora, Kati Kadaň vyzvou Opavu, Hornets Brno zabojují o postup se Slovanem Havířov a v repríze loňského divizního play-up poměří síly Gorily Plzeň s Pískem. Barážové série hrané na tři (!) vítězné duely odstartují na hřištích celků hrající v této sezoně Národní ligu.

Pro pořádek se sluší připomenout, jak si v divizní skupině C vedly další týmy z Královéhradeckého kraje. Již bylo zmíněno, že rtyňští Orli základní skupinu ovládli, když ve dvaadvaceti duelech posbírali dohromady 53 bodů a s náskokem šesti za sebou nechali druhou rezervu Náchoda.

Té zůstalo play-up dle regulí soutěže zapovězeno, premiérovou účast v něm ale oslavili hráči Dvora Králové nad Labem, kteří však vydrželi ve vyřazovací části jen jedno kolo. Na desáté příčce bez možnosti pokračovat v play-up skončil Finance Novák FBK Jičín.

Jednotlivá utkání série 1. kola play-up

FBŠ ATT Gorily Plzeň – TJ Sokol Dvůr Králové n. L. 7:5 (1:2, 4:1, 2:2)
Branky Sokola: P. Kuneš, Havran, T. Zíbr, Vašák, Teuber. Diváci: 103.
FBŠ ATT Gorily Plzeň – TJ Sokol Dvůr Králové n. L. 10:4 (3:3, 3:0, 4:1)
Branky Sokola: Vašák, Adámek, Baudisch, M. Vágner. Diváci: 110.
TJ Sokol Dvůr Králové n. L. – FBŠ ATT Gorily Plzeň 3:7 (1:1, 1:4, 1:2)
Branky: Sokola: Baudisch, Hráský, Suk. Diváci: 314.

1. liga mužů

FbC Respect Hradec Králové (5. místo, 43 bodů). Ve čtvrtfinále play off Východočeši nestačili na Goldea Panthers Otrokovice, jimž podlehli 3:4, 2:10 a 2:3 po samostatných nájezdech.

Plzeň (v bílém) si oba domácí duely pohlídala, teď musí zabrat Náchod.
Náchod se ve finále proti Plzni pokusí o zázrak: Musíme se odvděčit fanouškům

Národní liga, skupina Západ

Florbal Primátor Náchod (3. místo, 47 bodů). Pro Náchodské sezona ještě neskončila, probojovali se totiž do finále play off! Ve čtvrtfinále nejprve vyřadili Troopers 3:1 (2:1, 4:3, 3:5, 5:4n), v semifinále Panthers Praha 3:2 (4:5, 8:2, 8:4, 3:4, 6:5p), ve finále však prohrávají s plzeňskou Slavií 0:2 (6:7, 4:7) a o víkendu se v domácím prostředí pokusí vrátit sérii na západ Čech.

TJ Sokol Jaroměř (4. místo, 38 bodů). Ve čtvrtfinále play off Jaroměřští nestačili na FBK Atlas Blansko, když v dramatickém pětizápasovém souboji podlehli 2:3 po výsledcích 4:8, 8:5, 8:5, 4:9 a 4:7.

Dokáží florbalisté Náchoda zvrátit finálovou sérii s plzeňskou Slavií?Dokáží florbalisté Náchoda zvrátit finálovou sérii s plzeňskou Slavií?Zdroj: archiv Deníku